reklama
reklama
Dziś jest piątek, 25 września. Imieniny Aurelii, Kleofasa, Władysława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oszukano seniorkę z Sycowa!

Aktualności6.12.2019 o 14:17Komentarzy: 32
W tym tygodniu policjanci z Sycowa odebrali zgłoszenie dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osoby starszej. Ponadto często zgłaszają się osoby, które próbowano oszukać.Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starszych mieszkańców powiatu oleśnickiego. W środę do 79-letniej mieszkanki Sycowa zadzwoniła kobieta, która powiedziała, że syn seniorki spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy. Po ich odbiór miał się zgłosić rzekomy jego znajomy. Niestety, starsza kobieta, nie konsultując sprawy z żadnym członkiem rodziny, przekazała wszystkie swoje oszczędności nieznajomemu mężczyźnie.

Coraz więcej osób jest, na szczęście, świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. W kilku przypadkach wyglądało to w ten sposób, że najpierw do osoby starszej zadzwoniła osoba, która podawała się za członka rodziny i powiedziała, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywała połączenie.

Po chwili zatelefonował mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji czy też Centralnego Biura Śledczego. Podał jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki i pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu, które obserwuje rzekomo policja.

Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”. W rzeczywistości osoby dzwoniące są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

* Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
* Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
* Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
* W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka / KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (32)

Ziom8.12.2019 o 08:23

Mnie oszukała jedna cycatka z Sycowa, pokazała cycuszki, dupkę, a teraz jej muszę alimenty płacić...

Zgłoś
zw-kowalski :-)8.12.2019 o 06:05

Zbysław. Same procedury nie są same w sobie złe. Tam są dziwni ludzie. Nie mieli jaj aby zostać adwokatami, radcami prawnymi czy doradcami. Mi w sprawie ko 592.16 Oleśnica a następnie ds 181/17 Milicz sama kopię protokołu przesłuchania wydawano przez 4 miesiące. tzw Blondynka w punkcie ksero robi to w mig. Dzięki takiej patologii w prokuraturze macie jak macie.

Zgłoś
zw-kowalski :-(7.12.2019 o 22:06

Spytajcie prokurator Kaniowską ds 400/18 dlaczego przez prawie dwa lata nie wystawiła mi wezwania na przesłuchanie jako pokrzywdzonemu. Sąd uchylił jej postanowienie i nakazał przesłuchanie II Kp 204 i 207 z 2018 roku.

Zgłoś
Zbysław7.12.2019 o 20:48

Nikomu sie nic nie chce każdy ma to w du ... Takie prawo takie procedury ja bym jeszcze nagrode i pochwałe złodzieja dał co w tym kraju sie dzieje !!!!!

Zgłoś
:-) zw-kowalski7.12.2019 o 12:14

Sorry. SWEDBANK.

Zgłoś
:-) zw-kowalski7.12.2019 o 12:13

Gdyby banki nie oszukiwały na prowizjach , kosztach itp itd to ludzie mieliby kasę na koncie. Prowizje w BZWBK za premiera Morawieckiego były tak potężne że wolę po 100 000 koron przewozić sam i wymienić w kantorze niż korzystac z usług byłego BZWBK. Przelew z PL do Szwecji był w BZWBK 100 razy droższy niż przelew ze SWEDNANK do BZWBK. To macie jak macie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski7.12.2019 o 12:08

To zasługa policji i prokuratury w Polsce. To za cichym przyzwoleniem prokuratorów i policjantów tak się dzieje. Takiego problemu nie mam w Szwecji. Tu prokuratura i policja jest sprawna. To co prokurator i policjant w Szwecji robią w dzień w Polsce trwa miesiącami. Ja w sprawie podszywanie się osób trzecich pod policję czekam na przesłuchanie drugi rok. To co złodziej i oszust mają czas.

Zgłoś
Przemysław Kasprzak7.12.2019 o 12:02

Szanowna Policjo, z tego, co mi wiadomo, każde konto w PL jest zarejestrowane na osoby poprzez dowody osobiste, miejsce zamieszkania, a także w każdej siedzibie i oddziale banków są kamery. Więc łatwo namierzyć do kogo należy konto. To samo tyczy się telefonów, które są porejestrowane z imienia i nazwiska, aby przestępcy i obcy wywiad miał utrudnione , choć minimalnie działania na terenie kraju. Więc przestańcie chrzanić z tym namierzaniem, bo wystarczy chcieć!

Zgłoś
Wozebulki7.12.2019 o 09:46

Korki na skrzyzowaniu Kepinska - Kaliska beda w zainteresowaniu wladz dopiero w roku wyborczym. Teraz moze sie korkowac ten wazny wezel Sycowa. Taka polityka lokalna

Zgłoś
Elka7.12.2019 o 09:19

Osoby starsze są ufne , mają słabą pamięć i wolniej też myślą .Są łatwą zdobyczą dla oszustów. Trzeba ciągle ich ostrzegać przed oszustami , takie zadanie mają ich dzieci , wnuczki i znajomi.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube