reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 30 maja. Imieniny Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Spotkanie ws. opłat za posiłki [ZDJĘCIA]

Aktualności9.10.2019 o 16:48Komentarzy: 114
Ciąg dalszy sprawy wyższych kosztów za posiłki w przedszkolu "Zielone Ogrody", które działa w CUS-ie. Na ten temat przedstawiciele władz miasta rozmawiali z rodzicami.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzeniaDyrekcja przedszkola "Zielone Ogrody" w Centrum Usług Społecznych nie zgadza się z podniesieniem opłat za posiłki. Miasto wskazuje z kolei, że to konieczność, ale kosztów podwyżki nie powinni ponosić rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola. O sprawie już wielokrotnie pisaliśmy na łamach portalu MojaOlesnica.pl.

Dzisiaj w ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z rodzicami dzieci uczęszczających do przedszkola. Magistrat reprezentowali burmistrz Jan Bronś, dyrektor ZOS Grażyna Dłubakowska, dyrektor MOPS-u Janusz Marszałek i urzędnicy. Pojawili się także Izabela i Marian Jankiewicz, reprezentujący placówkę z CUS-u. Przyjechała też posłanka PiS Agnieszka Soin.

Na początku spotkania radca prawny reprezentujący Zespół Oświaty Samorządowej Maciej Ponikowski przytoczył przepisy prawne dot. działalności oświatowej i przekonywał o słuszności wcześniejszych stanowisk urzędu miasta w zakresie sporu o odpłatność za posiłki, podpierając się przy tym orzecznictwem sądów. - Można pobierać opłaty wyłącznie w wysokości kosztów surowca przeznaczonego na wyżywienie - mówił mec. Ponikowski.

Mecenas wskazywał przy tym, że dotacja z miasta może być wykorzystana na pokrycie części wydatków z tytułu wyżywienia. - Informacje prasowe mówiące o tym, że władze miasta opierają się w tej sprawie na nieaktualnych przepisach nie są prawdziwe - mówił burmistrz Jan Bronś, który dodawał, że dyrektor MOPS dokonał „prawidłowego i rzetelnego” obliczenia kosztów opłat za posiłki. Burmistrz poinformował też, że poprosi Regionalną Izbę Obrachunkową o opinię co do przedmiotu sporu.

Władze Oleśnicy odniosły się też do pisma Ministerstwa Edukacji Narodowej, które trafiło do podmiotu prowadzącego przedszkole. - MEN nie nadzoruje samorządów, a jego opinia nie ma charakteru wiążącego - usłyszeliśmy.

W dalszej części spotkania przedstawiciele miasta dyskutowali z małżeństwem prowadzącym przedszkole na temat prawnych zawiłości związanych ze sprawą. - Miasto nie zamierza ubiegać się o zwrot dotacji z tytułu opłat za przygotowanie posiłków - zadeklarował burmistrz Bronś. Z kolei Marian Jankiewicz twierdzi, że w niektórych miastach przedszkola obciążają rodziców całością kosztów przygotowania posiłków.

- Miasto mówi, że nie będzie domagać się zwrotu dotacji. Przedszkole dostaje 100% dotacji. Czy w przedszkolach publicznych reszta środków na wyżywienie jest płacona z dotacji? - pytała miejska radna Beata Krzesińska. - Tak. Jest pokrywana z dotacji - odpowiadały władze Oleśnicy.

W pewnym momencie część rodziców złożyła wniosek o zwiększenie wysokości dotacji dla przedszkola. - Nie widzę ku temu żadnego uzasadnienia. Nie możemy faworyzować jednego przedszkola - ripostował burmistrz Bronś.

Mecenas reprezentujący małżeństwo prowadzącego przedszkole przypuszcza, że cała sprawa najprawdopodobniej znajdzie swój finał w sądzie. Burmistrz poformował rodziców, że zobowiązani są tylko do płacenia jedynie za tzw. „wsad do kotła”.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (114)

!12.10.2019 o 12:10

Mops podniósł cenę o ponad 4 zł. Zalezy na co patrzymy brutto czy netto

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.10.2019 o 00:54

Kasia. Liczyć umiem. MOPS podniósł cenę o ok 3,29 czyli jakieś 27 %. Ale dyrekcja przedszkola podniosła wam opłaty o jakieś 200 %. Bo zamiast 5 i coś macie płacić 15,29 zł. Burmistrz Oleśnicy jako OAP to mistrz. Dorosłemu z zerowym dochodem przyznaje raz na 2 miesiące 100 zł co daje 1,66 zł na dzień. Jeśli dorosły tak przeżyje przez rok to żądanie od dziecka 15,29 zł za posiłki bez kolacji to rozbój w biały dzień. Jeśli dorosły przeżyje za 1,66 dziennie to dziecko powinno przeżyć za 1 zł.

Zgłoś
:-) zw-kowalski11.10.2019 o 12:01

maaammaaa. W polskich sądach sędziowie nie uznają orzeczenia TK, że skarb państwa jest jeden tylko ma wiele kont. Sądy w Polsce nie uznają orzeczeń ETPCz i nie uznają Konstytucji RP.

Zgłoś
?10.10.2019 o 21:03

Jest jeden pozytyw, Oleśnica ma szansę stać się znana w całym kraju. To będzie dopiero promocja, co na to sekcja za to odpowiedzialna?

Zgłoś
Strategia miasta musi być10.10.2019 o 20:17

Czy wy poza zapewnieniami Pana burmistrza czerpiecie wiedzę z zewnątrz . Zadzwońcie do oświaty i innych jednostek samorządowych . Naprawdę warto popytać . Ale co będę wam tu tłumaczyć jak 500 + zamknęło wam buzie na forum a w internecie gdzie jest się anonimowym nagle stajecie się odważni . Władza nie jest nieomylna i każdy chce żeby czasy pisu skończyły się w ta niedziele .TVN 24 już poświecił uwagę na zapoznanie się z ogarnięciem prawa przez Pana burmistrza . Teraz znowu są zainteresowani .gdzie w umowie najmu jest zapis o stołówce . O korzystaniu z kuchni owszem . Nie ma wytycznych do minimalnej ilości zamawianych posiłków . Dlaczego do tej pory nie ma wyjaśnień szczegółowych przecież jest jawność dokumentów i pan dyrektor powinien szczegółowo pokazać ile kto za co płaci . Mówi tylko o pensjach pracowników . Nie podaje tez kosztorysu z wyszczególnieniem na każdy dzień . Bo po co dziś tu , a jak się uda i szczęście w niedziele dopisze to będzie gdzie indziej . A dotacje mógłby każdemu przedszkolu w mieście podwyższyć ale jest znany z zamykania przedszkoli . Wiec po co się starać jak może je pomoc zamknąć i posadzić kogoś od siebie .

Zgłoś
!!!10.10.2019 o 20:08

W przedszkolach prowadzonych przez miasto bez własnej kuchni- identycznie jak w Zielonych Ogrodach- oplaty są w okolicach 12 zł. MOPS rząda za to samo 15,29 zł.

Zgłoś
Taka prawda10.10.2019 o 20:06

Nie chcemy zwiększenia dotacji tylko obniżenia kosztów posiłków przez MOPS.

Zgłoś
Wujek dobra rada 10.10.2019 o 20:04

Perturabo- ty tak na serio? Zmień lekarza.

Zgłoś
Co za bełkot 10.10.2019 o 18:50

Straszna prawda- Nie pisz bzdur. Chcesz to płać ile chcesz, to ty poniesiesz konsekwencje swojej decyzji, ale nie wypisuj bzdur, jo w tym przedszkolu dzieci mają świetną opiekę.

Zgłoś
Pfff10.10.2019 o 18:38

Straszna prawda, tylko w Twojej bujnej wyobraźni

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube