reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 29 marca. Imieniny Wiktoryna, Helmuta, Ostapa.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Seniorze, nie daj się oszukać!

19.09.2019 o 09:38Komentarzy: 3Kategoria: Aktualności
Policjanci podczas codziennej pracy starają się docierać do seniorów z naszego powiatu z informacjami jak ochronić się przed próbami oszustw, wyłudzeń i kradzieży. Szczególnie popularna jest metoda "na wnuczka".Przestępcy bez skrupułów wykorzystują wiek seniorów i ich niejednokrotnie trudną sytuację materialną. Podszywając się pod członków rodziny, lekarzy, pracowników opieki społecznej, przedstawicieli gminy, urzędów i instytucji społecznych - najpierw wzbudzają zaufanie w seniorach, a następnie okradają ich lub ich mieszkania.

Aby nie paść ofiarą takiej kradzieży należy zachować szczególną ostrożność i ograniczyć zaufanie wobec nieznajomych pukających do naszych drzwi.

Oszuści wchodzą do mieszkań seniorów pod różnymi pretekstami - sprzedaży artykułów przemysłowych, urządzeń leczniczych, powołując się na osoby urzędowe jak: pracownicy ZUS-u, urzędu skarbowego, opieki społecznej, pogotowia ratunkowego, gazowni, zakładu energetycznego albo innych instytucji. Działający w ten sposób złodzieje – to w wielu przypadkach kobiety, których twarz wzbudza sympatię seniorów, a przyjazny uśmiech i ciepły głos usypiają instynkt starszych ludzi. Zanim senior zdąży zorientować się że pada ofiarą zaplanowanej, pozbawionej skrupułów manipulacji – zostaje okradziony z cennych przedmiotów, dokumentów i pieniędzy.

W przestępstwach metodą „na wnuczka” – przeważnie sprawcy dzwonią na telefon domowy seniorów przedstawiając się jako wnuk, wnuczka, siostrzeniec lub siostrzenica (głos w telefonie jest zniekształcony i starsi ludzie często myślą, iż dzwonią faktycznie osoby z rodziny). Tłumaczą „dziadkowi” lub „babci”, np. że spowodowali wypadek drogowy i potrzebują pieniędzy, żeby zapłacić pokrzywdzonym i uniknąć odpowiedzialności karnej.

Proszą o pożyczkę pieniężną. Oszuści dzwoniąc twierdzą, że nie mogą przyjechać, bo np. leżą w szpitalu, ale po pieniądze wyślą swojego dobrego znajomego lub koleżankę. Po jakimś czasie znajomy „wnuczka” zjawia się w mieszkaniu ofiary po pożyczkę pieniężną, odbierają niejednokrotnie oszczędności życiowe starszych osób i ślad po nich ginie.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności do seniorów, samotnie mieszkających i wszystkich, którzy takie osoby mogą znać – aby zachować ostrożność i ograniczone zaufanie wobec pukających do drzwi nieznajomych. Trzeba pamiętać, aby w każdym z takich przypadków zidentyfikować osobę, która puka do naszego mieszkania. Poprosić o dokument potwierdzający, że jest ona przedstawicielem instytucji, na którą się powołuje. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie wpuszczajmy takiej osoby do mieszkania i zaproponujmy ponowną wizytę w innym wcześniej umówionym terminie. My możemy w tym czasie sprawdzić instytucję, zapewnić sobie obecność drugiej zaufanej osoby czy powiadomić policję o swoich podejrzeniach.

Osoby, które zaobserwują w swoim otoczeniu niepokojące sygnały mogące świadczyć o aktywności domowych złodziei np: nieznajomych pukających do drzwi, wypytujących o mieszkańców okolicy, oferujących darmowy sprzęt leczniczy lub wygraną w loterii i inne tego typu zachowania - proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Oleśnicy.

mł. asp. Aleksandra Pieprzycka, KPP w Oleśnicy

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (3)

grzes19.09.2019 o 19:13

uwaga na PO i Schetyne,okradają i likwidują kraj kawałek po kawałku...

Zgłoś
(-:19.09.2019 o 15:47

Ale jeszcze nie słyszałem oszustwo na Lekarza. na CBA ,policjanta ,wnuczka, kominiarza, opiekunke MOPS.

Zgłoś
Anty PiS19.09.2019 o 12:02

PiS oszukuje wszystkich

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Zawieszono rozgrywki OLA
dzisiaj o 07:08/ Aktualności
ZUS jest gotowy na pomoc przedsiębiorcom
dzisiaj o 06:15/ Aktualności
Dwadzieścia osób zakażonych koronawirusem!
wczoraj/ Aktualności
Policja przez megafony apeluje o pozostanie w domach
wczoraj/ Aktualności
Najnowsze statystyki dot. koronawirusa w województwie
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube