reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 24 stycznia. Imieniny Felicji, Tymoteusza, Rafała.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Digitalizacja szkolnych gabinetów

6.12.2019 o 07:17Komentarzy: Kategoria: Aktualności
Syców jest pierwszą gminą w województwie dolnośląskim, która zapoczątkowała digitalizację gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Wszystko za sprawą umowy zawartej we wrześniu pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Sycowie a Fundacją Medicover.
- Cieszę się, że jako pierwsi w województwie dolnośląskim wprowadzamy gabinety pielęgniarskie w XXI wiek. Zrealizowane do tej pory badania unaoczniły nam skalę problemu a także potwierdziły konieczność ich kontynuowania oraz wspierania rodziców w codziennej walce o zdrowie ich dzieci - przyznaje Piotr Nogala, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie.

Gabinety profilaktyki szkolnej nierzadko stanowią relikt lat 90. i nie przystają do dzisiejszych czasów. Omija je proces cyfryzacji, który jest zaawansowany w większości placówek oświatowych.

Praca higienistki i pielęgniarki szkolnej oparta jest na sporządzaniu papierowych dokumentacji, a w większości szkół nie funkcjonują systemy elektroniczne, które mogłyby tę pracę usprawnić. Nadal wiele gabinetów nie jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy.

- W dobie digitalizacji szkoły konieczne jest, aby uczniowie – dzieci i młodzież – mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych, a ich rodzice otrzymywać przejrzystą informację o stanie zdrowia swoich dzieci. Raporty statystyczne generowane przez Elektroniczny System Medycyny Szkolnej pozwalają na określenie obszarów, które w danym momencie wymagają budowania programów profilaktycznych w oparciu o najczęściej występujący problem, z możliwością precyzyjnego podziału na konkretne szkoły lub dzielnice - wyjaśnia Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover.

Zadania pielęgniarki szkolnej są bardzo złożone. Wdrożenie nowoczesnych narzędzi pomogłoby jej w pełni wykorzystywać swój potencjał w codziennej pracy. Dla wielu dzieci gabinet pielęgniarki to enklawa, w której szukają pomocy w trudnych chwilach. To tutaj trafiają z bólem brzucha czy nudnościami, które czasem są pierwszy sygnałem nadmiernego stresu, znakiem, że dziecko nie radzi sobie z problemami w szkole lub poza nią. Na pielęgniarkach szkolnych spoczywa zatem ogromna odpowiedzialność. To one muszą udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów, zatruć, kierować postępowaniem po przesiewowym nad uczniami z dodatnimi wynikami testów oraz utrzymywać stały kontakt z rodzicami uczniów i powiadamiać ich o przypadkach wymagających pomocy lekarskiej.

Pielęgniarki udzielają także czynnego poradnictwa dla uczniów z problemami zdrowotnymi oraz sprawują opiekę nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, a także biorą udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.

Aktualnie w Sycowie badania z wykorzystaniem ESMS są realizowane w pięciu szkołach podstawowych. - Dzięki ESMS i przeprowadzonym badaniom można będzie precyzyjniej podejmować działania profilaktyczne, a to w przyszłości da nam zdrowsze pokolenie. W ręce pielęgniarki szkolnej trafił natomiast praktyczny i nowoczesny instrument do diagnozy oraz dający konkretne argumenty w rozmowach z rodzicami na temat zdrowia ich dzieci – dodaje Piotr Nogala.

Uczniowie z Sycowa są zadowoleni i zainteresowani nowym sposobem prowadzenia badań przesiewowych. Przyznają, że stały się ciekawsze i chętniej biorą w nich udział.

- System nie sprawia trudności w użytkowaniu, ułatwia moją pracę i jest bardzo przydatny. Niecierpliwie czekam na analizę końcową wyników, aby wyciągnąć wnioski i móc mieć pewność, że działania, które podejmujemy są odpowiedzią na faktyczne potrzeby zdrowotne dzieci w naszej szkole – relacjonuje Małgorzata Pietras, pielęgniarka, która jako pierwsza w Sycowie rozpoczęła badania przy użyciu ESMS.

źródło: Culumus PR

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Komentarze Facebooka

reklama
Ostatnio dodane
Policja o zatrzymaniu oszustów
dzisiaj o 12:33/ Aktualności
Służby na ratunek seniorce
dzisiaj o 11:11/ Aktualności
Kolejne jasełka podopiecznych ŚDS
dzisiaj o 09:56/ Aktualności
Nocne pływanie w OKR Atol
dzisiaj o 09:17/ Sport
Repertuar Kinokawiarni Spirala
dzisiaj o 09:15/ Kultura
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube