reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 30 maja. Imieniny Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Spotkanie ws. opłat za posiłki [ZDJĘCIA]

Aktualności9.10.2019 o 16:48Komentarzy: 114
Ciąg dalszy sprawy wyższych kosztów za posiłki w przedszkolu "Zielone Ogrody", które działa w CUS-ie. Na ten temat przedstawiciele władz miasta rozmawiali z rodzicami.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzeniaDyrekcja przedszkola "Zielone Ogrody" w Centrum Usług Społecznych nie zgadza się z podniesieniem opłat za posiłki. Miasto wskazuje z kolei, że to konieczność, ale kosztów podwyżki nie powinni ponosić rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. O sprawie już wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Dzisiaj w ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola. Magistrat reprezentowali burmistrz Jan Bronś, dyrektor ZOS Grażyna Dłubakowska, dyrektor MOPS-u Janusz Marszałek i urzędnicy. Pojawili się także Izabela i Marian Jankiewicz, reprezentujący placówkę z CUS-u. Przyjechała też posłanka PiS Agnieszka Soin.

Na początku spotkania radca prawny reprezentujący Zespół Oświaty Samorządowej Maciej Ponikowski przytoczył przepisy prawne dot. działalności oświatowej i przekonywał o słuszności wcześniejszych stanowisk urzędu miasta w zakresie sporu o odpłatność za posiłki, podpierając się przy tym orzecznictwem sądów. - Można pobierać opłaty wyłącznie w wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie - mówił mec. Ponikowski.

Mecenas wskazywał przy tym, że dotacja z miasta może być wykorzystana na pokrycie części wydatków z tytułu wyżywienia. - Informacje prasowe mówiące o tym, że władze miasta opierają się w tej sprawie na nieaktualnych przepisach nie są prawdziwe - mówił burmistrz Jan Bronś, który dodawał, że dyrektor MOPS dokonał „prawidłowego i rzetelnego” obliczenia kosztów opłat za posiłki. Burmistrz poinformował też, że poprosi Regionalną Izbę Obrachunkową o opinię co do przedmiotu sporu.

Władze Oleśnicy odniosły się też do pisma Ministerstwa Edukacji Narodowej, które trafiło do podmiotu prowadzącego przedszkole. - MEN nie nadzoruje samorządów, a jego opinia nie ma charakteru wiążącego - usłyszeliśmy.

W dalszej części spotkania przedstawiciele miasta dyskutowali z małżeństwem prowadzącym przedszkole na temat prawnych zawiłości związanych ze sprawą. - Miasto nie zamierza ubiegać się o zwrot dotacji z tytułu opłat za przygotowanie posiłków - zadeklarował burmistrz Bronś. Z kolei Marian Jankiewicz twierdzi, że w niektórych miastach przedszkola obciążają rodziców całością kosztów przygotowania posiłków.

- Miasto mówi, że nie będzie domagać się zwrotu dotacji. Przedszkole dostaje 100% dotacji. Czy w przedszkolach publicznych reszta środków na wyżywienie jest płacona z dotacji? - pytała miejska radna Beata Krzesińska. - Tak. Jest pokrywana z dotacji - odpowiadały władze Oleśnicy.

W pewnym momencie część rodziców złożyła wniosek o zwiększenie wysokości dotacji dla przedszkola. - Nie widzę ku temu żadnego uzasadnienia. Nie możemy faworyzować jednego przedszkola - ripostował burmistrz Bronś.

Mecenas reprezentujący małżeństwo prowadzącego przedszkole przypuszcza, że cała sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie. Burmistrz poformował rodziców, że zobowiązani są tylko do płacenia jedynie za tzw. „wsad do kotła”.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (114)

Straszna prawda10.10.2019 o 18:14

To już przegięcie... Straszne ale prawdziwe

Zgłoś
To już przegięcie 10.10.2019 o 18:00

Straszna prawda z Twojej strony to juz sianie fermentu na najwyższym poziomie. Pierwsze słyszę o takich bzdurach wyssanych z palca. Proszę nie demonizowac sytuacji, to beszczelne

Zgłoś
Straszna prawda10.10.2019 o 17:44

Doszły mnie już słuchy że presją jaka wywarło przedszkole na rodzicach przez tą całą sytuację to strach przed tym że jeśli rodzice odmówiła zapłaty kwoty podanej przez pani dr to może stać się krzywda bądź nieprzyjemności w przedszkolu czy to jest normalne? Od teraz pani dr i pracownicy będą dzieci dzielić na gorsze i lepsze? Rodzice nie bójcie się nie ta pani dr to kto inny taka kolej rzeczy ale nie może być tak żeby tak się działo jak jest teraz ze rodzice będą się bać o swoje dzieci to jest właśnie Polska zamiast rozdawać bezsensu pieniądze (500+)mogli otworzyć nowe darmowe przedszkola i żłobki

Zgłoś
Perturabo10.10.2019 o 17:35

@ Tylko PiS, NIE KŁAM, nie Bronś podwyższył tylko dyrektor i to bezprawnie, rodzice zgodnie z prawem powinni płacić tyle ile do tej pory - o tym właśnie mówił Bronś a dyrektor zakłamuje sytuację i wmawia rodzicom coś innego aby ich oszukać i więcej zarobić, mam nadzieję, że rodzice nie są tak głupi aby dać się tak prymitywnie zmanipulować. Poza tym, nic w niedzielę nie zmienisz w Oleśnicy ani na Dolnym Śląsku bo to wybory do sejmu a nie samorządów lokalnych głupcze.

Zgłoś
Tylko PiS10.10.2019 o 17:25

Brońś podwyższył opłaty za posiłki z 6zl na 11zł czy to jest normalne. W niedzielę zmienimy tych bolszewików

Zgłoś
Perturabo10.10.2019 o 17:07

@ maaammaaa,całe szczęście nie jestem Andrzejem XD. Napisałaś: "umowa została spisana za czasów Pana Kołacińskiego, dyrekcja rozliczała wyżywienie z dotacji ale chcą być pewni czy powinni tak robić, zaczęli pytać o opinie" - chwila, to co, wcześniej nie byli pewni - nie znali przepisów - ? Dyrekcja przedszkola się kompromituje takimi oświadczeniami, ciekawe w ogóle skąd to wiesz ? Wytłumacz mi jakim prawem Bronś miałby podwyższać dotację dla tego akurat przedszkola ? jakie są ku temu podstawy prawne ? To by było naruszenie podstawowych zasad równości społecznej, nie można faworyzować jednej placówki tylko dlatego, że jest katolicka lub z jakiegokolwiek innego powodu - to by było po prostu niesprawiedliwe w stosunku do innych, czy to tak trudno zrozumieć - powtarzam, czasy świętych krów się skończyły. Koszty podwyżki pożywienia dla dzieci nie są problemem rodziców bo oni zgodnie z prawem ich nie ponoszą - to wyłącznie problem dyrektora, który znał umowę, którą podpisywał - zwykła pazerność i próba bezprawnego wyłudzenia pieniędzy od rodziców - za co może być paragraf bo to oszustwo. Straszenie Bronśa skandalem jest śmieszne, umowa jest przejrzysta i przepisy jasne - dyrekcja mota i sieje ferment ale prawdopodobnie sąd wszystko rozstrzygnie, to by była najlepsza opcja - miasto nie ma się czego obawiać a pan Jankiewicz, jak najbardziej dlatego też chyba jego prawnik nie miał nic do powiedzenia na spotkaniu bo to przegrana sprawa.

Zgłoś
Hmmm10.10.2019 o 17:05

Mamaama tobie się chyba coś pomyliło albo nie słucha las co się mówi bo jesteś w amoku Pani dyrektor masakra stołówka to potocznie tam gdzie dzieci jedzą czyli w sali w której przebywają a nie tak jak ty mówisz o stołówce z bezdomnym tak właśnie powstają kłamstwa i niesie się Fama nieprawdy przez takie matki jak ty ludzie nie rozumiecie koszt rodzica to wsad do kotła.. A posiłki pani dyrektor zamawiał dla 50 dzięki a w przedszkolu jest ich ok 90 a od każdego rodzica brała tyle samo pieniędzy to co dzieliła posiłki? A co z resztą pieniędzy? Kij ma dwa końce każdy by chciał jak najlepiej dla dziecka ale moi drodzy nie dajcie się omamic dziś będzie 12zl a za miesiąc może być 50zl nie każdego na to stac

Zgłoś
Nie10.10.2019 o 16:53

Dzieci w przedszkolach w szkołach to jest całkiem inna bajka nie mieszaj ie pojęć...

Zgłoś
PYTAM10.10.2019 o 16:33

Rodzice dzieci 3,4 i 5- cio latków, które są w przedszkolu przy SP 2 opłacają cały koszt wyżywienia. Ta sama zasada obowiązuje w przedszkolu Zielone Ogrody. Tylko dlaczego MOPS jest taki drogi, że cena za posiłki znacznie przewyższa tę z Draksu.

Zgłoś
. 10.10.2019 o 16:30

UPS, powiem szczerze że jak maaammaa pisze coś to za każdym razem ma ma rację. Obawiam się że będzie skandal. Szczególnie słowa że Ministerstwo się ucieszyło brzmią złowieszczo. Wreszcie coś się dzieje w Oleśnicy.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube