reklama
reklamareklama
Dziś jest piątek, 18 października. Imieniny Juliana, Łukasza, Bratumiła.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Burmistrz Jan Bronś o szkole katolickiej

22.09 o 19:26Komentarzy: 94Kategoria: Aktualności
Publikujemy oświadczenie burmistrza Oleśnicy Jana Bronsia na temat Katolickiej Szkoły Podstawowej.***

Likwidacja Szkoły Katolickiej…

Sugestie, refleksje, pytania z tezą, czy pomówienia?

Kilka faktów:

1. Szkołę likwiduje organ, który ją utworzył. Podobnie jest z przedszkolem. Miasto nie ma więc żadnych kompetencji, by decydować o istnieniu bądź nieistnieniu placówek prywatnych, których nie utworzyło.

2. Miasto od lat wspiera Szkołę Katolicką poprzez zapewnienie jej praktycznie za darmo obiektu do funkcjonowania (czynsz miesięczny za budynek wynosi 1 zł netto!). Oprócz tego regularnie płaci dotację na jej funkcjonowanie, podobnie zresztą jak dotacje na Przedszkole Katolickie i przedszkole Zielone Ogrody w budynku CUS. Nie ma żadnych planów, aby umowy najmu wypowiedzieć, ale trudno zgodzić się z oczekiwaniami podmiotu prowadzącego tę Szkołę i niektórych radnych miejskich, aby Miasto miało partycypować w kosztownych modernizacjach terenu położonego obok Szkoły i służącego głównie tej placówce.

3. Miasto chce obniżyć opłatę za wyżywienie w przedszkolu w budynku CUS, bo zgodnie z przepisami rodzice mają w tym przedszkolu pokrywać tylko koszty zakupu żywności niezbędnej do przygotowania posiłków dla dzieci. Koszty przygotowania posiłków (część płac z pochodnymi pań z kuchni część kosztów wody, c.o. prądu oraz gazu) musi pokryć organ prowadzący przedszkole, to jest osoba, która je utworzyła – nie Miasto i nie rodzice. Informacja ta została przekazana zarówno przedstawicielom rodziców, jak i osobie prowadzącej to przedszkole. Informacja ta, wynikająca na wprost z przepisów oświatowych, jest doskonale znana poprzednim władzom samorządowym, a już na pewno poprzedniemu burmistrzowi.

Jan Bronś

***

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (94)

Oleśniczanin25.09 o 17:24

Perturabo,o czym ty mówisz,gdyby nie pieniądze,które za to otrzymujesz twoje rozumowanie było by katastroficzne odmienne.

Zgłoś
Perturabo23.09 o 22:56

Chyba, że finansujemy wszystkie po równo; muzułmańskie, żydowskie, prawo sławne oraz inne prywatne nie religijne.

Zgłoś
Eva23.09 o 22:54

Ale też żadna grupa nie powinna być wyłączana np. z finansowania czy partycypowania w budżecie. (Perturabo: "wyłączyłbym szkoły katolickie i innych wyznań spod finansowania...".)

Zgłoś
Perturabo23.09 o 22:51

Tak, dlatego żadna grupa (wyznanie w tym wypadku ) nie powinna być uprzywilejeowana kosztem innych.

Zgłoś
Eva23.09 o 22:49

A istotą państwa świeckiego jest rezygnacja przez państwo z różnicowania obywateli według kryteriów religijnych.

Zgłoś
Perturabo23.09 o 22:36

//strajk.eu/polacy-chca-swieckiego-panstwa/

Zgłoś
Eva23.09 o 22:32

Nie chcą czego? Finansowania oświaty?

Zgłoś
Perturabo23.09 o 22:02

Ale Polacy nie chcą.

Zgłoś
Eva23.09 o 21:45

@Perturabo. To zrób sobie research jak to wygląda na świecie. Niepubliczne szkoły (także katolickie) w wielu państwach są finansowane przez rząd, w niektórych na równi ze szkołami publicznymi.

Zgłoś
Wyborca23.09 o 20:56

W telewizji widać było jak to urząd miejski w Oleśnicy zrealizował budżet obywatelski. Na obrzeżach Oleśnicy są dwie szkoły, jedna na Lucieniu druga na Ratajach. Obejrzyjcie obie szkoły a potem wyciągnijcie wnioski i dyskutujcie.

Zgłoś
Perturabo23.09 o 20:20

@ Eva, jeśli ode mnie by to zależało to wyłączyłbym szkoły katolickie i innych wyznań spod finansowania przez miasto, nie dlatego, że nie lubię katolików czy innych wyznawców , tylko dlatego, że szkoły religijne powinny sponsorawać ich kościoły bo niestety, stety - nie są dla wszystkich - proste. Chodzi rownież o rozdział państwa od kościoła, musi być przejrzysty.

Zgłoś
PISiorek23.09 o 19:33

A na twoje faszystowskie jest pozwolenie(Gówno jadzie0

Zgłoś
Eva23.09 o 19:19

@Perturabo, to może w ogóle zabrońmy katolickim rodzicom partycypować w Budżecie Obywatelskim. Nazwę by się zmieniło na Oleśnicki Budżet Niekatolicki - OBN. Niektórzy na pewno byliby wniebowzięci.

Zgłoś
Perturabo23.09 o 14:02

Jeśli zamysł byłby "wyśmienity" o efekt końcowy nie trzeba by było się martwić. Jednakże mam spore wątpliwości do "wyśmienitości" zamysłów byłego burmistrza, często kończyły się klapą lub fuszerką jak mp: CUS czy w ogóle całe jego burmistrzowanie. Zgadza sie, projekt przeszedł w OBO dzieki aktywności nauczycieli, dzieci i rodziców z tej katolickiej szkoły i teraz wszyscy Oleśniczanie mają na to łożyć niezależnie od wyznania zamiast kościół i sami rodzice. Chyba ktoś tu jeszcze nie rozumie co to jest prywatna firma, mam nadzieje, że przy przyszłym OBO dofinansowania dostaną takie projekty, które popierają wszyscy Oleśniczanie a nie tylko katoliccy rodzice dzieci z prywatnej szkoły.

Zgłoś
? 23.09 o 13:18

Iva- nie wiem czy masz świadomość że Ty jako podatnik dopłacasz o wiele mniej do prywatnej szkoły czy przedszkola niz do państwowych placówek?

Zgłoś
Taka prawda23.09 o 13:15

Projekt zgłosili mieszkancy i zebrali ponad 400 podpisów, to znaczny że lokalna społeczność wiedziala dobrze czego potrzebuje.

Zgłoś
Iva23.09 o 13:15

dlaczego podatnicy mają dopłacać do prywatnej placówki?

Zgłoś
.23.09 o 13:14

Pretensje mamy do wykonawcy i nadzorujacego ten projekt. Zamysł był wyśmienity.

Zgłoś
Perturabo23.09 o 13:09

Niestety chodzi o jedno i drugie. Prywatne szkoły katolickie w ogóle nie powinny być finansowane z pieniędzy miasta...bo są prywatne oraz katolickie więc powinny być finansowane przez rodziców i kościół. Projekt zatwierdził pan Kołaciński więc chyba widział co robi, także pretensje do niego.

Zgłoś
As 23.09 o 13:05

Tutaj chodzi o realizację budżetu obywatelskiego a nie o szkołę katolicką. My wyborcy żądamy dobrego wydatkowania naszych pieniędzy, a nie odstawienia fuszerek.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Ruszył remont fragmentu muru obronnego
dzisiaj o 14:32/ Aktualności
Przebudowa ulicy Limanowskiego
dzisiaj o 14:00/ Aktualności
Nowy maszt przy siedzibie nadleśnictwa
dzisiaj o 11:55/ Aktualności
Nowe drzewa w mieście
dzisiaj o 10:47/ Aktualności
Kto zbada finanse szpitala?
dzisiaj o 10:08/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube