reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest wtorek, 17 września. Imieniny Franciszka, Hildegardy, Roberta.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oleśnica w obiektywie Ryszarda Bobera [ZDJĘCIA]

29.05 o 19:26Komentarzy: Kategoria: Kultura
W Bramie Wrocławskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii zmarłego przed dziesięcioma laty Ryszarda Bobera, zatytułowany "Oleśnica".

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Radosław Bober, syn zmarłego fotografika, otrzymał upominki i podziękowania za przekazanie zdjęć Oleśnicy

Dzisiaj w Bramie Wrocławskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Ryszarda Bobera pod tytułem "Oleśnica". Jego prace spośród 3,5 tys. zdjęć przekazanych przez rodzinę zmarłego przed dziesięcioma laty fotografika wyselekcjonował Marek Wałęga.

Jak poinformowała Agata Szpiłyk z Biblioteki i Forum Kultury, zdjęcia w tym miejscu będzie można oglądać do końca lipca, a całość podzielono na kilka tematów przewodnich związanych z miastem.

- Ryszard Bober dokumentował Oleśnicę i za to dziedzictwo jesteśmy wdzięczni - powiedział burmistrz Jan Bronś, który dziękował jego bliskim za przekazanie obszernych zbiorów, które zostaną zdigitalizowane i udostępnione publicznie.

Obecni byli także bliscy Ryszarda Bobera. Jego syn Radosław nie krył wzruszenia. Wspominał, że u jego taty zawsze znajdowało się wiele aparatów. - Dla mnie jest to ogromna wartość sentymentalna - mówił.

* * *

Ryszard Bober (1943–2009) - fotograf-dokumentalista. Jego przygoda z fotografią zaczęła się w wieku 15 lat, kiedy otrzymał od rodziców w prezencie aparat.

Bardzo szybko perspektywa kadru fotograficznego stała się dla niego sposobem postrzegania i utrwalania świata. Chociaż wielokrotnie zmieniał sprzęt i z biegiem czasu dysponował coraz doskonalszymi aparatami, to do samego końca fotografia była dla niego jedynym sposobem dokumentowania i opisywania jego otoczenia - rodziny, rodzinnego miasta, społeczeństwa i zachodzących w nim zmian.

Jego obszerna spuścizna jest precyzyjnym – przepuszczonym przez subiektywny filtr - rejestrem czasów i miejsc, w których żył. Fotografie były archiwizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Oleśnicy, którego był członkiem.

Ogromne znaczenie dla twórczości Ryszarda Bobera miało spotkanie z Edwardem Niczyporem – jego wpływ odcisnął piętno przede wszystkim na warsztat fotografa, a zdjęcia w większym stopniu stały się narzędziem komunikacji niosącej także treści artystyczne.

Dziś spuścizna Ryszarda Bobera jest przede wszystkim precyzyjnie udokumentowanym obrazem świata, który przeminął, a jednocześnie jest fundamentem do zrozumienia współczesnej Oleśnicy.

BiFK

* * *

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Komentarze Facebooka

reklama
Ostatnio dodane
MOKiS dziękuje za XXII Dni Europy
dzisiaj o 06:13/ Aktualności
Konferencja prasowa Klubu Koszykarskiego
wczoraj/ Sport
Ruch wrócił do części rynku
wczoraj/ Aktualności
Kolejny etap budowy trasy rowerowej w Oleśnicy
wczoraj/ Aktualności
Motocyklista z Oleśnicy zginął w Długołęce
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube