reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 sierpnia. Imieniny Bartłomieja, Malwiny, Jerzego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Znane i mniej znane zabytki [ZDJĘCIA, WIDEO]

14.05 o 07:49Komentarzy: 7Kategoria: Ciekawostki
Dziennikarka Beata Maciejewska opowiedziała portalowi MojaOlesnica.pl o jej ulubionych zabytkach Oleśnicy. Lista obiektów i ich historie robią wrażenie!Dziennikarka Beata Maciejewska i wrocławska "Gazeta Wyborcza" zaprosili w sobotę na bezpłatne zwiedzanie Oleśnicy. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, ponieważ na miejscu zbiórki pojawiły się tłumy mieszkańców i turystów.

Portal MojaOlesnica.pl zapytał B. Maciejewską o szczególne dla niej miejsca w naszym mieście. Oto zestawienie, a pod każdą z pozycji znajduje się odnośnik do szczegółów na stronie pasjonata lokalnej historii, Marka Nienałtowskiego.

Zamek Książąt OleśnickichZamek pamięta czasy Piastów, Podiebradów, Wirtembergów, Welfów i Hohenzollernów. Okazała budowla jest jedną z najlepiej zachowanych w tej części kraju.

Zobacz też: Zamek na stronie Marka Nienałtowskiego

Ambona w kościele zamkowymKościół zamkowy obecnie ma status Bazyliki Mniejszej, a naszej rozmówczyni szczególnie przypadła ambona, która została wykonana w XVII wieku. - To jest fantastyczne dzieło manieryzmu - ocenia B. Maciejewska.

Zobacz też: Kościół na stronie Marka Nienałtowskiego

Krypty książęce


fot. K. Wiesner / ODSzH

W oleśnickiej bazylice, pod ołtarzem, znajdziemy również krypty książęce Podiebradów. Niedaleko ulokowano mauzoleum Wirtembergów. - To jest taka demonstracja potęgi władzy - mówi dziennikarka.

I jeszcze ciekawostka - otwarcie krypty pod ołtarzem w 2011 roku zostało uwiecznione przez portal MojaOlesnica.pl.Zobacz też: Krypty książęce na stronie Marka Nienałtowskiego

Kolumna Złotych GodówKtóraż mężatka nie chciałaby mieć takiej pamiątki? - Przy ul. Zamkowej, jest najstarszym pomnikiem Oleśnicy i najstarszym tego rodzaju na Dolnym Ślasku. Zamówiły go Stany Oleśnickie dla uczczenia Złotych Godów księcia Carla Christiana Erdmanna Württemberg-Oels i jego żony Marii Sophii Wilhelminy - napisał M. Nienałtowski.

- Kolumna Złotych Godów jest absolutnym unikatem. Nie widziałam takiego czegoś na Śląsku. Tym bardziej, że pomnik małżeńskiej miłości stał się też symbolem masońskim - opowiada nam B. Maciejewska.

Kolumna ZwycięstwaKolumna Zwycięstwa stoi pod oleśnickim ratuszem. Nie została ona zniszczona przez władzę ludową po II wojnie światowej. - Nie została zniszczona. Ona przetrwała. Wydawało się, że w tej polskiej Oleśnicy taki pomnik nie ma szans ostać się, ale został. I świetnie wygląda - komentuje B. Maciejewska.

Na samej górze znajduje się się figurka Nike - bogini zwycięstwa. Warto zaznaczyć, że jest to jej kopia, a oryginał znajduje się obecnie w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią.

Zobacz też: Kolumna Zwycięstwa na stronie Marka Nienałtowskiego

Wideo: Beata Maciejewska


rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (7)

marekn21.05 o 13:37

@Nie kraść historii - my jej nie kradniemy, ale ją przypominamy i rozwijamy. Niemcy się z tego cieszą i chwalą.

Zgłoś
Michałek. 14.05 o 20:46

Arek. Olesnicki Zamek to zabytek czyli jest stary i tak wygląda. Widział ktoś starego - młodego człowieka? .????.

Zgłoś
Bos14.05 o 16:24

Film z otwarcia krypty powinien posłużyć jako film instruktażowy jak nie powinno się otwierać krypty.

Zgłoś
???14.05 o 12:56

Maciejewska powiedziała skąd ma wiedzę o zabytkach Oleśnicy?

Zgłoś
Nie kraść historii14.05 o 12:30

Historia w polskim wydaniu to stek kłamstw.Można komuś zabrać nieruchomości ale nie powinno się kraść historii z nimi związanej. Polska historia Oleśnicy datuje się od 1945 roku. To co było przedtem powinniście zostawić w spokoju szczególnie po tym w jaki sposób potraktowaliście niemieckie cmentarze.Jest to temat propagandowo zamilczany a przypomnijmy że na tych właśnie cmentarzach z których rozkradziono nagrobki i okradano trumny budowano bloki z wielkiej płyty . Osobiście znam miejsce na Śląsku ( dolnym) gdzie po rozgrabieniu cmentarza postawiono przedszkole- tylko stare grube drzewa wyznaczając dawne cmentarne aleje przypominają co tam się znajdowało.

Zgłoś
Arjek14.05 o 10:11

Szkoda, że zamek jest w fatalnym stanie i nikt z tym nic nie robi

Zgłoś
Krzysztof A. Kowalski14.05 o 09:49

Tak, tylko pani Beata Maciejewska kompletnie nic nie wie o księżnej Cecylii, od lat ignoruje sygnały o katastrofalnym stanie obiektów z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa i bierności lokalnych władz samorządowych, chociaż w minionych latach napisała kilka tekstów interwencyjnych, dotyczących zabytków i złego postępowania z nimi ich właścicieli, ale teksty te dotyczyły obiektów z Wrocławia, Mysłakowic itd.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Na mecie Pogromu Wichra
dzisiaj o 19:10/ Sport
Dożynki w Solnikach Wielkich
dzisiaj o 18:58/ Aktualności
Dożynki gminy Oleśnica
dzisiaj o 16:35/ Aktualności
Dożynki na Dniach Dobroszyc
dzisiaj o 16:03/ Aktualności
Dziewiąty Pogrom Wichra!
dzisiaj o 13:12/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube