reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

UOKiK kontra pośrednik finansowy

Aktualności11.01 o 09:02Komentarzy: 2
Prezes UOKiK wydał dwie decyzje kwestionujące praktyki pośrednika finansowego. Klientami tej firmy byli m.in. mieszkańcy Oleśnicy. Publikujemy komunikat UOKiK.W maju 2018 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzegał przed pośrednikiem finansowym (...). Działał on na Dolnym Śląsku w Bolesławcu, Dzierżoniowie, Oleśnicy i Oławie. Narażał klientów na duże straty finansowe, zatajając np. to, że pobierał wynagrodzenie za pośrednictwo. UOKiK otrzymywał skargi konsumentów, które dały podstawę do wszczęcia dwóch postępowań – w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów oraz uznania klauzul za niedozwolone.

– Po analizie dowodów uznaliśmy, że ten pośrednik finansowy działał umyślnie i kierował się zyskiem. Im wyższa pożyczka, tym więcej zarabiał na opłatach, dlatego mogło mu zależeć na tym, aby kredytobiorca pożyczył więcej niż mógł spłacić. Kredytodawcy, z którymi współpracował, gdy dowiadywali się o takiej praktyce – zrywali współpracę – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Piotr Kopczyński Twoje Finanse swoje usługi reklamował hasłami: „Bank odmówił Ci kredytu? Przyjdź do nas”, „Niskie raty, najtańsze oferty bez BIK”, „Bez ograniczeń wieku, Bez ukrytych opłat, Bez poręczycieli”, „Przyspieszona procedura”. Takie hasła wprowadzały w błąd, ponieważ sugerowały, że każda osoba - nawet z negatywną historią kredytową - otrzyma pożyczkę, a pośrednik nie bada ryzyka kredytowego.

Urząd stwierdził również, że (...) proponował konsumentom pożyczki, które nie odpowiadały ich potrzebom i przekraczały możliwości spłaty. Np. jedna z konsumentek poinformowała UOKiK, że wnioskowała o 1,5 tys. zł, a umowa opiewała na prawie 16 tys. zł. Wiele osób było zaskoczonych dużo wyższymi kwotami, których nie byli w stanie spłacić. Pracownicy pośrednika nakazywali konsumentom wpłacać pieniądze z przyznanego kredytu na wskazane konto i albo nie wyjaśniali dlaczego trzeba to zrobić, albo sugerowali, że to pomniejszy zadłużenie. Tym samym wprowadzali w błąd.

UOKiK zakwestionował również obowiązek podpisania przez konsumenta oświadczenia o uznaniu długu. Zdaniem urzędu, było to niepotrzebne i niezgodne z prawem. Mogło zniechęcić wiele osób do dochodzenia swoich praw.

Pracownicy firmy (...) wystawiali też weksle bez obowiązkowej klauzuli „nie na zlecenie”. - Weksel umożliwia wydanie nakazu zapłaty bez rozprawy sądowej. Jednak musi mieć obowiązkowy napis „nie na zlecenie”, który chroni konsumenta przed tzw. indosowaniem, czyli przeniesieniem uprawnień z takiego weksla na inną osobę. Jest to nie tylko obowiązek kredytodawcy, ale zgodnie z dobrym obyczajem – także pośrednika finansowego. Takiego napisu zabrakło na wekslach firmy (...) – mówi Marek Niechciał.

Wątpliwości wzbudziły również postanowienia, na podstawie których m.in. konsument miał zapłacić wynagrodzenie. Jednak nie określały jego wysokości i zasad ustalania.

(...) zawiesił działalność. Za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i stosowanie klauzul niedozwolonych prezes UOKiK nałożył karę ponad 95 tys. zł (95 177 zł). Klienci tego pośrednika finansowego otrzymają listy, w których dowiedzą się, jakie klauzule zostały uznane za niedozwolone. Ponadto odda konsumentom weksle i opublikuje w dzienniku regionalnym informację o decyzji UOKiK. Przedsiębiorca odwołał się do sądu.

źródło: UOKiK

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (2)

sipytna12.01 o 06:54

Dzięki Panie Janku!

Zgłoś
sipytna11.01 o 09:52

Wina Kaczyńskiego

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube