reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 14 grudnia. Imieniny Alfreda, Izydora, Alfredy.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Pikieta pod oleśnickim sądem

1.12 o 16:37Komentarzy: 398Kategoria: Aktualności
Kilku mieszkańców pojawiło się pod oleśnickim sądem, aby zadeklarować swoje poparcie dla niezależnego i niezawisłego sądownictwa.Dzisiaj po godzinie 16 pod Sądem Rejonowym w Oleśnicy pojawiło się kilka osób w ramach ogólnopolskiej akcji w sprawie obrony niezawisłości sądownictwa i represjonowanych przez władzę sędziów. Na miejsce przyjechała policja, które obserwowała zgromadzonych tam mieszkańców.

Pikieta odbyła się w odpowiedzi na apel sędziowskiego stowarzyszenie Iustitia. - W niedzielę o godz. 16 wyjdźmy na ulice. Sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, Polki i Polacy, chodźcie z nami - wzywała organizacja. Popiera ją między innymi tegoroczna noblistka Olga Tokarczuk.

* * *

Szanowni Państwo,

Robimy to dla wszystkich. Organizujemy to wydarzenie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje obecnie w naszym kraju. Robimy to dla wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, wyznania, miejsca zamieszkania czy poglądów politycznych.

Mamy wspaniałych polskich sędziów, którzy postawili na szali karierę zawodową, a także życie osobiste swoje i swoich rodzin, po to, żebyśmy w różnych sprawach, zarówno w błahych, jak i poważnych, osobistych czy zawodowych, mieli pewność, że zwracamy się do niezależnego i bezstronnego sądu.

Paweł Juszczyszyn stanął po stronie tych wartości, bo nie wyobraża sobie, że sędzia mógłby zachować się inaczej, gdy są wątpliwości prawne co do prawidłowości przebiegu procesu sądowego. Próbował zweryfikować zgłaszane zastrzeżenia, znając zwłaszcza treść orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale w ciągu kilku dni zwaliła się na niego cała machina, którą dysponuje władza polityczna. Uderzył w niego Minister Sprawiedliwości Z. Ziobro i powiązane z nim osoby – rzecznicy dyscyplinarni, członkowie neoKRS, a także mianowany przez tegoż Ministra prezes, który zasiada w neoKRS i uniemożliwił publikację list poparcia. Teraz chce się pozbawić sędziego Juszczyszyna tego, co jest ważne dla niego i dla społeczeństwa – możliwości pełnienia służby sędziowskiej i wydawania wyroków w imieniu RP.

Z szykanowaniem polskich sędziów mamy do czynienia już od 4 lat. Używano wszelkich możliwych narzędzi: najpierw była słynna kampania bilboardowa mająca zniszczyć ich wizerunek, potem rozwiązania ustawowe w celu podporządkowania sędziów politycznej władzy, a także kupowanie przychylności sędziów rozmaitymi stanowiskami, wreszcie uruchomienie rzeczników dyscyplinarnych i neoKRS. A do tego wszystkiego jeszcze obrzydliwy hejt, którego źródło było w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Teraz nadszedł czas wyzwania – wierzymy, że nie zostawicie Pana Sędziego i jemu podobnych sędziów samych, godząc się, żeby zamiast nich wyroki wydawali polityczni urzędnicy. Wierzymy w nasze społeczeństwo i potrzebujemy wsparcia jak nigdy dotąd. Już za kilka dni zapadnie pierwsze orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie, której dotyczył wyrok TSUE. Ten wyrok Paweł próbował wykonać.

Obawiamy się, że władza polityczna nie uszanuje wyroku Sądu Najwyższego i nie będzie chciała go wykonać, podobnie jak postąpiła w przypadku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego opublikowanie list poparcia do KRS oraz podobnego postanowienia, które wydał Paweł w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Mówi się o sędziach, że jesteśmy ostatnim bastionem praworządności. To pewnie prawda, ale stanowimy ów bastion wspólnie ze społeczeństwem. Bądźcie z nami. Polskie sądy to nasze wspólne sądy, nie pozwólcie politykom ich sobie odebrać.

Robimy to dla wszystkich. Bo chcemy, aby w Polsce żyli Wolni Ludzie, a sądy były wolne od władzy politycznej.

Krystian Markiewicz
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

* * *

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (398)

Edmund Kaleciński1.12 o 21:15

Panie Zbyszku. Dobra organizacja pracy jest niezbędna natychmiast. Obsługa intelektualna personelu pomocniczego sądów słaba. Sytuacji, którą Pan opisuje, tak ad hoc, i bez akt, nie jestem w stanie ocenić. Co do określenia pańskiego wobec sądów, jako "syf", - jest nieadekwatne i obraźliwe, i generalnie niesprawiedliwe. Co nie znaczy, że zgadzam się w 100 % z linią orzeczniczą wielu z nich, np. w kwestii wymierzania sprawiedliwości księżom zbrodniarzom-pedofilom, itd.

Zgłoś
mad1.12 o 21:14

Władysław Frasyniuk we Wrocławiu: "Nie możemy być dłużej grzecznymi obywatelami. Jeb... pisiora". Demokrata ...

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 21:04

Panie Edmundzie. Komornik Słomka też jest daleko w czarnej d.... Kazał mi ustanowić pełnomocnika zamieszkałego w Polsce. Sędzi Ostrowskiej uchylenie wezwania zajęło ponad pól roku. Powinna to zrobić w 7 dni. czy to też wina PiS. Na głupotę nie ma rady.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 21:02

Panie Edmundzie. Aby nie dyskutować z głąbami jako pełnomocnika wskazałem n-lat temu rzecznika praw obywatelskich. I co zrobiły głąby. Wysłali pismo Zbigniew Kowalski u Jana Kochanowskiego. czy to tylko głąby czy już debile.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 21:00

Panie Edmundzie. Złożyłem prywatny akt oskarżenia przeciw wiadomemu komornikowi. II Kp 812/19. I nagle wyłączyli się wszyscy sędziowie. A mogła wyłączyć się tylko sędzia , której sprawę przydzielono (wylosowano) . kto kazał sędziom się wyłączyć skoro to była nie ich sprawa.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 20:56

Panie Edmundzie. Złożyłem prywatny akt oskarżenia przeciw wiadomemu komornikowi. II Kp 812/19. I nagle wyłączyli się wszyscy sędziowie. A mogła wyłączyć się tylko sędzia , której sprawę przydzielono (wylosowano) . kto kazał sędziom się wyłączyć skoro to była nie ich sprawa.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 20:54

Panie Edmundzie. zazwyczaj zgadzam się z Panem. Ale polskie sądy po 89 to syf. Ile spraw miał Pan lub w ilu był Pan pełnomocnikiem. To może odpowie mi Pan na pytanie dlazcego rzekomo niezależnej sędzi w 1998 roku prezes sądu podrzucił wyciąg z KW innego Zbigniewa Kowalskiego ? Co sedzia jaworski miał do sprawy którą prowadziła podległa mu sedzia ?

Zgłoś
mad1.12 o 20:52

Niemcy powinni zamilknąć i siedzieć cicho !! To bezczelność wpierniczać się do naszych spraw.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 20:49

Niezawisłe nigdy nie były. Spytajcie śedziego jaworskiego dlaczego w 1998 roku do akt skargi na komornika Cupała bezpośrednio a zonę prezesa śadu pośrednio, podrzucił wyciąg z KW innego Kowalskiego. Był złożony wniosek o zwolnienie z kosztów. podległemu sędziemu mógł powiedzieć nie zwolnij lub mógł podrzucić wyciąg z KW innego Kowalskeigo. rezultat ten sam. Nie zostałem zwolniony.

Zgłoś
mad1.12 o 20:49

Jak wybierani są niemieccy sędziowie... https://www.dw.com/pl/jak-wybierani-s%C4%85-niemieccy-s%C4%99dziowie-do%C5%9B%C4%87-zadziwiaj%C4%85ce/a-39866184

Zgłoś
Jk1.12 o 20:47

Viva Pinochet no masz rację,bo Kaczyński,Morawiecki,Duda cały czas podpierają się właśnie ta demokracja,a tak naprawdę to są lewakami,ba,nawet bardziej na lewo niż Lewica.To populiści.

Zgłoś
ZW-Kowalski1.12 o 20:46

Panie Prezesie. pana poprzednik kilka lat temu powiedział, że z sadownictwa (ze względu na słabe uposażenie) odeszli najlepsi sędziowie. ja subiektywnie odbieram to, że został pan, śędzia Jaworski, B. Polak, Przychodzka, Płażewski, Ostrowska i inni znani mi z nazwiska i spraw jakie po prostu s....i

Zgłoś
Kazek1.12 o 20:44

Ala a jakie jest twoje podniebienie? Myślę,że czarne,bo takie tylko mają psiaczki.

Zgłoś
Viva Pinochet1.12 o 20:43

Dawne komuchy już niedługo wyzdychają problemem są ich wnuki i prawnuki które gładko przejmują schedę .....i o ironio! Podają się za obrońców demokracji( !)

Zgłoś
!?1.12 o 20:42

mad to z pisu,bo zawsze ich tak broni

Zgłoś
!?1.12 o 20:41

nad to z PiSu,bo zawsze ich tak broni

Zgłoś
red is bad1.12 o 20:39

Pies z kulawą nogą się tym spędem nie zainteresował. Ciesze się ze ludzie mają w d...ie zbiegowiska wspierające system sądowniczy oparty na poskomunie. A na drzewach zamiast liści ......

Zgłoś
mad1.12 o 20:30

@ala, nie denerwuj mnie i nie rób ze mnie "czerwonego" Przed 1989 rokiem byłem antykomunistą !! a wolnej Polsce NIGDY nie głosowałem na lewicę !! Za mało wyraźnie się tu wyrażam?

Zgłoś
!1.12 o 20:27

Panie Kalecinski dobrze piszesz,to nie są żarty,bo rządy PiSu zmierzają do tragedii.A prezydent też jest sterowany przez kryzysika.to nie jest Polska.

Zgłoś
anton1.12 o 20:25

Popieram Cejrowskiego w sprawie sędziów (wszyscy won )

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
SPR przegrywa mecz z Żagwią
dzisiaj o 19:19/ Sport
Gala oleśnickich krwiodawców
dzisiaj o 18:13/ Aktualności
Dobroszycki Jarmark Bożonarodzeniowy
dzisiaj o 16:49/ Aktualności
Próba samobójcza w Twardogórze
dzisiaj o 15:35/ Aktualności
Co wydarzyło się w Dziadowej Kłodzie?
dzisiaj o 15:10/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube