reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 22 listopada. Imieniny Cecylii, Marka, Maura.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Rekordowa liczba zachorowań na grypę!

9.11 o 10:02Komentarzy: 9Kategoria: Aktualności
Państwowa Inspekcja Sanitarna w Oleśnicy informuje, że tylko w październiku odnotowano 2041 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Jak się ustrzec przed wirusem?Państwowa Inspekcja Sanitarna w Oleśnicy informuje, iż tegoroczny sezon grypowy rozpoczął się rekordową liczbą zachorowań, statystyki medyczne pokazują, że od początku jesieni tylko w miesiącu październiku 2019 roku odnotowano na terenie powiatu oleśnickiego 2041 zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.

W ubiegłym roku w tym samym czasie takich zachorowań było tylko 863 przypadki. Statystyki Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że tak dużej liczby zachorowań w Polsce na przełomie września i października nie notowano przynajmniej od 2000 roku.

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że wirusem grypy zakaża się w Polsce 35-45% dzieci w wieku od 1 do 14 r.ż., a szczepi się przeciwko grypie mniej niż 1 % z nich. W całej populacji szczepiło się w ostatnich latach jedynie ok. 4% Polaków. W sezonie 2018/2019 r. na grypę i infekcje grypopodobne zachorowało w naszym kraju ponad 4,6 mln Polaków. W obecnej chwili tj. od początku października 2019 r. odnotowano już w całym kraju ponad 228 tys. takich zachorowań.

Skuteczną ochroną przed zakażeniem grypą i powikłaniami grypowymi jest szczepienie przeciwko grypie, które zaleca się szczególnie osobom z podwyższonego ryzyka ze wskazań klinicznych i indywidualnych np. pacjenci po przeszczepach, z chorobami kardiologicznymi, onkologicznymi, układu oddechowego, przewlekle chore dzieci, kobiety w ciąży oraz osoby po 65 roku życia. W 2018 r. została wprowadzona 50% refundacja szczepień przeciw grypie dla osób powyżej 65 roku życia. W tym sezonie po raz pierwszy została wprowadzona na rynek Polski nowa szczepionka przeciwko grypie dla dzieci od 2 roku życia, podawana donosowo (postać aerozolu).

Szczepionka ta zawiera cztery antygeny wirusów typu A i B. Najnowsza szczepionka na ten sezon będzie nas chronić przed dwoma typami wirusa A i B. Typ grypy A jest bardziej niebezpieczny dla człowieka, z kolei grypa typu B częściej przebiega łagodniej, ale tez może kończyć się powikłaniami. Naukowcy dodali w tym sezonie 2 nowe antygeny grypy typu A co świadczy o tym, że przed nami może być bardzo aktywny sezon grypowy.

Jak się zabezpieczyć przed grypą?

1. Często myć ręce, zwłaszcza po wizycie w miejscach publicznych
2. Dokładnie sprzątamy mieszkanie, wietrzymy, zwłaszcza gdy domownik jest chory
3. Zażywać preparaty zawierające witaminę C i rutynę
4. Ubierać się zgodnie z panującą temperaturą
5. Jeść dużo warzyw i owoców
Jeśli już stwierdzimy u siebie objawy grypy to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Aby nie nasilać epidemii unikamy kontaktu z otoczeniem.

PSSE w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (9)

Pepe10.11 o 22:18

95% to infekcje grypopodobne, a nie grypa, ale larum się podnosi żeby sprzedawać nieskuteczne i szkodliwe szczepionki. Sprawdźcie ilu lekarzy się szczepi na grypę. A ten tekst przebija wszystko: "Naukowcy dodali w tym sezonie 2 nowe antygeny grypy typu A, co świadczy o tym, że przed nami może być bardzo aktywny sezon grypowy". Tak jakby sam fakt dodania nowych antygenów mówił o tym jaki sezon grupowy będzie. Kompletna głupota autora. Pisać dużo i nie koniecznie w temacie i straszyć ciężkim sezonem grupowym.

Zgłoś
Profesor Wilczur 10.11 o 20:28

Należy nosić ciepłe majtki pić często roztwór 40 % i żadna choroba się nie przypałęta

Zgłoś
Przemysław Kasprzak10.11 o 02:40

Bzdura. Wystarczy wzmocnić organizm by się uodpornił i sam zwalczył przeziębienie zanim rozwinie się w coś poważnego.

Zgłoś
G9.11 o 21:05

Drogi Janie-oczywiście masz wybór:dać zarobić firmie produkującej szczepionki,czy dać zarobić grabarzowi i Chabrowi. Wybór należy do ciebie,czy wydać 40zł na szczepionkę dla swojego dziecka,czy wydać 4tyś na pogrzeb swojego dziecka?

Zgłoś
Tylko zysk$$$9.11 o 18:54

Ale pierdoły, ktoś się jeszcze na to nabiera?

Zgłoś
Dr Ziemba9.11 o 13:34

Jan, a może to altmedowskie oszuści za mało sprzedają wyciągu z buraka i liposomalnejwitaminy c w która wierzą takie półgłówki jak ty?

Zgłoś
jan9.11 o 12:38

powinni dopisać "tekst reklamowy" sanepid za mało szczepionek sprzedał ?

Zgłoś
mama z fejsbuka wie najlepiej9.11 o 12:23

to jest efekt dzialanosci antyszczepków oraz osłabione odpornosci przez naduzywanie antybiotykow, nadmiar cukru w diecie i brak ruchu.

Zgłoś
pacjent9.11 o 11:53

Jak się zabezpieczyć przed grypą jak w hurtowniach nie ma szczepionek

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Więcej przypadków HIV i AIDS w powiecie!
dzisiaj o 19:40/ Aktualności
Tajemnicza instalacja przy wjeździe do Oleśnicy
dzisiaj o 19:35/ Ciekawostki
Zderzenie rowerzysty i bmw w Nieciszowie
dzisiaj o 19:12/ Aktualności
Przedłużono rekrutację wolontariuszy do WOŚP
dzisiaj o 18:41/ Aktualności
Dwójka wygrywa turniej mini koszykówki
dzisiaj o 18:34/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube