reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest środa, 15 lipca. Imieniny Włodzimierza, Henryka, Egona.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Odrestaurowano wojskową Iskrę [ZDJĘCIA, WIDEO]

Ciekawostki13.08.2019 o 08:52Komentarzy:
Samolot szkoleniowy Iskra, który służy za pomnik przy bramie głównej do Garnizonu Oleśnica, został odrestaurowany. Przy okazji poznaliśmy ciekawą historię tej maszyny.

Zobacz galerię zdjęćJednym z symboli Garnizonu Oleśnica od strony ulicy Wileńskiej jest polski odrzutowiec Iskra, który stoi jako pomnik przy wjeździe do jednostki. Jak dowiedział się portal MojaOlesnica.pl, niedawno samolot przeszedł wizualny remont w warsztatach technicznych 4 Regionalnej Bazy Logistycznej, które znajdują się na tym terenie. W prace szczególnie zaangażował się ich pracownik, st. chor. sztab. rez. Jacek Zachmyc.

- Chcemy, aby nasza jednostka wyglądała jak najlepiej i jako pierwsza odrestaurowana została nasza Iskra - mówi nam ppłk Marek Siebert, dowódca Garnizonu Oleśnica.

Szczególnie ciekawie Iskra wygląda w nocy, ponieważ jest oświetlona przez lampy. W niedalekiej przyszłości żołnierze chcą, aby doszły do niej dodatkowe elementy świetlne. W planach jest też wymiana pleksi.

Przy okazji poznaliśmy historię tego konkretnego samolotu. TS-11 Iskra z numerem fabrycznym 1H-0504 została wyprodukowana 14 października 1970 roku. Początkowo była eksploatowana z numerem burtowym 0504 w 60 Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu.

10 czerwca 1972 roku samolot pilotowany przez st. szer. pchor. Jana Ficermana, w wyniku awarii silnika, zmuszony był awaryjnie lądować bez podwozia na łące w okolicach Białej Podlaskiej. Następnie uszkodzony samolot przekazano Centralnemu Ośrodkowi Szkolenia Specjalistów Technicznych Wojsk Lotniczych w Oleśnicy, gdzie wykorzystywano go do praktycznego szkolenia techników i mechaników lotniczych. W 1978 r. Iskrę wyeksponowano na terenie jednostki jako pomnik.

Wideo: Iskra po remoncie


Zobacz galerię zdjęć

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Komentarze Facebooka

Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube