reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest piątek, 5 czerwca. Imieniny Waltera, Bonifacego, Dobromira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Adwokat: policjanci fabrykowali dowody

Aktualności11.07.2019 o 20:00Komentarzy: 45
Adwokat Szymon Filek nie ma wątpliwości, że w sprawie domniemanego pobicia dwóch niewinnych mężczyzn doszło do fabrykowania dowodów ze strony policjantów. Z kolei jeden z obserwatorów procesu Tomasza P. wskazuje na zaskakującą pamięć policjantów co do "braku obrażeń" u poszkodowanych mężczyzn.


Tomasz P. i jego syn Patryk P. / arch.

Jak już wczoraj informowaliśmy dobiega końca proces Tomasza P., byłego policjanta, który jest oskarżony o stosowanie przemocy na oleśnickiej komendzie.

Przypomnijmy, w lutym 2015 roku doszło do ujawnienia skandali związanych z Komendą Powiatową Policji w Oleśnicy. Patryk P., nastoletni syn wówczas policjanta Tomasza P. z wydziału kryminalnego poskarżył się, że został pobity, przez co trafił do szpitala. Postępowanie w tej konkretnej sprawie zostało umorzone.

Mówiło się, że syn policjanta w rzeczywistości miał przewrócić się na rowerze. Patryk P. usłyszał wyrok skazujący. Zanim prawda wyszła na jaw, policjanci do sprawy zatrzymali dwóch niewinnych mężczyzn. Po przesłuchaniach skarżyli się na brutalne metody przesłuchań. Wątek związany z udziałem innych funkcjonariuszy został umorzony z powodu braku dowodów.

Dlatego akt oskarżenia został skierowany wyłącznie przeciwko Tomaszowi P. w zakresie "przekroczenia uprawnień" i stosowania "przemocy fizycznej". Oskarżony znalazł schronienie na policyjnej emeryturze. Wkrótce opinia publiczna powinna poznać wyrok w sprawie. Oskarżyciele chcą dla oskarżonego dwóch lat bezwzględnego pozbawienia wolności, natomiast obrona wnosi o uniewinnienie.

Adwokat: policjanci fabrykowali dowody

Pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych adw. Szymon Filek nie ma złudzeń, że w całej sprawie doszło do fabrykowania dowodów ze strony funkcjonariuszy policji.

- Mamy grupę policjantów, którzy w pełni świadomie biorą udział w fabrykowaniu dowodów. Kulminacją tego procesu jest pobicie oskarżonych - ocenił adwokat.

- Chciałbym mieć zaufanie do funkcjonariuszy. A jednak, gdy przyjrzymy się tej sprawie, to powinna ogarnąć nas groza. Musimy sobie zdać sprawę, że policjanci są zdolni do fabrykowania dowodów i wymuszania zeznań. Jeszcze raz powiem: do fabrykowania dowodów - powiedział adw. Szymon Filek.

Mecenas wskazał przy tym choćby na fakt, że syn Tomasza P. w momencie przesłuchania w sprawie rzekomego pobicia (którego - jak się później okazało - w ogóle nie było) wskazał akurat tych dwóch mężczyzn, którzy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy.
- Jak to możliwe, że podczas okazania spośród wielu możliwości zostały wybrane akurat te dwie osoby? - zastanawiał się adwokat i zwracał uwagę, że ktoś inny mógł zasugerować Patrykowi P. wskazanie takich, a nie innych osób jako rzekomych sprawców.

Groteskowe zaklęcia. W sprawie powinni być inni oskarżeni?

Uwagę adwokata Filka zwróciły także formalne oświadczenia - zeznania jednego z pokrzywdzonych, które podpisał.

- To są aż groteskowe zaklęcia, które wypowiada zatrzymany. Są to oświadczenia, że nie ma pretensji do policji i że nie ucierpiał na komendzie - ocenia S. Filek, który nie ma też wątpliwości na podstawie zeznań pokrzywdzonych, "którzy policjanci bili oprócz oskarżonego".

Dobra pamięć niektórych funkcjonariuszy

Co ciekawe, osoby obserwujące proces wskazują na zaskakującą pamięć niektórych funkcjonariuszy policji względem zdarzeń sprzed lat.

- Część z nich widziała obu oskarżonych i pomimo, że nie pamiętali wielu rzeczy, to akurat zapamiętali, że nie mieli żadnych obrażeń na komendzie. Jak to oceniać? Brak obrażeń to takie niezwykłe wydarzenie po wyjściu z komendy w Oleśnicy, że zapada na tyle lat w pamięci? - zastanawia się jedna z osób obserwujących proces.

rd

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (45)

jojo15.07.2019 o 14:33

sw mikoł[email protected], wszyscy prowadzący czynności śledcze, stosują" metody" pozyskiwania dowodów z zeznań od zatrzymanych bo to jest sprawdzony sposób, nie trzeba"główkować", najgorszy jest taki stan w posterunkach policji. Policjantów pozyskuje się nie z wyboru lecz z naboru, no i często brak im podstawowych kwalifikacji. Tak to wszystko się razem realizuje, a efekty ich pracy - służby jest tragiczny dla prostego obywatela - podatnika.

Zgłoś
sw mikolaj13.07.2019 o 23:56

ciekawi mnie jeszcze ilu MILICJANTOW jeszcze stosuje takie metody pozyskiwania zeznan jak pan sadzony, ilu / ile spokojnie siedzi sobie za biorkiem?

Zgłoś
Jolla13.07.2019 o 09:12

Panie Kowalski jak się coś pisze to sprawdzone informacje a nie plotki z przeczytanych komentarzy. Trochę profesjonalizmu i rzetelność.

Zgłoś
mell12.07.2019 o 22:39

Pan oficer P. z latoroślą. Ale obciach. Wyroki skazujące obu Panom się należą jak nic. Cwaniactwo !!!.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.07.2019 o 22:30

Jolka. Na tym portalu internauci pisali, że na początku prokuratura w Oleśnicy stwierdziła, że wszystko jest OK. Bazuję nie na swojej wiedzy ale na tym co tutaj pisaliście. Dopiero później się Oleśnica wyłączyła. Sam miałem podobny przypadek. Najpierw prokurator Szymczak umorzył postępowanie przeciw jednemu komornikowi. Jak wniosłem zażalenie i sąd uchylił postanowienie to ten sam prokurator wystąpił o wyłączenie Oleśnicy. Takie macie w Oleśnicy standardy.

Zgłoś
ciekawy12.07.2019 o 20:40

Adres kryminalnego i nazwisko.

Zgłoś
Pytam12.07.2019 o 20:36

Ilu z pobitych przez policję w oleśnickiej komendzie straciło życie w taki czy inny sposób ?

Zgłoś
MojaOlesnica.pl12.07.2019 o 18:44

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
K.12.07.2019 o 17:14

????Ciekawe ile razy synuś już po ry... dostał od tatusia za tą sprawę? ???? Jednego i drugie do celi powinni wsadzić, z "kolegami" od przetrzepania bez wazeliny, żeby smak prawdziwego życia poznali ????... Jaki ojciec taki syn... zakała Polskiego narodu...

Zgłoś
Z poczty stefan12.07.2019 o 14:28

Za murem będzie święto jak go w końcu skażą hahaha Tomeczku nie martw się przyjmą cię z otwartymi rozporkami i będziesz ciepło traktowany ;)

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube