reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 22 października. Imieniny Halki, Kordiana, Kordelii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oleśnica w obiektywie Ryszarda Bobera

11.07 o 07:36Komentarzy: Kategoria: Kultura
Galeria Brama Wrocławska zachęca do obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Ryszarda Bobera.Mimo iż pogoda nie zachęca do spacerów, to zapraszamy do Galerii Brama Wrocławska gdzie można zobaczyć fotografie naszego miasta autorstwa Ryszarda Bobera - zachęca Galeria Brama Wrocławska. Przypomnijmy, wernisaż fotografii zmarłego przed dziesięcioma laty oleśniczanina odbył się pod koniec maja.

* * *

Ryszard Bober (1943–2009) - fotograf-dokumentalista. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w wieku 15 lat, kiedy otrzymał od rodziców w prezencie aparat.

Bardzo szybko perspektywa kadru fotograficznego stała się dla niego sposobem postrzegania i utrwalania świata. Chociaż wielokrotnie zmieniał sprzęt i z biegiem czasu dysponował coraz doskonalszymi aparatami, to do samego końca fotografia była dla niego jedynym sposobem dokumentowania i opisywania jego otoczenia - rodziny, rodzinnego miasta, społeczeństwa i zachodzących w nim zmian.

Jego obszerna spuścizna jest precyzyjnym – przepuszczonym przez subiektywny filtr - rejestrem czasów i miejsc, w których żył. Fotografie były archiwizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Oleśnicy, którego był członkiem.

Ogromne znaczenie dla twórczości Ryszarda Bobera miało spotkanie z Edwardem Niczyporem – jego wpływ odcisnął piętno przede wszystkim na warsztat fotografa, a zdjęcia w większym stopniu stały się narzędziem komunikacji niosącej także treści artystyczne.

Dziś spuścizna Ryszarda Bobera jest przede wszystkim precyzyjnie udokumentowanym obrazem świata, który przeminął, a jednocześnie jest fundamentem do zrozumienia współczesnej Oleśnicy.

BiFK

* * *

Zobacz też: Relacja z wernisażu wystawy fotografii

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

reklama
Ostatnio dodane
Nocne pływanie w OKR Atol
dzisiaj o 07:29/ Sport
Zasadzili w Niemczech drzewa przyjaźni
dzisiaj o 07:13/ Aktualności
Wypnij pierś, wyprzedź raka!
dzisiaj o 06:18/ Aktualności
Trzynastu nowych ratowników
wczoraj/ Aktualności
Połowa autobusów miała poważne usterki!
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube