reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 14 grudnia. Imieniny Alfreda, Izydora, Alfredy.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Komu zgłaszać kopciuchy?

2.12 o 08:22Komentarzy: 90Kategoria: Aktualności
Komu należy zgłaszać "kopciuchy", czyli budynki, z których wydobywa się podejrzany dym? Najlepiej policję, która jako jedyna ma możliwość przeprowadzenia kontroli po takim sygnale.


Jeden z "kopciuchów" w Oleśnicy

Od 2015 roku w sezonie grzewczym, czyli od przełomu października i listopada lutego lub marca na terenie Oleśnicy przeprowadzane są kontrole przez upoważnionych przez burmistrza pracowników wraz z oddelegowanym funkcjonariuszem policji, które odbywają się na podstawie przepisów ustawy o ochronie środowiska. Mają one na celu sprawdzenie palenisk domowych w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów poza instalacjami do tego przeznaczonymi.

W związku z częstymi pytaniami czytelników i prośbami o przeprowadzenie interwencji u "kopciuchów", warto zaznaczyć, że tylko policjanci mogą reagować na takie sygnały i sprawdzać, czym pali się w danym piecu. Wystarczy w tym celu zadzwonić pod numer 112 lub 997.

- Na mocy ustawy o odpadach, w związku z zasadami i trybem orzekania jedynie policja ma uprawnienia do karania w postępowaniu mandatowym podmioty, które "termicznie przekształcają odpady poza spalarnią odpadów lub współspalania odpadów" - mówi nam Marzena Graczyk z Urzędu Miasta Oleśnicy.

- Policjanci muszą mieć uzasadnione przypuszczenia, że w piecach pali się na przykład śmieciami - informowała niedawno mł. asp. Aleksandra Pieprzycka z oleśnickiej policji. Jednak sam intensywny dym wydobywający się z komina może być powodem przeprowadzenia takiej kontroli.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (90)

Mieszkanec5.12 o 06:41

Prosze szanowne komisje o kontrole jakosci wegla na skladach wegla. Wlasciciele domow jednorodzinnych pala takim weglem jaki tam kupia.

Zgłoś
po prostu..4.12 o 16:13

Każdy płacze narzeka na spaliny samochodów , ale realia są takie ze 95 ludności posiada auto i jeździ nawet po bułki do sklepu, bo taka kużwa prawda, bo szkoda nóg , brak czasu , autem szybciej.. itd. i nie ważne czy ma gaz,diesel, czy , benzyna , i nie ma znaczenia.. spalanie to spalanie...a najgorsze ze jeden widzi drugiego ale własnego nosa - nie...!!

Zgłoś
Prawnik- darmowy4.12 o 14:58

art. 255 par. 1 KK zastosowanie w przypadku udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności. Są to osoby o których mowa w art. 379 Prawa ochrony środowiska czyli upoważnione osoby podłegłe burmistrzowi lub upoważnieni strażnicy gminni (miejscy). W art 379 Prawa ochrony środowiska jest podstawa prawna do podejmowania kontroli. Nie zaś w nim mowy o Policji. Zatem jeśli panie znają podstawę prawną do kontroli palenisk w piecach domowych przez Policję to niech ją podadzą. Na jakiej podstawie prawnej policja może podejmować kontrole palenisk domowych, w tym spalania niedozwolonych substancji jak węgiel o ziarnistości mniejszej niż 3 mm, biomasa(drewno) o wilgotności większej niż 20 procent, węgiel brunatny czy flotokoncentraty, które to powodują zatrucie powietrza. Należy przeprowadzać kontrole pod kątem przestrzegania uchwały antysmogowej Sejmiku Dolnośląskiego.

Zgłoś
.4.12 o 14:53

Czy mieszkańcy ul. Wiejskiej w okolicy SP 8 wiedzą, czym oddychają? Tu jest odpowiedź: https://www.olesnica.pl/air/

Zgłoś
Ide i czasami jade4.12 o 14:10

@ skoczek i pletwonurek. Mieszkasz w bloku wielorodzinym i uwazasz ze cieplownia tobie nie smrodzi? Ekologicza produkcja i utylizacja pojazdow elektrycznych to daleka przyszlosc

Zgłoś
ryś4.12 o 14:03

To wszystko wina PiS i polityki węglowej

Zgłoś
Skoczek i płetwonurek4.12 o 12:02

A więc wprowadzić zakaz palenia paliwami stałymi i zakazać wjazdu do miasta samochodów z silnikami spalinowymi.

Zgłoś
Pieszy i kierowca4.12 o 11:52

@MM Masz racje! A jak wprowadza zmiany w przepisach o ruchu pieszych to dopiero bedziemy wdychac spaliny!!! Przejscia co 150 metrow i dochodzacy jeden pieszy zatrzymujacy sznury pojazdow. A ruch pieszych jest rownie duzy jak pojazdow.

Zgłoś
MM4.12 o 11:26

Realnym problemem są też spaliny samochodowe. Związki spalin reagują z hemoglobiną, odkładają się w wątrobie i są silnie rakotwórcze. Dlatego za postój powyżej 1 min z włączonym silnikiem (np. podczas odśnieżania) grozi mandat w wysokości 300 zł.

Zgłoś
M4.12 o 11:05

Nie jest problemem tak dużym palenie węglem czy drewnem. Problemem bo RAKOTWÓRCZYM jest spalanie: plastiku, tekstyliów, butów, płyt wiórowych itp. Nawet niewielkie tego ilości powodują realne zagrożeniem RAKIEM tego który to spala i jego rodziny oraz najbliższych sąsiadów !!!

Zgłoś
mieszkaniec4.12 o 10:55

Z niektórych kominów przy Poniatowskiego 4,5,6 częstują okolicznych mieszkańców "soczystym" dymem a swoje gardła niektórzy częstują jabolami i podobnymi trunkami z pobliskiego sklepu monopolowego. Na normalny opał niektórych nie stać, ważniejsze są wydatki na jabole.

Zgłoś
Art. 225. KK4.12 o 09:33

§ 1. Kto osobie uprawnionej do przeprowadzania kontroli w zakresie ochrony środowiska lub osobie przybranej jej do pomocy udaremnia lub utrudnia wykonanie czynności służbowej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgłoś
Prawnik - darmowy4.12 o 09:15

Panią Marzenę Grabarczyk z Urzędu Miasta Oleśnica oraz Panią asp. Aleksandę Pieprzycką z Policji proszę o podanie podstawy prawnej do przeprowadzania przez Policję kontroli tego czym się pani w piecach domowych.

Zgłoś
Optymista4.12 o 09:07

no jak tam to wygląda... https://eko.edial.pl

Zgłoś
Optymistka4.12 o 08:39

W budynku przy ul.Rzemieślniczej, naprzeciwko pralni mieszkańcy zadymiają duszącym dymem całą okolicę, nawet w czasie upalnego lata.Pomimo licznych próśb i interwencji okolicznych mieszkańców sytuacja pozostaje bez zmian.A kolejki do lekarzy kardiologów rosną.Radna oznajmiła ,że w tej sprawie nie można nic zrobić.....

Zgłoś
Tropiciel3.12 o 22:50

Mieszkańcy bloków mieszkalnych narzekają na smog, bo sami podłączeni do ciepłowni. A dym z ciepłowni smoguje przyległe miejscowości. Nic tylko podziękować ekologicznym mieszkańcom bloków w Oleśnicy za zwiększanie smogu w Bierutowie, Sycowie, Twardogórze, Długołęce, itd- w zależności od wiejącego wiatru. Czuwaj druchu czuwaj

Zgłoś
greenpeace3.12 o 21:26

A na Ptasiej to często syfem z komina częstuje nas taki pan , były inspektor ... Ciekawe czy mandacik milicja wypisze ?

Zgłoś
taksówkarz3.12 o 21:15

Do Elżbieta dzisiaj o 19:01 kopcą to się w socjalach na Kopernika zwłaszcza po tym jak taksówki dowożą jedna za drugą browary i pizzę... Oleśniczanie za to płacą.

Zgłoś
tlen3.12 o 20:58

SŁONECZNA-KOŚCIUSZKI-REYMONTA to Oleśnicki trójkąt największego zadymienia w tym mieście!!!!!!!!!!!! normy przekroczone wielokrotnie,teraz np,taki smród że oddychać nie można a dym pali w oczy,czym wy palicie w tych piecach do jasnej cholery co? jedynym rozwiązaniem jest całkowity ZAKAZ PALENIA dziadostwem tak jak zrobili w KRAKOWIE i tak to można żyć a nie to co tu że nawet okna otworzyć nie można bo nie ma jak-na wieczorny spacer też nie ma jak iść bo po takim spacerku człowiek cały prześmierdnięty jest jakby z wędzarni wrócił a jakie jest polskie społeczeństwo to każdy wie,trują dzieci tym paleniem i ludzi starszych-trują wszystkich i mają to głęboko w tyle,gazowe ogrzewanie zainstalować BARANY i po sprawie,nowotwory od wdychania tego czadu są-dociera do tych pustych łbów czy nadal nie

Zgłoś
Elżbieta 3.12 o 19:01

Kopcą na ulicy Kopernika 13 i tak co roku, policja ma to gdzieś. Jakby w pobliżu mieszkał jakiś policant to na pewno były działania. Podejście takie trują niech trują byle nie trzeba było interweniować, papiery mandaty ile to roboty po co na co to komu.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Zawirowania wokół Dworu Spalice
wczoraj/ Aktualności
Jasełkowy koncert Zielonej Żabki
wczoraj/ Aktualności
Handlował podrobioną odzieżą
wczoraj/ Aktualności
GCK zaprasza na spektakl grupy teatralnej
wczoraj/ Kultura
SPR zmierzy się z Żagwią
wczoraj/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube