reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 11 lipca. Imieniny Olgi, Kaliny, Benedykta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Prezentacja dzieła słynnej astronom!

Ciekawostki4.01 o 08:22Komentarzy: 12
Niedługo w Świdnicy odbędzie się prezentacja "Urania propitia" Marii Kunic z XVII wieku. Śląska astronom wydała tą pracę w Oleśnicy!- Oficjalna prezentacja "Urania propitia" Marii Kunic, zakupionego przez miasto dzieła świdnickiej astronom już w najbliższy wtorek o godzinie 12.00. To wielka gratka, ponieważ dotychczas, nawet gdy udało się znaleźć egzemplarz dzieła znanej świdnickiej astronom, sprzedawany był za kolosalne sumy. Tym razem okazja trafiła się na niemieckiej aukcji. Zapraszamy! - informuje Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

Śląska astronom Maria Cunitz żyła w XVII wieku. - Ze względu na jej dokonania zwano ją „Śląską Pallas” oraz „Drugą Hypatią”, a jej praca, „Urania propitia”, wydana własnym sumptem w Oleśnicy w 1650 roku, będąca udoskonaleniem Tablic rudolfińskich Keplera, przyniosła jej sławę europejską - czytamy w Wikipedii.

Zobacz też: Maria Cunitz w Wikipedii

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (12)

@Astronomka7.01 o 21:07

Na przełomie XVIII i XIX wieku, wraz ze spadkiem znaczenia tradycyjnej monarchii (i powiązanego z nią modelu ?mężczyzna królem we własnym domu?), zaczęto postulować odmienność płci. To, że w ogóle nie da się ich porównywać, tylko oceniać każde wedle własnych kryteriów. To wtedy zaczęły powstawać stereotypy, które dziś postrzegamy jako ?tradycyjne? i ?odwieczne?, ale które w rzeczywistości mają często mniej niż 200 lat historii (a niekiedy wręcz mniej niż kilkadziesiąt). Np. do tego czasu to kobiety częściej były postrzegane jako bardziej wyuzdana i pragnąca seksu płeć, wiodąca mężczyzn na pokuszenie, niż vice-versa. Dopiero XIX-wieczne źródła zaczęły postulować inną strukturę, ?niewinnych, moralnych, wspierających kobiet? i ?brutalnych, dzikich, racjonalnych mężczyzn".___ Maria Cunitz miała szczęście...

Zgłoś
@Astronomka7.01 o 20:53

To co postrzegamy jako ?tradycyjne? podejście do kobiet bynajmniej tradycyjne nie jest. To bajka licząca mniej niż dwieście lat.

Zgłoś
*7.01 o 20:03

Tę pracę i będzie dobrze

Zgłoś
?5.01 o 13:20

a moze tamto

Zgłoś
?5.01 o 13:20

to jest to

Zgłoś
...4.01 o 14:41

Nasze miasto nie jest zainteresowane takim zakupami. Szkoda. Zbiory ODSzH zyskały by na atrakcyjnosci.

Zgłoś
fx4.01 o 11:52

"tą pracę" czy może "tę pracę"?

Zgłoś
sipytna4.01 o 11:50

Kopernik była kobietą!

Zgłoś
info4.01 o 10:59

http://www.olesnica.org/Katalog_Kunic.htm

Zgłoś
owe dzieło4.01 o 10:59

https://www.bibliotekacyfrowa.pl/dlibra/publication/9568/edition/18066/content

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube