reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 3 czerwca. Imieniny Klotyldy, Leszka, Tamary.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Komu zgłaszać kopciuchy?

Aktualności2.12.2019 o 08:22Komentarzy: 90
Komu należy zgłaszać "kopciuchy", czyli budynki, z których wydobywa się podejrzany dym? Najlepiej policję, która jako jedyna ma możliwość przeprowadzenia kontroli po takim sygnale.


Jeden z "kopciuchów" w Oleśnicy

Od 2015 roku w sezonie grzewczym, czyli od przełomu października i listopada lutego lub marca na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówi nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy.

- Policjanci muszą mieć uzasadnione przypuszczenia, że w piecach pali się na przykład śmieciami - informowała niedawno mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z oleśnickiej policji. Jednak sam intensywny dym wydobywający się z komina może być powodem przeprowadzenia takiej kontroli.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (90)

Mieszkanec5.12.2019 o 06:41

Prosze szanowne komisje o kontrole jakosci wegla na skladach wegla. Wlasciciele domow jednorodzinnych pala takim weglem jaki tam kupia.

Zgłoś
po prostu..4.12.2019 o 16:13

Każdy płacze narzeka na spaliny samochodów , ale realia są takie ze 95 ludności posiada auto i jeździ nawet po bułki do sklepu, bo taka kużwa prawda, bo szkoda nóg , brak czasu , autem szybciej.. itd. i nie ważne czy ma gaz,diesel, czy , benzyna , i nie ma znaczenia.. spalanie to spalanie...a najgorsze ze jeden widzi drugiego ale własnego nosa - nie...!!

Zgłoś
Prawnik- darmowy4.12.2019 o 14:58

art. 255 par. 1 KK zastosowanie w przypadku udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności. Są to osoby o których mowa w art. 379 Prawa ochrony środowiska czyli upoważnione osoby podłegłe burmistrzowi lub upoważnieni strażnicy gminni (miejscy). W art 379 Prawa ochrony środowiska jest podstawa prawna do podejmowania kontroli. Nie zaś w nim mowy o Policji. Zatem jeśli panie znają podstawę prawną do kontroli palenisk w piecach domowych przez Policję to niech ją podadzą. Na jakiej podstawie prawnej policja może podejmować kontrole palenisk domowych, w tym spalania niedozwolonych substancji jak węgiel o ziarnistości mniejszej niż 3 mm, biomasa(drewno) o wilgotności większej niż 20 procent, węgiel brunatny czy flotokoncentraty, które to powodują zatrucie powietrza. Należy przeprowadzać kontrole pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej Sejmiku Dolnośląskiego.

Zgłoś
.4.12.2019 o 14:53

Czy mieszkańcy ul. Wiejskiej w okolicy SP 8 wiedzą, czym oddychają? Tu jest odpowiedź: https://www.olesnica.pl/air/

Zgłoś
Ide i czasami jade4.12.2019 o 14:10

@ skoczek i pletwonurek. Mieszkasz w bloku wielorodzinym i uwazasz ze cieplownia tobie nie smrodzi? Ekologicza produkcja i utylizacja pojazdow elektrycznych to daleka przyszlosc

Zgłoś
ryś4.12.2019 o 14:03

To wszystko wina PiS i polityki węglowej

Zgłoś
Skoczek i płetwonurek4.12.2019 o 12:02

A więc wprowadzić zakaz palenia paliwami stałymi i zakazać wjazdu do miasta samochodów z silnikami spalinowymi.

Zgłoś
Pieszy i kierowca4.12.2019 o 11:52

@MM Masz racje! A jak wprowadza zmiany w przepisach o ruchu pieszych to dopiero bedziemy wdychac spaliny!!! Przejscia co 150 metrow i dochodzacy jeden pieszy zatrzymujacy sznury pojazdow. A ruch pieszych jest rownie duzy jak pojazdow.

Zgłoś
MM4.12.2019 o 11:26

Realnym problemem są też spaliny samochodowe. Związki spalin reagują z hemoglobiną, odkładają się w wątrobie i są silnie rakotwórcze. Dlatego za postój powyżej 1 min z włączonym silnikiem (np. podczas odśnieżania) grozi mandat w wysokości 300 zł.

Zgłoś
M4.12.2019 o 11:05

Nie jest problemem tak dużym palenie węglem czy drewnem. Problemem bo RAKOTWÓRCZYM jest spalanie: plastiku, tekstyliów, butów, płyt wiórowych itp. Nawet niewielkie tego ilości powodują realne zagrożeniem RAKIEM tego który to spala i jego rodziny oraz najbliższych sąsiadów !!!

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube