reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 21 listopada. Imieniny Janusza, Marii, Konrada.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wernisaż wystawy prac Edwarda Dwurnika

27.10 o 16:29Komentarzy: Kategoria: Kultura
MOKiS zaprasza na wernisaż wystawy prac Edwarda Dwurnika.* * *

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy zaprasza na wernisaż wystawy - Edward Dwurnik – Malarstwo i Rysunek. Wernisaż odbędzie się w pierwszą rocznicę śmierci Artysty 28.10.2019 o godz. 11.00 w Galerii MOKiS (ul. J. Kochanowskiego 4).
 
Edward Dwurnik, jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych polskich malarzy. Urodził się 19 kwietnia 1943 roku w Radzyminie pod Warszawą. Mieszkał i pracował w Warszawie.

W latach 1963-1970 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Malarstwa oraz – czasowo – na Wydziale Rzeźby. Jego dotychczasowy dorobek obejmuje ponad 3,5 tysiąca obrazów oraz 10 tysięcy rysunków. Twórczość Dwurnika do pewnego momentu była rozpięta między niemalże wykluczającymi się malarskimi tendencjami Jana Matejki i Nikifora Krynickiego. To może najbardziej dziwaczne połączenie, jakie tylko można sobie wyobrazić. Zarazem w przypadku Dwurnika dobrze działające i dające świetne efekty artystyczne. Wielkie formaty i wielkie tematy to dziedzictwo Krakowskiego Mistrza.

Malarska technika, zaczerpnięta od krynickiego naturszczyka, świetnie się spisała w pracy nad niekończącym się cyklem „Podróży autostopem”, realizowanych już od połowy lat 60. XX w. Z jednej strony owe miejskie widoki, z drugiej znane cykle „Sportowcy”, czy „Robotnicy” zapewniły artyście sławę, popularność i wysoką pozycję w świetle polskiej sztuk. Z początkiem lat 90. rozpoczął poszukiwania nowych artystycznych obszarów, które mógłby zaanektować. Wtedy powstał cykl „Błękitne” z widokami morskich fal wkrótce potem rozpoczął przygodę z obrazami abstrakcyjnymi, które obecnie stanowią znaczącą część jego twórczości. Edward Dwurnik był jednym z najbardziej niepokornych i nieprzewidywalnych polskich twórców.

Bogusław Deptuła
 
Wystawa zrealizowana przez Państwową Galerię Sztuki w Sopocie. Obrazy pochodzą ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów: Piotra Ziajki z Sopotu, Bogusława Deptuły z Warszawy, Marii i Marka Pileckich z Olsztyna, zbiorów własnych PGS oraz ze zbiorów innych prywatnych kolekcjonerów z Sopotu.

MOKiS

* * *

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

reklama
Ostatnio dodane
Spotkanie z Olkiem Dobą
dzisiaj o 06:18/ Aktualności
Burmistrz na kongresie samorządowym
wczoraj/ Aktualności
Jak zmieni się system rowerów miejskich?
wczoraj/ Aktualności
Kolejna myjnia samoobsługowa w mieście
wczoraj/ Aktualności
Poseł Jaros pyta premiera o linię kolejową
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube