reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 17 września. Imieniny Franciszka, Hildegardy, Roberta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Trzydzieści lat wolności na wystawie

30.05 o 16:04Komentarzy: 8Kategoria: Kultura
Na oleśnickim rynku można oglądać wystawę "30 lat WOLNOŚCI - 4 czerwca 1989 - 4 czerwca 2019"


fot. K. Choroszy / BiFK

Od dziś w oleśnickim Rynku można oglądać wystawę „30 lat WOLNOŚCI - 4 czerwca 1989 – 4 czerwca 2019”. Jest ona poświęcona pierwszym w historii Polski po II wojnie światowej częściowo wolnym wyborom.

Przedstawiciele niedemokratycznych władz komunistycznych Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej zagwarantowali w wyniku uzgodnień przy Okrągłym Stole rządzącej „koalicji” obejmującej Polską Zjednoczoną Partię Robotniczą i jej satelitów, obsadę co najmniej 65% miejsc w Sejmie. Walka o pozostałe mandaty poselskie i wszystkie senatorskie miała charakter otwarty i demokratyczny.
Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetów Obywatelskich przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez KO zdobyli wszystkie mandaty przeznaczone dla bezpartyjnych, a także 99 na 100 miejsc w Senacie. W wyniku wyborów Polska stała się pierwszym państwem tzw. Bloku Wschodniego, w którym opozycja demokratyczna uzyskała realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu transformacji systemowej w Polsce.

Głosowania w niedemokratycznej, powojennej Polsce, określane mianem wyborów, odbywały się regularnie, lecz miały charakter fasadowy. Od 1947 ich stałym elementem było fałszowanie wyników na korzyść komunistycznej władzy, jak również brak rzeczywistej wolności w dokonywaniu aktu wyborczego. Oficjalne wyniki przeprowadzanych „wyborów” ogłaszały miażdżące zwycięstwa obozu komunistów przy niemal pełnej frekwencji.

7 kwietnia 1989 Sejm PRL przyjął ordynacje wyborcze do Sejmu i Senatu. 13 kwietnia 1989 Rada Państwa podjęła uchwałę o zarządzeniu wyborów do obu izb parlamentu na 4 i 18 czerwca 1989.
17 kwietnia 1989 roku Sąd Najwyższy ponownie zarejestrował Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy SOLIDARNOŚĆ. 13 kwietnia 1989 roku Rada Państwa podjęła uchwałę o powołaniu Państwowej Komisji Wyborczej, w skład której weszli również przedstawiciele KO. PKW stała się w konsekwencji pierwszym w Polsce organem państwowym o pluralistycznym składzie członków.

Dziękujemy Europejskiemu Centrum Solidarności I European Solidarity Centre za udostępnienie materiałów niezbędnych do przygotowania wystawy.

źródło: BiFK

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (8)

Aron Szechter2.06 o 17:50

???? ŻYDO KOMUNA MA SIĘ BARDZO DOBRZE W FOLNEJ POLSCE

Zgłoś
tez czlonek slidarnosci1.06 o 19:54

Europejskie Centrum Solidarności I European Solidarity Centre - oczywiscie nie spytaja sie skad Solidaruch z Wrocka mial szmal na flote Tirow. Sam bylem w Solidarnosci i placilem skladki- a Wy nie jestescie dla mnie wyrocznia tylko lizodu............

Zgłoś
solidaruch1.06 o 19:38

Dogadali sie z UB-kami. Teraz solidaruchy niektore wielkie bieznesmeny- z kierowcy na wielkiego przewoznika ha ha i pali swieczki pod sadami w obronie niby demokracji. sam placilem skladki na solidaruchow- moglem lepiej wydac na piwo- zlodziejaszki i tyle.

Zgłoś
nigdy wiecej dojnych!1.06 o 13:15

@ Pozdrowienie od Kiszczaka - ależ wytatlałes sie w tym waszym łajnie kałmuku!

Zgłoś
Pozdrowienia od Kiszczaka31.05 o 22:19

Po 30 latach "wolności" komusza trzoda Cimoszewicz, Miller i Belka wchodzą do PE... Chichot historii.

Zgłoś
ja31.05 o 08:34

profanacja - POpaprańcy prezentują symbole Solidarności

Zgłoś
Nergal30.05 o 22:10

30 lat zapierdalaliśmy na bande złodziei ,ale teraz jest Jarek ,nasz janosik

Zgłoś
Sidz30.05 o 18:12

Wolność od 08.V.1945 do DZIŚ

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
MOKiS dziękuje za XXII Dni Europy
dzisiaj o 06:13/ Aktualności
Konferencja prasowa Klubu Koszykarskiego
wczoraj/ Sport
Ruch wrócił do części rynku
wczoraj/ Aktualności
Kolejny etap budowy trasy rowerowej w Oleśnicy
wczoraj/ Aktualności
Motocyklista z Oleśnicy zginął w Długołęce
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube