reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 11 lipca. Imieniny Olgi, Kaliny, Benedykta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Jak zmieni się system rowerów miejskich?

Aktualności20.11.2019 o 18:57Komentarzy: 29
Pierwszy sezon działalności roweru miejskiego w Oleśnicy już za nami. Za kilka miesięcy rozpocznie się następny. Przeczytajcie nasz wywiad na temat systemu Olbike z zastępcą burmistrza Oleśnicy Edytą Małys-Niczypor.MojaOlesnica.pl: Jak ocenia pani funkcjonowanie systemu rowerów miejskich w Oleśnicy?

Edyta Małys-Niczypor, zastępca burmistrza Oleśnicy: Jestem bardzo zadowolona. Cieszę się, że mieszkańcy Oleśnicy pokochali Olbike. Jestem wręcz zaskoczona tak dużą liczbą wypożyczeń i przejechanych kilometrów. W systemie zarejestrowaliśmy 1171 użytkowników, a łączny przejechany dystans to prawie 27 tysięcy kilometrów. Dane te są dowodem na to, że zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni pokochali rowery miejskie w Oleśnicy.

Czy wiadomo, które stacje były najczęściej wykorzystywane przez użytkowników i kiedy system cieszył się największą popularnością?

Najczęściej wykorzystywanymi stacjami były te usytuowane przy Atolu, na rynku a także przy ul. Reja. Użytkownicy najchętniej dokonują wypożyczeń rowerów pomiędzy godziną 16 a 19 oraz w weekendy. Zgodnie ze statystykami, 70% podróży trwała do godziny, natomiast 40% użytkowników korzystała z rowerów w czasie bezpłatnego użytkowania pojazdów.

Skąd zrodził się pomysł na rower miejski w Oleśnicy?

System rowerów miejskich sprawdza się w innych miastach - nie tylko tych dużych, aglomeracyjnych, ale i również w tych mniejszych. To właśnie zainspirowało nas do wdrożenia takiego rozwiązania w Oleśnicy.

Co wymaga usprawnienia w zakresie działania rowerów miejskich?

Nie posiadamy żadnych negatywnych sygnałów na ten temat. Zdarzają się oczywiście drobne usterki, jednak są one na bieżąco usuwane przez firmę obsługującą system. Docierająca do nas postulaty, żeby w przyszłym roku uruchomić system nieco wcześniej aniżeli miało to miejsce w obecnym. W związku z tym będziemy dążyli do tego, aby nastąpiło to od przyszłorocznej majówki.

Wielu mieszkańców postuluje zwiększenie liczby stacji, a ratusz zgadza się z tym pomysłem. Gdzie mogłyby powstać nowe stacje?

Chcielibyśmy stworzyć trzy nowe stacje, które muszą zostać zlokalizowane na terenach miejskich. Póki co analizujemy mapę przejechanych tras. Najpewniej jednak będzie to ulica Wiejska (przy Szkole Podstawowej nr 8). Możliwe też, że stacje powstaną w okolicach Wileńskiej, najprawdopodobniej przy przystanku autobusowym. Trzecia lokalizacja jest wciąż rozważana.

Już wcześniej mówiło się, że nowe stacje obejmą również zakłady pracy. Na ile jest to realne do zrealizowania w przyszłym sezonie?

Wszystko, tak naprawdę, zależy od zakładów pracy, które musiałyby udostępnić miastu teren. Jesteśmy w trakcie ustaleń, lecz główną rolę w nadchodzącym sezonie odegrają stacje na terenach należących do miasta.

Czy istniejące już stacje pozostaną w dotychczasowych lokalizacjach czy coś zmieni się w tej kwestii?

Tak. Stacje te pozostaną w dotychczasowych miejscach - były one wykorzystywane bardzo aktywnie, dlatego też nie będzie w tym zakresie żadnych zmian.

Jakie dodatkowe zmiany czekają system rowerów miejskich w Oleśnicy?

Tak jak już wcześniej informowaliśmy, przewidujemy zwiększenie liczby rowerów o minimalną ilość 20 sztuk. Ponadto, zakładamy kontynuację usługi w zakresie obsługi systemu przez podmiot zewnętrzny. Nowością będzie uzupełnienie całości o kilka rowerów dla starszych dzieci. Warto dodać, że nie jest to system, który ma się samofinansować. W związku z tym nie planujemy zmian w cenie tej usługi, jak również w długości bezpłatnego korzystania z roweru miejskiego.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (29)

Mieszkaniec25.11.2019 o 08:34

Z tego co wiem osoba ktora podsunela ten pomysl burmistrzowi byla z poza samorzadu.

Zgłoś
` ` ` ` ` ` ` ` ` ` ` `23.11.2019 o 08:59

@kij do odpowiedzi. Kto kieruje miastem? Słucham.

Zgłoś
misio22.11.2019 o 19:56

Ponadto, zakładamy kontynuację usługi w zakresie obsługi systemu przez podmiot zewnętrzny, firmę SOWA - BIKE.

Zgłoś
Mieszkanka22.11.2019 o 15:05

zróbcie tak, że możnaby wrzucać pieniądze... nie każdy ma kartę..

Zgłoś
Wileńczyk22.11.2019 o 12:12

Jeśli chodzi o stację na ul. Wileńskiej to mam nadzieje, że przy przystanku na końcu (przy sali gminnej), a nie za kościołem, przy skateparku !!!

Zgłoś
AntyPiS22.11.2019 o 10:14

Trolle z PiS od lekarza same sobie piszą i odpisują, żenada

Zgłoś
..22.11.2019 o 08:30

Sooory , niestety masz rację, to jest dramat tego miasta.

Zgłoś
kij ci w (_|_)22.11.2019 o 08:29

Że co?!!! Kierującej miastem ekipy??? Nie ma żadnej ekipy. Miastem kieruje sam jeden Janek nieomylny!!! Zapamiętaj to, wbij to sobie do głowy, naucz się tego na pamieć, napisz na kartce i powieś nad łóżkiem. A jutro cię z tego przepytam.

Zgłoś
..22.11.2019 o 08:23

Powiem Ci, nie chcę więcej podwyżek, dostałem zdrowo po kieszeni od obecnie rządzącej ekipy, wyobraź sobie podnieśli mi za śmieci z 20 na 34 pln od głowy. Jestem w szoku, teraz szykują się kolejne. Mam serdecznie dość, mając jeszcze przed oczami obraz rozdawnictwa miejskiej kasy na prawo i lewo rozumiesz moją frustrację?

Zgłoś
kij22.11.2019 o 08:14

do.. Człowieku czy ty jesteś trolem czy socjopatą.Przyglądam się twoim wpisom i one wszystkie nacechowane są niechęcią i negacją do kierującej miastem ekipy.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube