reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oszukano seniorkę z Sycowa!

Aktualności6.12.2019 o 14:17Komentarzy: 32
W tym tygodniu policjanci z Sycowa odebrali zgłoszenie dotyczące wyłudzenia pieniędzy od osoby starszej. Ponadto często zgłaszają się osoby, które próbowano oszukać.Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż próbują oszukiwać starszych mieszkańców powiatu oleśnickiego. W środę do 79-letniej mieszkanki Sycowa zadzwoniła kobieta, która powiedziała, że syn seniorki spowodował wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy. Po ich odbiór miał się zgłosić rzekomy jego znajomy. Niestety, starsza kobieta, nie konsultując sprawy z żadnym członkiem rodziny, przekazała wszystkie swoje oszczędności nieznajomemu mężczyźnie.

Coraz więcej osób jest, na szczęście, świadomych zagrożenia. Dzięki temu często przestępcom nie udaje się oszukać kolejnych osób. Seniorzy już nie dają się tak łatwo nabrać na wnuczka czy siostrzeńca, który nagle znalazł się w potrzebie i musi pilnie pożyczyć pieniądze. Oszuści ciągle modyfikują metody swojego działania. W kilku przypadkach wyglądało to w ten sposób, że najpierw do osoby starszej zadzwoniła osoba, która podawała się za członka rodziny i powiedziała, że potrzebuje pieniędzy. Nagle jednak przerywała połączenie.

Po chwili zatelefonował mężczyzna, który przedstawił się jako funkcjonariusz policji czy też Centralnego Biura Śledczego. Podał jednocześnie fikcyjne nazwisko i numer służbowy. Oszust przekonywał rozmówcę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki i pozostawienie pieniędzy we wskazanym miejscu, które obserwuje rzekomo policja.

Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”. W rzeczywistości osoby dzwoniące są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z policją. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Wtedy pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Policjanci po raz kolejny przypominają, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie. NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Zwracamy się z apelem do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

* Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań.
* Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.
* Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.
* W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną rozłączając się! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka / KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (32)

John Kowal10.12.2019 o 20:51

Kilka dni temu zalogowałem się na FB. Po raz pierwszy w życiu. I nagle Fb pokazał mi znajomych których mogę znać. W systemie gdzie podałem numer telefonu i adres mailowy wytypowano jako znajomych kontrahentów z którymi odbyłem kilka rozmów biznesowych. Pojawili się członkowie rodziny. A policja i prokuratura ma problem aby znaleźć Dariusza. Funkcjonariusze. Idzie do innych pracy a Dariusza znajdzie Fb bez waszych przywilejów emerytalnych i statusu funkcjonariusza publicznego.

Zgłoś
zw-kowalski :-)9.12.2019 o 20:05

Damian. Masz świętą rację. To stan umysłu policji w Polsce.

Zgłoś
Damian9.12.2019 o 18:01

A po co zwracac kierowcom uwage? Jak bedzie w tym miejscu wypadek to zaapeluja w mediach, zrobia jakas propagandowa ak je i bedzie dalej letarg. Byle do emerytury i kolejnych strajkow o podwyzki

Zgłoś
Szymon9.12.2019 o 10:39

Obiadki w barze jadaja, ale samochodow stojacych przy przejsciach dla pieszych i na skrzyzowaniu juz nie widza. Glod psuje wzrok, czy to raczej brak wiedzy z kodeksu drogowego?

Zgłoś
Mój Sycow8.12.2019 o 23:17

Sycowska policja do pracy ,a nie tylko spać w samochodach !!jak psa rozjechał zwyrol też was nie było pijaków też nie łapiecie,za to na obiadki do baru to was widać.

Zgłoś
dłużnik km 169/198.12.2019 o 23:09

Co najciekawsze komornik Kapica nigdy skutecznie nie doręczył postanowienia o wszczęciu egzekucji. Tym samym nie można było skutecznie złożyć skargi na prowadzenie egzekucji poza miejscem zamieszkania dłużnika. Prezes SR Śródmieście w piśmie pisze o adresie prowadzonej działalności a dłużnik nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej. Ba prezes sądu informuje, że komornik zajął wierzytelności w prowadzonej działalności gospodarczej. Jakiś MATRIX "ciemność widzę, ciemność widzę.

Zgłoś
dłużnik km TS 97/198.12.2019 o 23:03

Największym oszustem jest sam Skarb Państwa. Skarb Państwa-Prokuratoria generalna w Warszawie poświadczył nieprawdę co do zamieszkania dłużnika we wniosku do komornika Słomki km TS 97/19. Dłużnik pod tym adresem nie mieszka. Dłużnik od 2015 roku nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej. Nie zamieszkuje w Polsce od 2005 roku. Komornik otrzymał od SR w Oleśnicy kasę za prowadzenie egzekucji. Wzbogacił się o konkretną kwotę. Sędzia Ostrowska skargę rozpoznawała miesiącami (termin 7 dni) . Postanowienie do tej pory nie dostarczone. I o co chodzi. W ten sposób SP-Prokuratoria Generalna wyłudza przerwę w przedawnieniu roszczenia. Tak bezprawnie, niezgodnie z ustawą działa SP-Prokuratoria Generalna oraz komornik. Egzekucję prowadzi się bowiem w miejscu zamieszkania dłużnika. Gdy Kamil Durczok poświadczył nieprawdę w wekslu ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Sp-Prokuratoria generalna w Warszawie jest nietykalny. Tak się uzyskuje w Polsce przedłużenie wymagalności roszczenia.

Zgłoś
dłużnik km TS 97/198.12.2019 o 23:02

Największym oszustem jest sam Skarb Państwa. Skarb Państwa-Prokuratoria generalna w Warszawie poświadczył nieprawdę co do zamieszkania dłużnika we wniosku do komornika Słomki km TS 97/19. Dłużnik pod tym adresem nie mieszka. Dłużnik od 2015 roku nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej. Nie zamieszkuje w Polsce od 2005 roku. Komornik otrzymał od SR w Oleśnicy kasę za prowadzenie egzekucji. Wzbogacił się o konkretną kwotę. Sędzia Ostrowska skargę rozpoznawała miesiącami (termin 7 dni) . Postanowienie do tej pory nie dostarczone. I o co chodzi. W ten sposób SP-Prokuratoria Generalna wyłudza przerwę w przedawnieniu roszczenia. Tak bezprawnie, niezgodnie z ustawą działa SP-Prokuratoria Generalna oraz komornik. Egzekucję prowadzi się bowiem w miejscu zamieszkania dłużnika. Gdy Kamil Durczok poświadczył nieprawdę w wekslu ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Sp-prezes SO w Krośnie jest nietykalny. Tak się uzyskuje w Polsce przedłużenie wymagalności roszczenia.

Zgłoś
dłużnik km 169/198.12.2019 o 22:53

Największym oszustem jest sam Skarb Państwa. SP za prezesa SO w Krośnie poświadczył nieprawdę co do zamieszkania dłużnika we wniosku do komornika Kapicy km 169/19. Dłużnik pod tym adresem nie mieszkał. Dłużnik od 2015 roku nie prowadzi w Polsce działalności gospodarczej. Nie zamieszkuje w Polsce od 2005 roku. Komornik otrzymał od SR Śródmieście kasę za prowadzenie egzekucji. Wzbogacił się o konkretną kwotę. Postępowanie umorzył. I o co chodzi. W ten sposób SP-prezes SO w Krośnie wyłudził przerwę w przedawnieniu roszczenia. Tak bezprawnie, niezgodnie z ustawą działa SP-prezes SO w Krośnie oraz komornik. Egzekucję prowadzi się bowiem w miejscu zamieszkania dłużnika. Gdy Kamil Durczok poświadczył nieprawdę w wekslu ma postawione zarzuty przez prokuraturę. Sp-prezes SO w Krośnie jest nietykalny. Tak się uzyskuje w Polsce przedłużenie wymagalności roszczenia.

Zgłoś
.8.12.2019 o 09:12

a co na to bepa

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube