reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 15 lipca. Imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Pikieta pod oleśnickim sądem

Aktualności1.12.2019 o 16:37Komentarzy: 398
Kilku mieszkańców pojawiło się pod oleśnickim sądem, aby zadeklarować swoje poparcie dla niezależnego i niezawisłego sądownictwa.Dzisiaj po godzinie 16 pod Sądem Rejonowym w Oleśnicy pojawiło się kilka osób w ramach ogólnopolskiej akcji w sprawie obrony niezawisłości sądownictwa i represjonowanych przez władzę sędziów. Na miejsce przyjechała policja, które obserwowała zgromadzonych tam mieszkańców.

Pikieta odbyła się w odpowiedzi na apel sędziowskiego stowarzyszenie Iustitia. - W niedzielę o godz. 16 wyjdźmy na ulice. Sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, Polki i Polacy, chodźcie z nami - wzywała organizacja. Popiera ją między innymi tegoroczna noblistka Olga Tokarczuk.

* * *

Szanowni Państwo,

Robimy to dla wszystkich. Organizujemy to wydarzenie, aby wyrazić swój sprzeciw wobec tego, co się dzieje obecnie w naszym kraju. Robimy to dla wszystkich Polaków, niezależnie od wieku, wyznania, miejsca zamieszkania czy poglądów politycznych.

Mamy wspaniałych polskich sędziów, którzy postawili na szali karierę zawodową, a także życie osobiste swoje i swoich rodzin, po to, żebyśmy w różnych sprawach, zarówno w błahych, jak i poważnych, osobistych czy zawodowych, mieli pewność, że zwracamy się do niezależnego i bezstronnego sądu.

Paweł Juszczyszyn stanął po stronie tych wartości, bo nie wyobraża sobie, że sędzia mógłby zachować się inaczej, gdy są wątpliwości prawne co do prawidłowości przebiegu procesu sądowego. Próbował zweryfikować zgłaszane zastrzeżenia, znając zwłaszcza treść orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ale w ciągu kilku dni zwaliła się na niego cała machina, którą dysponuje władza polityczna. Uderzył w niego Minister Sprawiedliwości Z. Ziobro i powiązane z nim osoby – rzecznicy dyscyplinarni, członkowie neoKRS, a także mianowany przez tegoż Ministra prezes, który zasiada w neoKRS i uniemożliwił publikację list poparcia. Teraz chce się pozbawić sędziego Juszczyszyna tego, co jest ważne dla niego i dla społeczeństwa – możliwości pełnienia służby sędziowskiej i wydawania wyroków w imieniu RP.

Z szykanowaniem polskich sędziów mamy do czynienia już od 4 lat. Używano wszelkich możliwych narzędzi: najpierw była słynna kampania bilboardowa mająca zniszczyć ich wizerunek, potem rozwiązania ustawowe w celu podporządkowania sędziów politycznej władzy, a także kupowanie przychylności sędziów rozmaitymi stanowiskami, wreszcie uruchomienie rzeczników dyscyplinarnych i neoKRS. A do tego wszystkiego jeszcze obrzydliwy hejt, którego źródło było w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Teraz nadszedł czas wyzwania – wierzymy, że nie zostawicie Pana Sędziego i jemu podobnych sędziów samych, godząc się, żeby zamiast nich wyroki wydawali polityczni urzędnicy. Wierzymy w nasze społeczeństwo i potrzebujemy wsparcia jak nigdy dotąd. Już za kilka dni zapadnie pierwsze orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie, której dotyczył wyrok TSUE. Ten wyrok Paweł próbował wykonać.

Obawiamy się, że władza polityczna nie uszanuje wyroku Sądu Najwyższego i nie będzie chciała go wykonać, podobnie jak postąpiła w przypadku wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego nakazującego opublikowanie list poparcia do KRS oraz podobnego postanowienia, które wydał Paweł w Sądzie Okręgowym w Olsztynie. Mówi się o sędziach, że jesteśmy ostatnim bastionem praworządności. To pewnie prawda, ale stanowimy ów bastion wspólnie ze społeczeństwem. Bądźcie z nami. Polskie sądy to nasze wspólne sądy, nie pozwólcie politykom ich sobie odebrać.

Robimy to dla wszystkich. Bo chcemy, aby w Polsce żyli Wolni Ludzie, a sądy były wolne od władzy politycznej.

Krystian Markiewicz
Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (398)

ryś9.12.2019 o 09:41

"Tylko PO7.12 o 11:13 Prawdziwi Polacy nie mają nic przeciwko, a ścierwa się oburzają " zapomniałeś dodać, że to tylko kumple Czarzastego nie mają nic przeciwko gwałtom armii czerwonej na polskich kobietach i takim jak ty czy oni, durni Polacy, przy znacznym udziale głupoty Schetyny i "totalitarnej" opozycji, pozwolili wrócić do Sejmu i Senatu. Musimy jednak poczekać aż powymierają zwolennicy tamtych czasów a najważniejsze żeby razem z nimi odeszli ci, którzy pilnowali żeby nic złego tamtemu ustrojowi się nie przytrafiło. Jeszcze chwile to potrwa ale ten czas zbliża się nieubłaganie.

Zgłoś
ryś9.12.2019 o 09:33

Nie będę zniżał się do poziomu debila z koła podbiegunowego. Matole - ZUS nie jest podatkiem. Czy to tak ciężko zrozumieć? Pijesz za dużo gorzały przemyconej z Polski. Pewnie dlatego wozisz ją z Polski bo twój nowy, ukochany rząd wysłał by cię za darmo, za twoje podatki na odwyk wiedząc ile tego wychlewasz. I to też jest wartość dodana w Szweckiej demokracji opłacanej kowalskiego podatkami. I masz szczęście, że schowałeś sie za klawiaturą bo gdybyś tak ze mną dyskutował "na żywo" dawno dostał byś w mordę i usmarkany poleciał na skargę do tak znienawidzonego przez ciebie polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Zgłoś
zw-kowalski :-)8.12.2019 o 06:19

ryś. Z przytoczonej przez ciebie, matole, definicji podatku wynika , że w PL jesteś robiony w ch.... masz płacić i nic z tego nie masz. Teraz zrozumiałem filozofie PiS. W Szwecji państwo pobiera podatek ale daje gwarancje bezpłatnego szkolnictwa. Podręczniki za darmo. Dzieci w szkole otrzymują darmowe posiłki. Na prowincji rodzic wyprowadza dziecko na droge utwardzone a gmina dowozi dzieci do szkoły taxi i busami gratis. Jak jesteś niepełnosprawny to Królestwo Szwecji kilka razy w miesiącu dowozi cię na zakupy czy do fryzjera, kosmetyczki w ramach ryczałtu. W Królestwie Szwecji w gospodarstwie domowym, po opłaceniu podstawowych opłat musi Ci zostać co najmniej 2 800 SEK na żywność i 880 SEK na media typy tel, internet, TV. Jak Ci brakuje różnicę dopłacają. W Oleśnicy burmistrz daje 40 letniemu mężczyźnie, z zerowym dochodem, 100 zł na dwa miesiące. 1,67 na dzień. Wiec kumam jak w Pl jesteś cały czas robiony w ch... A ty lubisz być robiony w ch.... i być wykorzystywany przez bandyckie państwo polskie.

Zgłoś
bezdomny 20047.12.2019 o 20:47

Zimę 2004/2005 spędziłem w altance ogrodowej. Bez prądu, bez bieżącej wody. Od miasta potrzebowałem tylko przewody elektryczne aby podłączyć się do sąsiedniego budynku. Burmistrz jako OAP odmówił. Zaskarżyłem do SKO i WSA. Tam byli debile. Oddalili skargę. Skład sędziowski stwierdził, że podłączenie prądu zimą do altanki ogrodową nie jest niezbędną potrzebą życiową. Powołał się na wyrok NSA w którym zapłata zaległych rachunków za prąd nie jest niezbędna potrzebą życiową. Takie barany orzekają w WSA. Zimą bywało i -20. Dziś mieszkam w Anglii. Mam dwa domy. 5 mieszkań. Nie mają wartości. Po prostu je mam.

Zgłoś
Tylko PO7.12.2019 o 11:13

Prawdziwi Polacy nie mają nic przeciwko, a ścierwa się oburzają

Zgłoś
Tylko PO7.12.2019 o 11:06

I tym właśnie różnią się Polacy od ścierw, którzy nie mają nic przeciwko. Won stąd ruski troll-u.

Zgłoś
ryś6.12.2019 o 14:20

Nie wiem, najprawdopodobniej nie, ale nie miałbym nic przeciwko żeby tak było. Zważywszy na fakt, że babcia po ukończeniu wojny nadal była dzieckiem, a za mąż wyszła i w ciążę zaszła dopiero z końcem lat 50

Zgłoś
ryś6.12.2019 o 14:19

A więc jednak prawda. No i wszystko się wyjaśniło. Teraz rozumiem, że nie możesz potępiać własnego dziada.

Zgłoś
ryś6.12.2019 o 14:18

Dobrze, że można jeszcze tutaj pisać o "armyi czerwonej". Ptysiu czy to prawda o babci i czerwonoarmiejców?

Zgłoś
ryś6.12.2019 o 14:12

Żydzi wiedzą lepiej ponieważ to ludzie kompetentni i upoważnieni do pisania polskiej historii i rządzenia Polską i Polakami

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube