reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 3 czerwca. Imieniny Klotyldy, Leszka, Tamary.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Jak uchronić się przed kradzieżą?

Aktualności5.11.2019 o 15:27Komentarzy: 26
Nasz dom, mieszkanie, cenne przedmioty to często dobytek wielu lat pracy, dlatego warto zrobić wszystko, aby do minimum ograniczyć ryzyko włamania i kradzieży. Oleśniccy policjanci doradzają, jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i chronić własne mienie.Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnicy przypominają jak zabezpieczyć swoje mienie przed kradzieżą i nie stać się ofiarą przestępstwa. Do tego typu zdarzeń dochodzi najczęściej na posesjach domów jednorodzinnych oraz na terenach wiejskich. Przestrzeganie poniższych wskazówek znacznie utrudni, a może uniemożliwi złodziejowi dokonanie kradzieży naszego dobytku.

Warto przede wszystkim pamiętać, że większość przestępstw przeciwko mieniu poprzedza rozpoznanie terenu przez złodzieja czy też włamywacza.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:

- zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;

- zwróć uwagę na zabezpieczenie drzwi i okien garażowych oraz w innych pomieszczeniach gospodarczych, w których zostawiasz sprzęt, narzędzia, pojazdy. Jeśli nie możesz odpowiednio zabezpieczyć tych pomieszczeń staraj się nie zostawiać tam cennych przedmiotów;

- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa;

- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, piła, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne), oznakuj je indywidualnie w trwały, niewidoczny dla złodzieja sposób; sporządź listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzna cennych przedmiotów - w przypadku kradzieży zwiększy to szanse ich odzyskania;

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:

- wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki;

- świetnym zabezpieczeniem jest system alarmowy;

- jeśli jest taka możliwość w drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe;

- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;

- mieszkanie na parterze i najniższych piętrach są bardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek lub chociaż zwykłych zasuwek;

- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również innych sąsiadom.

Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkani, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj Policję, gdy:

- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,

- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiad, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,

- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz że nie ma go w domu,

- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem, na parkingu.

Jeżeli zauważysz coś niepokojącego REAGUJ I POWIADOM Policję dzwoniąc na numer 112. Telefony alarmowe są do Twojej dyspozycji.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka / KPP w Oleśnicy

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (26)

cpc8.11.2019 o 20:57

Wystarczy nie pozyczac sasiadce pieniedzy.

Zgłoś
G8.11.2019 o 20:49

Co za skończony kretyn wymyślał te sposoby?! No jakim przygłupem trzeba być,żeby doradzać montowanie w domkach na wioskach krat we wszystkich oknach na parterze. Czy widzisz głąbie jeden te wioski i miasta ze wszystkimi domkami Okratowanymi na parterze??? Ten co to wymyślił,to jakiś klawisz urodzony??? Boże,jaki ten naród głupi,nie dziwi,że te zabory nam zrobili.

Zgłoś
Brawo wy8.11.2019 o 18:00

Nie informójcie .....co po 4 latach ustaliliście tyle włamań i co.... nic 8godzin odpękać i do domu i nigdy ich nie złapiecie bo nic nie wiecie

Zgłoś
Anty PiS8.11.2019 o 10:48

Brawo Panie Z W Kowalski, w pełni popieram takie donoszenie, ludzie którzy piszą złe rzeczy o uchodźcach powinni być surowo karani!

Zgłoś
!!!8.11.2019 o 09:12

UWAGA!!! zw-kowalski donosi na psy!!! to policyjny konfident!! regularnie do nich pisze na tych co źle parkują albo piszą coś na MO o tzw uchodźcach! Własnie przez tego cwla dostałem mandat!!

Zgłoś
zw-kowalski :-)7.11.2019 o 22:32

do @px. Policja zadaje pytanie "czy mienie było ubezpieczone?". Moja odpowiedź "NIE". Policja ."to po co Pan zgłasza?" Moja odpowiedź "aby wam popsuć statystyki "

Zgłoś
zw-kowalski :-)7.11.2019 o 22:28

Polska to kraj d.... opisywany przez złotoustą rzecznik policji. Dom jednorodzinny według policjantki ma wyglądać jak areszt śledczy z kratami w oknach bo policja sobie nie radzi. takich idiotyzmów nie pisze policja w Szwecji. Mam tylko po jednym zamku w drzwiach. Do tego szyba w drzwiach wejściowych. Wystarczy dobrze pchnąć i włożyć rękę aby otworzyć zamek. Można odkręcić 4 śrubki od zamknięcia garazu i wejśc do domu bez problemu. Ubezpieczalnia nie robi z tego żadnego problemu. Bo to nie ja mam zabezpieczyć dom tylko złodziej nie ma prawa mnie okradać. A według pani rzecznik zostawienie w aucie drogich przedmiotów to "okazja czyni złodzieja". Jestem akurat w Polsce według pani rzecznik kiedy idę na kawę powinienem zabrać dwa laptopy, aparat fotograficzny, nawigację, radio, kilka smartfonów do WC bo okazja czyni złodzieja.

Zgłoś
MM7.11.2019 o 21:27

Złote myśli oleśnickich policjantów. Zabezpiecz mienie jak tylko się da a jak się złodzieje włamią to i tak policja stwierdzi że zabezpieczenia były słabe. I JUŻ.

Zgłoś
MO olesnickie 7.11.2019 o 10:56

Ci z klonowej są miszczami, pierw idą na jume, a później niby z właścicielem tych wrakow porzuconych busów szukają razem z policją sprawców. Mimo, że sami siebie szukają. Każda impreza przy busach lub na ławce koło tego palacyku lub przy bloku nr 2 i 4 za co mają tyle kasy. He he ciężko pracują po nocach w różnych klatkach schodowych

Zgłoś
Anty PiS7.11.2019 o 07:36

@. Moje IQ wynosi dokładnie 150. A twoje pewnie poniżej 70, czyli masz stopień upośledzenia

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube