reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 3 czerwca. Imieniny Klotyldy, Leszka, Tamary.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Odnaleziono schron po parowozowni!

Ciekawostki13.09.2019 o 19:28Komentarzy:
Julia Montewska z Łowców Historii i fundacji Vestigium poinformowała o odnalezieniu schronu po byłej oleśnickiej parowozowni na terenie ZNTK!Oleśnickiej parowozowni już nie ma, została wyburzona. Po dawnej infrastrukturze oraz budynkach nie pozostał ślad, wszystko zostało zrównane z ziemią. Schron był wymieniany w wojskowym spisie inwentaryzacyjnym, jako schron wolno-spadowy o kubaturze 96,8 metra. Po zrównaniu parowozowni z ziemią jego lokalizacja była szalenie trudna, ponieważ teren jest strasznie zarośnięty a wejścia zasypane.

Od byłego kolejarza dowiedziałam się, gdzie znajdują się jedne drzwi z tego schronu, w okresie, gdy parowozownia była rozkradana z wszelakich elementów metalowych i stanowiła swego rodzaju Eldorado złomiarzy, drzwi trafiły na ogrody działkowe ROD „ZNTK” i służą do dziś w jednej z altanek. Ironia losu, to te same ogrody, których zarząd odmówił mi dostępu do schronu, który moja Fundacja chciała wykorzystać, jako izbę pamięci pracowników kolei w Oleśnicy.Schronu szukałam od kilku miesięcy, dziś Bóg podziemi okazał swą łaskę, jest! Schron ocalał. Przetrwał wojnę, przetrwał ludzką głupotę, która nakazała zburzyć parowozownię. Nie wiem jak wyglądają wnętrza, w jakim stopniu zostały zasypane. Jednak wstępny rekonesans rokuje nadzieje na to, że schron da się odgruzować.

Szczegółowej lokalizacji na razie nie mogę zdradzić w obawie przed domorosłymi Indiana Jones. Niebawem spróbuję dokonać wstępnej oceny stanu obiektu, sposobu zabezpieczenia go przed dalszą dewastacją. Z ramienia Fundacji zostaną podjęte starania o uzyskanie stosownych pozwoleń na odrestaurowanie tego podziemnego obiektu.

Julia Montewska / Łowcy Historii i fundacja Vestigium

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube