reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 5 czerwca. Imieniny Waltera, Bonifacego, Dobromira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Ruch antyłowiecki kontra myśliwi

Aktualności2.12.2019 o 13:40Komentarzy: 23
Wrocławski Ruch Antyłowiecki zarzuca oleśnickim myśliwym możliwość rozprzestrzeniania afrykańskiego pomoru świń. Powiatowy Lekarz Weterynarii zaprzecza, aby występował u nas wirus ASF.


źródło: fb / Wrocławski Ruch Antyłowiecki

Wczoraj przedstawiciele Wrocławskiego Ruchu Antyłowieckiego przeprowadzili trzy leśne spacery, na których spotkali różne ekipy myśliwych. Prezentowany przez organizację materiał dokumentuje działania łowczych na terenie powiatu oleśnickiego. Na nagraniu pod tytułem "Jak się przenosi wirus ASF w Polsce?" widać, jak nieżyjący dzik znajduje się na specjalnej platformie, która jedzie za ciągnikiem. Ze zwierzęcia leci krew.

- Co to jest ASF? Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. Jest to choroba śmiertelna dla tych zwierząt i bardzo zaraźliwa. To ogromny problem dla rolników bo wykrycie tego wirusa w stadzie oznacza jego "likwidację". Wg raport Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) głównym czynnikiem rozprzestrzeniania się ASF jest człowiek, który nie przestrzega zasad bioasekuracji. Wirus przenosi się m.in. poprzez zakażoną krew. Dziś myśliwi pokazali nam jak to dokładnie się odbywa. Zobaczcie nasz najnowszy film. Kolejny już niebawem... - informuje Wrocławski Ruch Antyłowiecki.

Powiatowy Lekarz Weterynarii Henryk Bajcar w rozmowie z portalem MojaOlesnica.pl przyznał, że nie wypłynęło do niego jakiekolwiek zawiadomienie w sprawie polowania i rzekomego rozprzestrzeniania wirusa poprzez efekty polowania. Jak mówi, powiat oleśnicki nie jest objęty szczególną ochroną przeciwko ASF, ponieważ dotąd nie zanotowano wystąpienia takiego przypadku.

- Oczywiście, można mówić, że jest możliwe lub mało prawdopodobne rozprzestrzenianie się ASF z powodu wydobywającej się krwi. Póki co w naszym regionie, na obszarze Dolnego Śląska, za wyjątkiem powiatu głogowskiego, nie ma ograniczeń w polowaniu. Jeżeli będzie pierwszy taki przypadek, to wszystko diametralnie się zmieni i wówczas opisywana sytuacja mogłaby przyczyniać się do roznoszenia wirusa - mówi H. Bajcar. Nasz rozmówca dodaje, że ASF może przenosić się nawet przez buty, a przy polowaniu krew nie jest czymś szczególnym. Zwłaszcza, że na zwierzęta poluje się za pomocą broni palnej.

Koło łowieckie Knieja, które w opublikowanym w sieci materiale jest krytykowane przez Wrocławski Ruch Antyłowiecki, póki co nie chce komentować sprawy.

Zobacz też: Uwaga na afrykański pomór świń!

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (23)

...3.12.2019 o 18:36

Stefan - trochę cię poniosło.

Zgłoś
Wyborca3.12.2019 o 17:40

Co tam się dzieje?

Zgłoś
?3.12.2019 o 13:46

Należy jak najszybciej przestać się rozmnażać i pozwolić ludzkości wyginąć. Człowiek to największy szkodnik i pasożyt

Zgłoś
Eek3.12.2019 o 13:00

Ja jestem tego zdania,Im bardziej człowiek ingeruje w przyrode tym bardziej robi się z tego problem,ponieważ zwierzęta leśne jak by nie były dokarmiane,nie wycinalo się na potęgę lasów,to przyroda sama by o siebie zadbała,było by naturalna selekcja,bo słabsze osobniki podatne na różne choroby same by nie przetrwały,a tak ingerencja człowieka ma swój skutek. No i żeby zimy były srogie jak kiedyś,a dlaczego nie są...to może też przez dziki???wiadomo że człowiek niszczy sam swoj świat,bezmyslnoscia i niszczeniem przyrody..co w skutkach już grubo odczuwamy...a będzie tylko gorzej,jeśli nie przestaniemy niszczyć swojego świata w tak haniebny sposób

Zgłoś
Ave3.12.2019 o 12:14

Skąd wy bierzecie te apokaliptyczne wizje inwazji dzików na ludzi, gdy ograniczy się myślistwo?! Tłumaczenia myśliwych, dlaczego są rzekomo bardzo potrzebni to wciskanie ciemnoty. 1. Gdyby myśliwi nie zabijali, to byłoby za dużo zwierząt. 2. Myśliwi dokarmiają zimą zwierzęta tonami płodów rolnych, bo inaczej nie przetrwałyby zimy i byłoby ich za mało. To w końcu jest za dużo zwierząt czy za mało? Po co dokarmiają? Tak naprawdę, to myśliwy sami tworzą problem nadpopulacji zwierząt, dokarmiając je zimą, przez co zaburzają nalturalną selekcję (słabe i niezaradne osobniki powinny zimą pozdychać), dodatkowo ucząc zwierzęta jedzenia marchwi czy kukurydzy, zamiast np. żołędzi, przez co zwiększają poźniej szkody w rolnictwie. Wiosną zwierząt jest za dużo, to do nich strzelają. Czyli myśliwi sami tworzą problem, żeby później bohatersko go naprawiać odstrzałem. To nie ma nic wspólnego z prawdziwym myślistwem, to jest hodowla w lesie.

Zgłoś
~M~3.12.2019 o 10:32

@edzio, To nie 60-tka, lecz JOHN DEERE 5075E...

Zgłoś
ryś3.12.2019 o 06:21

Dziki, wilki i niedźwiedzie już dawno powinny wytrzebić ludzkość

Zgłoś
Bu3.12.2019 o 06:13

Sdr szlachta polowala a nie dziady taka mała różnica.

Zgłoś
edzio2.12.2019 o 21:53

ale ładna 60-tka

Zgłoś
Stefan2.12.2019 o 21:49

Gdyby nie mysliwi to populacja np. dzików tak by wzrosła że codziennie tłukli byśmy je autami aż by nas w końcu zjadły tak by ich było dużo.To po primo Po sekundo: Po co ta banda lewaków "ekologów" wchodzita sami pod kule? Sami sie prosicie o nieszczęście. A myśliwy dobrą robote dla społeczeństwa robi. Tyle w temacie

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube