reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 21 listopada. Imieniny Janusza, Marii, Konrada.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Posadzą Dąb Niepodległości w Oleśnicy

9.11 o 12:02Komentarzy: 15Kategoria: Aktualności
Urząd Miasta Oleśnicy informuje, że podczas 11-listopadowych uroczystości w Oleśnicy zostanie posadzony Dąb Niepodległości.- W ramach Miejskich Obchodów 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, burmistrz Jan Bronś i przewodniczący rady miasta Aleksander Chrzanowski posadzą przy Pomniku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych Dąb Niepodległości. Drzewo, to siewka Dębu Rus z Rogalina, posiadająca certyfikat autentyczności wydany przez Instytut Dendrologii PAN. Dąb Rus jest jednym z najstarszych dębów pomnikowych rosnących w Polsce, liczącym około 800 lat - informuje Urząd Miasta Oleśnicy.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (15)

,12.11 o 12:30

Anty PiS,te dęby szadzono za komuny a to spuścizna.

Zgłoś
EKOLOG12.11 o 12:19

@m przejdź się do parku zachodniego i zobaczysz jakie są drzewa pomnikowe-żadne. Drzewo wierzba o której piszesz jest wypróchniałe i pochylone. Nie każde drzewo kwalifikacje się jako pomnikowe. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody, podane są kryteria jakie drzewa mogą być uznane za pomniki przyrody. Miłej lektury.

Zgłoś
Is10.11 o 21:04

@m po pierwsze najwazniejszy plan zagospodarowania terenu teren jest trudny bo sa nierownosci drzewa na pagorkach itp wiec zeby uporzadkowac teren dlaparku trzeba czesc powycinac w wiekszosci sa to klony i wspomniane akacje ktore nie przedstawiaja wartosci szczegolnych jak to akacje napewno jedli bedzie plan to nie sadze zeby wycinane byly te drzewa ktore nie beda konieczne A dyskusja przypominam ze zaczela sie od drzew pomnikowych ktorych na tym terenie nie ma i nie mozna zaliczyc

Zgłoś
m10.11 o 17:51

Pomyliłem się w liczbach tych drzew - jest ich wg ZBK 124. Ile by nie było, jest to zbyt duża liczba do wycinki. Należałoby się zastanowić. Może decyzję zostawić specjalistom od projektowania parków? Może zrobią park z zachowaniem części tych drzew?

Zgłoś
m10.11 o 17:09

@Is W Parku południowym jest 13 rodzajów drzew, których wycięcie wymaga zgody odpowiednich instytucji. Ogółem tych drzew wymagających zgody jest 152. W tym chcą wyciąć dwa dęby szypułkowe (jeden ma obwód pnia 114 cm), a wierzba krucha ma obwód pnia 4,5 m !!!! Więcej w piśmie ZBK dostępnym w intenecie

Zgłoś
Is10.11 o 13:44

@@ nie mowimy o bublach a a merytorycznej niewiedzy m

Zgłoś
wyborca10.11 o 13:36

Liście dębowe w pruskim wojsku przypinano do krzyża rycerskiego za waleczność. Widocznie opcja pruska w tym celu sadzi dąb przy pomniku kombatantów pruskich. Ja tam wolę zapalić znicz przy obelisku Żołnierzy Niezłomnych 11-go listopada o godz. 13.00.

Zgłoś
@10.11 o 00:25

Is, zapewniam cię, że to ty mylisz się w sprawie parku. Dlaczego? Bo jest to kolejny autorski projekt mistrza od projektowania bubli. Oleśnickich bubli.

Zgłoś
Is9.11 o 21:29

@m dobrze sie czujesz ? Park zachodni ma drzewa podlegajace ochronie ??? Chyba mowimy i dwoch roznych miejscach -akacje uwazasz za drzewa podlegajace ochronie sensu stricte a moze zrobic z nich pomniki ?????- proponuje najpierw troche sie poduczyc a pozniej pisac -napewno Ci nie zaszkodzi . Zareczam ze w temacie parku mylisz sie.

Zgłoś
Schlesier9.11 o 20:58

Deutsche Eichen sind geduldig....

Zgłoś
m9.11 o 19:52

W Oleśnicy jest ponad 20-30 drzew spełniających wymagania pomnika przyrody. Burmistrz J. Bronś nie uważa za stosowne umieścić na nich lub obok tabliczki z nadaną nazwą, a potem pochwalić się na witrynie UMO, że w Oleśnicy są Pomniki Przyrody. W parku zachodnim zamierza ściąć kilkanaście drzew podlegających ochronie. Komunikacja Społeczna podaje nieprawdę, że są to byle jakie drzewa, które można ściąć.Może przenieść z parku cenne drzewa na Skwer Kombatantów, zamiast sadzić nowe

Zgłoś
ks. Sowa9.11 o 17:47

Zielonym do góry !!!!

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski9.11 o 16:53

"... przy Pomniku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych" i wcześniej wszak był poświęcony ZBOWiD-owi, a jeszcze wcześniej był Friedensdenkmal, czyli Pomnikiem Pokoju. A co z projektem oleśniczanki Kamilli Kasprzak?

Zgłoś
Zezem9.11 o 15:04

Gdzie ta wolność jak Polską rządzi unia i Watykan ???

Zgłoś
Tylko PiS9.11 o 12:57

Brawo Pan Jan Bronś, brawo Pan Aleksander Chrzanowski i brawo PiS

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Spotkanie z Olkiem Dobą
dzisiaj o 06:18/ Aktualności
Burmistrz na kongresie samorządowym
wczoraj/ Aktualności
Jak zmieni się system rowerów miejskich?
wczoraj/ Aktualności
Kolejna myjnia samoobsługowa w mieście
wczoraj/ Aktualności
Poseł Jaros pyta premiera o linię kolejową
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube