reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wystawa kolekcji księdza Tadeusza Farysia

Aktualności11.01 o 06:16Komentarzy:
Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza 29 stycznia o godz. 18 do Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią (ul. Bociania 11) na wernisaż wystawy kolekcji Księdza Tadeusza Farysia "Niech piękno tych rzeczy pociąga".* * *

Na wystawie „Niech piękno tych rzeczy pociąga” zaprezentowane zostaną modlitewniki, biblie, mszały oraz inne formy piśmiennictwa sakralnego różnych religii. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów księdza Tadeusza Farysia - oleśniczanina, misjonarza, kapelana Solidarności i kolekcjonera. Od czasów studenckich rozwija on swój księgozbiór, który ma charakter wielowątkowy – bibliofilski, misyjny (afrykański), papieski (związany z Janem Pawłem II) i solidarnościowy.

Modlitewnik jest książeczką do modlitwy, która rozpowszechniona jest w kościołach chrześcijańskich (katolickim, prawosławnym, protestanckim).

Na uwagę zasługuje bogactwo edytorskie i introligatorskie eksponatów. Prezentowane na wystawie modlitewniki pochodzą w większości z XIX wieku, wydane są w różnych językach europejskich. Jednymi z najciekawszych obiektów są Modlitewnik żołnierski wydany w Rzymie w 1945 roku oraz Modlitewnik dla niewidomych tłoczony pismem punktowym w alfabecie Braille’a. Warto również zwrócić uwagę na modlitewnik wydany w 1882 roku w Oleśnicy. Cennymi eksponatami są również biblie, z których najstarsza wydana została w XVI wieku, a także dokumenty spisane w językach orientalnych, m.in. po birmańsku czy tybetańsku.

MOKiS

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube