reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 11 sierpnia. Imieniny Ligii, Zuzanny, Lukrecji.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Rok w gminie Dobroszyce. Wywiad z wójtem Arturem Cioskiem

Artykuł sponsorowany
Co wydarzyło się w gminie Dobroszyce w 2019 roku, a co czeka mieszkańców w 2020? Zapraszamy do lektury wywiadu!


Artur Ciosek, Wójt Gminy Dobroszyce

Jak podsumuje Pan 2019 rok? Co udało się zrealizować?

2019 rok to kolejny rok dużych zmian w gminie Dobroszyce. Intensywny pod względem działań inwestycyjnych, bowiem możemy poszczycić się nowymi obiektami w naszej gminie. Jestem przekonany, że spełniają oczekiwania mieszkańców. Mowa tu choćby o nowych świetlicach wiejskich. Dzięki dofinansowaniu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich pozyskaliśmy środki w wysokości do 500 tysięcy złotych na każdy taki obiekt. Dzięki temu powstały świetlice w Malerzowie i Nowosiedlicach. Wraz z nimi wokół pojawiły się tereny rekreacyjne, place zabaw, urządzenia siłowni zewnętrznej, parkingi, a także miejsca do spotkań i integracji mieszkańców.


Świetlica w Malerzowie


Inwestycja w Nowosiedlicach

W kwestiach drogowych – przebudowaliśmy drogę w miejscowości Strzelce, która była wsparta środkami Terenowego Funduszu Wsparcia Ochrony Gruntów Rolnych. W Dobroszycach zrealizowano natomiast pierwszy etap ulicy Nowosiedlickiej. Ta inwestycja również została wsparta środkami zewnętrznymi w wysokości ok. 50%, pochodzącymi z Funduszu Dróg Samorządowych. Dodatkowo dzięki wsparciu tego samego funduszu i powiatu oleśnickiego przebudowano drogę przez Nowicę.


Otwarcie ulicy Nowosiedlickiej

Kolejnym dużym zadaniem, które pozwoliło na poprawę warunków i jakości kształcenia oraz korzystania z obiektu była termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Dobroszycach. Po trzydziestu latach od budowy tego obiektu wykonano gruntowną przebudowę, która polegała na wymianie instalacji grzewczej, zmianie źródła ciepła na paliwo gazowe, ociepleniu budynku z zewnątrz, wymianie okien, wymianie oświetlenia na LED-owe oraz montażu paneli fotowoltaicznych, służących zmniejszeniu zużycia poboru energii. Jest to inwestycja przyjazna środowisku, wpływająca na polepszenie jakości powietrza, a także powodująca oszczędności dla gminy z tytułu mniejszego zużycia energii.


Dzięki termomodernizacji koszty ogrzewania są tańsze, a dodatkowo zyskuje na tym środowisko

Co będzie działo się w gminie Dobroszyce w 2020 roku?

Warto wspomnieć o kilku większych inwestycjach i projektach, które zapoczątkowaliśmy w 2019 roku na 2020 rok. Działania, które planujemy, są skierowane na modernizację oczyszczalni ścieków, dalszą rozbudowę sieci wodno-kanalizacyjnej na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

W ramach polepszania jakości środowiska wystąpiliśmy o wsparcie finansowe do RPO WD o dofinansowanie do wymiany kotłów CO dla prywatnych gospodarstw domowych. Nasz wniosek uzyskał pozytywną rekomendację i został wsparty dofinansowaniem, które wpłynie na poprawę jakości powietrza w naszej gminie i w znacznym stopniu pozwoli mieszkańcom na wymianę instalacji grzewczych na nowe źródła, sprzyjające środowisku.


Gmina chce walczyć z "kopciuchami"

Przystąpiliśmy również do współpracy programem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska „Czyste Powietrze”. Umożliwiliśmy mieszkańcom wsparcie przy składaniu wniosku elektronicznego z pomocą pracowników w Urzędzie Gminy Dobroszyce.

W 2020 roku w budownictwie drogowym planujemy przebudowę kolejnych odcinków dróg ze wsparciem finansowym z zewnątrz. Dostaliśmy pozytywną rekomendację do przebudowy ulicy Lipowej w Dobroszycach za szacowaną kwotę 1,2 mln zł wsparcie z Funduszu Dróg. Z kolei wraz z powiatem oleśnickim planujemy przebudowę dwóch kilometrów drogi w Strzelcach.

Zatrzymajmy się chwile przy kanalizacji. Niektórzy mieszkańcy Nowosiedlic obawiają się, że nie będą mogli odprowadzać nieczystości ze swoich posesji, a tymczasem plan zagospodarowania zakłada, że powinni korzystać tylko z kanalizacji.

Prowadzimy działania nieabsorbujące znacząco środków finansowych gminy Dobroszyce. W pierwszej kolejności chcemy wystąpić o środki zewnętrzne, aby zrealizować właściwą inwestycję. Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie rozwoju kanalizacji na tym obszarze. Pozostały obszar, na którym prawnie ograniczona jest możliwość budowy szamb, chcemy objąć zmianą by umożliwić ich instalację. Nie będzie jednak możliwości budowy przydomowych oczyszczalni ścieków na terenach, które zamierzamy skanalizować.

Mówi się, że gmina Dobroszyce stara się pozyskać nowych inwestorów. Na jaki rodzaj działalności ukierunkowany jest samorząd?

Jesteśmy gminą, która nie potrzebuje inwestorów, którzy są uciążliwi dla mieszkańców i środowiska. Mamy ten komfort, że możemy wybierać przedsiębiorstwa, które dają miejsca pracy i nie wpływają negatywnie na jakość życia. Tereny inwestycyjne są przeznaczone na obiekty produkcyjne, składy i magazyny. Przeznacza się je pod funkcję przemysłowo-produkcyjną w szczególności z zakresu: przetwórstwa drewna, przetwórstwa rolno-spożywczego, montażu urządzeń mechanicznych i elektronicznych oraz pod składy, magazyny i hurtownie.

Czy polepszy się komunikacja publiczna?

W 2019 roku uruchomiliśmy dwie linie publicznego transportu z dopłatą funduszu autobusowego. Po analizie opłacalności utrzymania połączeń zdecydowaliśmy aby w nowym roku jedną linię, która krążyła wokół gminy zastąpić linią z Dobroszyc do Oleśnicy przez Borową, z możliwością przesiadki w Borowej za dopłatą do połączeń autobusowych w kierunku Wrocławia. Już nie tylko pociągiem, ale i autobusem będziemy mogli podróżować do Wrocławia.

Technologia odgrywa coraz większą rolę we współczesnym świecie. Czy planowane jest stworzenie usług e-urzędu i innych elektronicznych udogodnień dla mieszkańców?

Kończymy realizację projektu zwanego e-usługi. Za chwilę udostępnimy mieszkańcom szereg nowych usług poprawiających kontakt z urzędem. Przygotowane zostały m.in. takie usługi jak:

- System Informacji Przestrzennej
- E-Urbanistyka
- Ewidencja Dróg i Obiektów Mostowych
- E-Wodno-Kanalizacyjne/Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta
- E-Kultura
- E-Cmentarze
- Aplikacja Gminy Dobroszyce
- E-Podatki/Elektroniczne Biuro Obsługi Klienta

Dzięki tym programom m.in. można zgłosić awarię, stan licznika, sprawdzić stan konta z opłatami i podatkami lokalnymi, odnajdziesz szlaki turystyczne, atrakcje gminy, wyszukać miejsce pochówku, bądź status grobu oraz dzięki aplikacji Gminy Dobroszyce, a także być na bieżąco poinformowanym o wydarzeniach kulturalnych, ostrzeżeniach bądź działaniach w gminie.

sp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube