reklama
reklamareklama
Dziś jest czwartek, 5 grudnia. Imieniny Saby, Kryspiny, Wilmy.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Co kryje schron naprzeciwko ZNTK?

12.08 o 09:33Komentarzy: Kategoria: Aktualności
Julia Montewska z Łowców Historii tym razem opisała schron przeciwlotniczy, który znajduje się naprzeciwko bramy wjazdowej do ZNTK w Oleśnicy.Obiekt znajduje się przy ulicy Moniuszki, naprzeciwko głównej bramy wjazdowej do ZNTK. Jest to budowla monolityczna wyposażona w dwa wejścia. W centralnej części schronu znajduje się niewielki szyb – studzienka, która spełniała role wyjścia ewakuacyjnego ze schronu.

Główne wejście do schronu znajdowało się naprzeciwko byłej stołówki ZNTK, w późniejszym okresie był to dom weselny "Pod Lipami". Kilka dekad temu w pobliżu tego miejsca znajdowała się rowerownia dla pracowników ZNTK i niewielka stróżówka. Obecnie wygląd tego miejsca diametralnie się zmienił, dawne wejście do schronu zostało nakryte blachami a poręcze ucięte i zespawane by uniemożliwić dostanie się do obiektu.

Schron to konstrukcja niemiecka, wybudowana z myślą o pracownikach Zakładów Naprawczych Kolei Rzeszy (RAW), którzy mogli zostać zaskoczeni nalotem w trakcie drogi do pracy bądź wracając z niej. Wejście główne zostało wykonane tak, by swobodnie dwie osoby idące obok siebie mogły wejść do obiektu, zapobiegało to tłoczeniu się ludzi przed wejściem i umożliwiało w miarę sprawne wchodzenie. Ta część schronu była zamykana przesuwną kratą, która zachowała się w nim do dziś. Po przejściu trzymetrowego przedsionka, dostępu do schronu broniły pierwsze drzwi, obecne pochodzą z lat 70. ubiegłego wieku i należy przypuszczać, że w tych latach schron był modernizowany.

Jest to duża szczelina przeciwlotnicza o długości blisko 75 metrów. Wykonana została bardzo starannie sadząc po śladach szalowania obiektu. Obiekt jest suchy, do dziś działa 77 letnie odwodnienie, być może wynika to z usytuowania schronu i różnicy poziomów w terenie. Nie zachowały się żadne napisy, jednak nie można wykluczyć ich istnienia, ponieważ schron w okresie powojennym był malowany białą farbą bądź wapnem. Być może dokładne wyczyszczenie obiektu z naleciałości powojennych odsłoniło by wiele ciekawostek z lat, gdy schron funkcjonował.

Czy obiekt spełniał jakąś funkcję po zakończeniu wojny? Nie, co prawda był wykazywany w sprawozdaniach OC jednak wojsko podczas inwentaryzacji w 1950 zakwalifikowało go w grupie C. W tej grupie znalazły się wszystkie obiekty poniemieckie, które zostały ulokowane w złym miejscu bądź ich położenie było zbyt dalekie dla zbiórki ludności, obiekty z tej grupy nie miały znaczenia militarnego w obliczu kolejnej wojny, ponieważ zdawano sobie sprawę z tego, że kolejny konflikt będzie z użyciem broni nuklearnej, dlatego po przeciwnej stronie ulicy Moniuszki pod budynkiem zakładowej stołówki wybudowano schron spełniający zimnowojenne wymogi.

W latach 90-tych działka, pod którą znajduje się obiekt została sprzedana wraz z istniejącym na niej budynkiem ( garażem), w powojennych latach ZNTK trzymało w nim zakładowy autobus. Tu też jest pewna ciekawostka, ponieważ w archiwach zakładowych ZNTK jest podany rok budowy garażu, jako 1922 zatem dziewięć lat po oficjalnym uruchomieniu zakładów, które miało miejsce 1 października 1913 roku. Schron widnieje w dokumentacji, jako budowla z 1942 roku. Daty nie kłamią i są dowodem, z jaką precyzją Niemcy potrafili budować schrony oraz maskować podziemne obiekty.

Julia Montewska / Łowcy Historii

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Komentarze Facebooka

reklama
Ostatnio dodane
Uczniowie zawieźli słodycze do domu dziecka
dzisiaj o 19:23/ Aktualności
Pierwsze prace w nowym parku wykonane
dzisiaj o 17:35/ Aktualności
Mikołajowa karuzela za darmo
dzisiaj o 15:58/ Aktualności
Fisz Emade Tworzywo w MOKiS
dzisiaj o 14:56/ Kultura
Potrącenie pieszego na Rzemieślniczej
dzisiaj o 14:24/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube