reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 14 lipca. Imieniny Marcelina, Ulryka, Bonawentury.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wratislavia Cantans w Sycowie

Kultura10.08.2019 o 09:34Komentarzy: 3
Wratislavia Cantans i Centrum Kultury w Sycowie zapraszają na koncert Alessandro Scarlatti - dzieła odnalezione. Odbędzie się on 13 września o godz. 19 w kościele pw. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie. Bilety są do nabycia na stronie bilety.nfm.wroclaw.pl.* * *

Już po raz siódmy mamy ogromną przyjemność brać czynny udział i współtworzyć to prestiżowe wydarzenie kulturalne . Z całego serca zapraszamy i zachęcamy do udziału. Bądźcie z Nami Aktywni w kulturze!

Muzyka Alessandra Scarlattiego oddziałuje na ludzi równie intensywnie, jak Neapol, z którym kompozytor był związany – miasto pełne mocnych smaków, drażniących zapachów, rażącego południowego słońca, a przy tym stolica muzycznej awangardy XVIII wieku. I tak jak jednocześnie piękne i bezładne jest włoskie południowe wybrzeże, tak pełna kontrastów jest twórczość Scarlattiego. To muzyka łącząca stare sposoby komponowania z nowymi, pełna gęstych, ale przejrzystych współbrzmień, przeszywających dysonansów i anielskich polifonii.

Twórczość, w której renesans przechodzi w barok i która zabrzmiała zaskakująco aktualnie w XX wieku, kiedy to Missa defunctorum została wykonana na pogrzebie Igora Strawińskiego. Najbardziej oszałamiającą częścią tej mszy za zmarłych Scarlattiego jest Lacrimosa, utkana z wyszukanych dysonansów, niespodziewanych zwrotów w harmonii i wyrazistych kontrapunktów – muzyka godna bardzo emocjonalnego tekstu, któremu towarzyszy. W błyskotliwym Magnificat kompozytor przeplata kontrastujące wersety solistów, energiczne partie chóralne i niezależną linię basso continuo.

Dzieła Scarlattiego usłyszymy w wykonaniu włoskiego męskiego chóru Odhecaton oraz instrumentalistów pod kierunkiem Paola Da Cola, który w pracy nad kompozycjami neapolitańskiego mistrza szczególną wagę przykłada do krytycznego odczytania partytury w oparciu o badania. Program koncertu powstał dzięki podjętym niedawno wnikliwym studiom zapomnianych manuskryptów z Biblioteca musicale Gaetano Donizetti w Bergamo.

CK w Sycowie

* * *

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (3)

Dr Pai-Chi-Wo18.08.2019 o 07:51

A Zenek będzie?

Zgłoś
ABC10.08.2019 o 16:10

W Oleśnicy też będzie 9 września o 19 w bazylice.

Zgłoś
Meloman10.08.2019 o 10:42

No to super. Zamawiam.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube