reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 11 lipca. Imieniny Olgi, Kaliny, Benedykta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Jagoda Piec i Stefan na psich mistrzostwach [WIDEO]

Ciekawostki27.11.2019 o 19:01Komentarzy:
Pochodząca z Oleśnicy Jagoda Piec wraz ze swoim psem Stefanem wzięła udział w Mistrzostwach Świata DogDancing 2019 w Stuttgarcie. Duet jako jedyny reprezentował Polskę na tym wydarzeniu!


Jagoda Piec ze swoim psem Stefanem w Stuttgarcie / fot. Alexandra Vavrova

Jagoda Piec pochodzi z Oleśnicy, gdzie spędziła swoje dzieciństwo. Swojego psa nazwała po domowemu - Stefan. Jest to siedmioletni owczarek węgierski, który słucha swojej pani i razem z nią uczestniczy w zawodach sportowego tańca z psem w kategorii freestyle. Oprócz niego ma jeszcze przygotowującego się do startu w zawodach rocznego psa lagotto romagnolo o imieniu Tadzik oraz jedenastoletnią kotkę Mainecoon. Tresurą psów zajmuje się odkąd skończyła 12. rok życia. - Najpierw było to tylko zainteresowanie, które w ciągu kilku lat przerodziło się w pasję. Teraz mam 25 lat i nie wyobrażam sobie mojego życia bez sportu - słyszymy od zawodniczki.

Wyjawiła nam też, w jaki sposób udało się jej nakłonić czworonoga do współpracy. - Mojego psa nie muszę przekonywać do pracy - uśmiecha się J. Piec. - To on nie może się doczekać treningu. System szkolenia psa sportowego znacznie różni się od szkolenia posłuszeństwa domowego. Przygotowując się do startów w zawodach musimy stworzyć plan treningowy na kilka miesięcy przed występem. Przede wszystkim każdy trening musi być perfekcyjnie zaplanowany, wraz z rozgrzewką, celem sesji, masażem, spacerem relaksacyjnym po. Każda sesja powinna mieć wyznaczone granice czasu trwania ponieważ wysokie wymagania można utrzymać krótszy czas niż niższe wymagania - dodaje.


Stefan ze statuetką

- Dobrze poprowadzony pies sportowy pracuje w wysokich emocjach ale ma je pod kontrolą i jest w stanie na bieżąco analizować sytuację. Zależy mu na uwadze przewodnika, jest czuły na jego słowa, gesty, mimikę a nawet wzrok. Oczywiście podczas treningu używamy zabawek aby bawić się wspólnie i dajemy dobrej jakości smakołyki, żeby nagrodzić psa za konkretne zachowanie. Najważniejsza jednak jest nagroda socjalna, wspólna radość i pozytywne emocje - dzięki takiemu podejściu i wyraźnym systemie komunikacji praca w dużym stopniu jest samonagradzająca - uważa J. Piec.

Niedawno wróciła z mistrzostw świata w Niemczech, gdzie razem ze Stefanem zajęli 48. miejsce. - Dwa miesiące temu reprezentowałam Polskę na Mistrzostwach Europy we Włoszech. Teraz w Stuttgarcie byliśmy na Mistrzostwach Świata. Oba te wydarzenia były szczególne, ponieważ Polska nigdy wcześniej nie była tam obecna. W każdym z tych wydarzeń brało udział ponad stu uczestników reprezentujących dziesiątki krajów z całego Świata - relacjonuje oleśniczanka.

- To był pierwszy występ polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata Dogdancing. To było moje marzenie. Przyznaję się, że po zejściu z ringu płakałam. Dużo zawodników podchodziło do nas z gratulacjami udanej prezentacji. Jestem dumna i szczęśliwa, że udało się nam pokazać dobry efekt naszej ciężkiej pracy. Cieszę się, że spotkałam mnóstwo znakomitych zawodników innych reprezentacji. Wspólnie dyskutowaliśmy o naszych metodach pracy i poglądach. Czuję, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości - słyszymy.

Jagoda Piec przyznaje, że chętnie wraca do Oleśnicy. - Obecnie mieszkam w Warszawie. Dużo podróżuję i w Oleśnicy bywam raczej rzadko, ale trudno jest znaleźć drugie takie miejsce jak Oleśnica. To bardzo spokojne miasto, które jednocześnie daje możliwość rozwoju i odpoczynku. Konkretnie wspiera sport i aktywny tryb życia. Bardzo cieszę się, że mogłam tu spędzić moje dzieciństwo - wspomina.

Nawet w 2016 roku zajęła pierwsze miejsce na miejscowych zawodach na posłuszeństwo psów. - Te zawody organizowała Agnieszka Musiał z Psiej Szkoły w Oleśnicy. Bardzo dobrze je wspominam, obok zamku była cudowna atmosfera. Cieszę się, że Agnieszka dba o edukację kynologiczną w Oleśnicy. Prowadzi nie tylko szkolenia standardowe ale również organizuje seminaria sportowe. To buduje społeczność zawodników oraz daje możliwość mieszkańcom Oleśnicy na poznanie sportów kynologicznych - podsumowuje Jagoda Piec.

Wideo: występ Jagody Piec i Stefana


Zobacz też: Strona Jagody Piec na Facebooku

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube