reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 8 sierpnia. Imieniny Cyriaka, Emiliana, Sylwiusza.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Odkryto kolejny ciąg schronów!

Ciekawostki25.11.2019 o 07:45Komentarzy:
Julia Montewska z Łowców Historii i fundacji Vestigium pochwaliła się odkryciem kolejnego ciągu schronów, tym razem na oleśnickich Wądołach!* * *

Z pamiętnika bunkrownika - odkrycie trzeciego ciągu schronów na oleśnickich Wądołach.

Postanowiłam kolejny raz przyjrzeć się ukształtowaniu terenu w miejscu gdzie istnieją poniemieckie schrony na Wądołach. Tematyką obiektów zajmuje się od kilku lat, ukazał się nawet tekst na ich temat w miesięczniku Odkrywca mojego autorstwa, jednak jest to historia niedopowiedziana z kilku powodów. Jak dotąd nie udało mi się odpowiedzieć na pytanie, po co je wzniesiono. Są to jedyne poniemieckie schrony na terenie Oleśnicy wybudowane z prefabrykatów w 1943 roku.Do dziś znane były dwa długie ciągi tych obiektów w tym miejscu, analizując wszystko, co na ich temat wiem byłam przekonana, że gdzieś w tym miejscu znajdują się kolejne ciągi, jednak zważywszy na upływ czasu i teren, który jest bardzo gęsto zarośnięty, poszukiwania utrudnia dodatkowo piaszczyste podłoże.

Dziś mój upór został wynagrodzony, odkryłam trzeci ciąg podziemnych obiektów w tym miejscu. Wszystko wskazuje, że mamy tu do czynienia z całym dużym kompleksem schronów. Miejsce jest niepozorne, to zaledwie dziura w ziemi, przez którą można wsadzić rękę z aparatem, jednak wykonane zdjęcia nie kłamią.

Dla mnie jest to wystarczającą motywacją by wszcząć poszukiwania na większą skalę, jednak, pomimo że żartobliwie niektórzy nazywają mnie „wnuczką Pana Samochodzika” :) w pojedynkę wiele nie wskóram. Osoby, które chciałyby pomóc mi w poszukiwaniach proszone są o kontakt. Gwarantuje, fajną przygodę, możliwość poznania tajemnicy tego miejsca i żywą lekcję historii.

Julia Montewska
Łowcy Historii, fundacja Vestigium

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube