reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 15 września. Imieniny Albina, Nikodema, Marii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Pamiątki z przeszłości na placu Zwycięstwa

12.05 o 07:52Komentarzy: 33Kategoria: Aktualności
Portal MojaOlesnica.pl otrzymał zdjęcia z prac archeologów na placu Zwycięstwa w Oleśnicy. W trakcie przebudowy obiektu natknięto się na pamiątki z przeszłości.


Archeolodzy zainteresowali się pracami na przebudowywanym pl. Zwycięstwa / fot. Tomasz Popowicz

W kwietniu rozpoczęła się przebudowa placu Zwycięstwa w Oleśnicy. Przypomnijmy, w wyniku rozstrzygniętego w poprzedniej kadencji przetargu prace wykonuje firma Tom Trans Tomasza Walczaka za kwotę 5,89 mln złotych. Inwestycja ma zostać zakończona nie później niż do końca października roku.

Jak poinformował nas czytelnik Tomasz Popowicz, w trakcie prac natknięto się na pamiątki z przeszłości. - Napisałem w tej sprawie do pana Marka Nienałtowskiego - mówi T. Popowicz, który na zdjęciach uchwycił wezwanych na miejsce archeologów. Pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski na fotografii rozpoznał archeologa Edwarda Drużyłowskiego, z którym współpracuje od kilkunastu lat.

- Z map wynika, że w pokazanym miejscu raczej nie należy się spodziewać ważnych odkryć, dlatego znaleziono tylko zwałowiska cegieł, w których pojawiały się jakieś elementy techniczne z końca XIX w. do 1945 r. Natomiast archeologowie z zespołu E. Drużyłowskiego są przy wszystkich miejscach usuwania płyt betonowych i w pobliżu ul. Marii Skłodowskiej-Curie odkryto naczynie gliniane z okresu średniowiecza. Również znaleziono złotówkę polską z 1994 r. Co wskazuje, że na placu, już po jego wykonaniu realizowano jakieś prace. Na podstawie wiadomości historycznych teren na rogu ul. Lwowskiej i M. Skłodowskie-Curie jest ciekawy archeologicznie, gdyż tam znajdowała się kaplica i cmentarz w XVII w. Na nim chowano także skazanych na karę śmierci poprzez ścięcie. Ale tak daleko wykopki nie będą sięgać. Zdarzało się jednak, że kogoś chowano poza cmentarzem i dlatego w rogu po przeciwnej stronie tego wykopu - należałoby być bardziej uważnym - napisał M. Nienałtowski na swojej stronie.

- Archeologowie jeszcze przez pewien czas będą towarzyszyć pracom przy remoncie placu i może coś ciekawego jeszcze wykryją, bo był to teren bagnisty i często do niego wrzucano różne niepotrzebne przedmioty - dodał.

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (33)

ajax15.05 o 10:01

jak pamietam w południwej części placu były domki a reszta obecnego placu było bagienko na którym w zimie jeżdziliśmy na łyżwach,działki a reszta wysypisko gruzu i ziemi,dlatego teren ten był zwany "górkami"

Zgłoś
Czemu nie13.05 o 13:30

Kuźwa zasypcie ten basen otwarty jak za 100lat odkopiom to powiedzom że na taki duże miasto takim sadzawkę mieli a to za brasia z triwalem pewnie stworcy minimalizmu

Zgłoś
Ciułacz12.05 o 22:35

25 lat temu zgubiłem nie 1, a 2 złote.Ktoś już sobie potrącił "znaleźne".

Zgłoś
spisowiec12.05 o 22:23

Ciekawe, że znalazł to pan Popowicz, a nie przewidzieli w dokumentacji poprzedniej kadencji władcy, a tak się to robi. Dzisiaj siedzą w radzie i pewno będą pytać się obecnego burmistrza co zrobi. Juz widzę najbliższą sesję jak będą pytać się o guziki armii czerwonej, która szła z tamtej strony. Może jeszcze ich uwzględnią jak żołnierzy wyklętych.

Zgłoś
tomek12.05 o 20:07

Ja mam neta radiowego z edial. Sokolowice. Nie mam na co narzekać.

Zgłoś
mak12.05 o 19:34

zw- kowalski co Europa zawdzięcza Stalinowi? Czyżby postęp cywilizacyjny?

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05 o 16:54

Haman. Jestem wolnym człowiekiem i robię to na co mam ochotę. Przynajmniej jeszcze. Od czasu do czasu na temat polskich sądów i prokuratur drukuję teksty w tygodnikach. Oczywiście nie pod swoim nazwiskiem. Mnie to wystarcza.

Zgłoś
HAMAN12.05 o 16:50

To w.kowalski jeśliś jewriej to miej odrobinę przyzwoitości i przenieś się na jewriejskie fora.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05 o 16:42

ak. Miesiąc temu byłem w Izraelu. Po raz kolejny dotarło do mnie, że Polska to taka mała wieś. Odwiedziłem większość miejsc związanych z Chrystusem. Archeolodzy spod gruzów po trzęsieniu ziemi odkryli całe miasta i pałace. To samo dotyczy nieaktywnych już wulkanów. Na długo przed narodzinami Chrystusa w Cezarei była kanalizacja, sieć wodociągów, łaźnie publiczne. Ba nawet toalety publiczne. Polska przyjęła chrzest ok 1050 lat temu. Ludzie mieszkali w szałasach. Cały gród Mieszka to kilka drewnianych budyneczków. W Jerozolimie zachowała się praktycznie cała droga krzyżowa. Czyli ulice, budynki i świątynie. Wszystko z kamienia zwanego chyba piaskowcem. 3 tys lat temu potrafili ściągać marmur na kolumny z Iranu i chyba Syrii. Więc więcej pokory synu czy córka. Wbrew temu co podaje teraz PiS Polska i Europa wiele zawdzięcza Stalinowi. To co zrobił źle nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje. Takie to były czasy synu. Teraz każdy jest mądry. Wtedy nie było tej wiedzy co teraz.

Zgłoś
ak12.05 o 14:50

kowalski dokonuje analiz historycznych z pozycji sowieckiego raba.Stalin w swej nieskończonej miłości do Polski podarował nam ziemie zachodnie.Komiczne.

Zgłoś
Bożena12.05 o 14:13

W Ligocie Małej jak dobudowywano klasy na placu szkolnym odkryto elementy muru z 18 wieku i fundamenty z ogromnych kamieni. Następnie załadowano to na samochody ciężarowe i wywieziono w nieznane miejsce i żadnych archeologów nie było.

Zgłoś
ubububu12.05 o 14:06

Dlatego też zanim zdecydujemy się na wyciąganie wniosków oraz zanim komunikat dobiegnie do końca lub będziemy się starali dopasować do stylu klienta, zastanówmy się jakie mogą być tego konsekwencje.

Zgłoś
Unia12.05 o 14:04

Na zdrowie Olesnoczan kasy niema, mam na myśli remont lub budowę ośrodka zdrowia a na besensowna przebudowę placu są co w nim było złego a co bedzie za luksu po przebudowie ?

Zgłoś
Motyka12.05 o 13:46

Dziękuję. Jutro rozwiązuje umowę z winy Oxyluonu. Dzisiaj osoba, która powinna pełnić dyżur tech chyba jeszcze trzeźwieje po imprezie firmowej. Kpina z wieloletniego klienta plus straty finansowe , które ponoszę z braku dostępu to gwóźdź do trumny oxylionu z mojej strony.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05 o 13:40

koszmarek. Szaro buro było wszędzie po II światowej. W gazecie OA co tydzień zamieszczają jakieś zdjęcia Ovik lat 50-70. Wypisz wymaluj PRL. Tylko inne neony na sklepach i trochę inne produkty. Nawet moda na ulicy jak na widokówkach z Oleśnicy za czasów PRL. Oczywiście jakość ich produktów rzemiosła była o klasę lepsza jak polskich ale ulice i place wyglądały podobnie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05 o 13:36

Grażyna. Czy myślenie cie boli? Prześledź losy tych terenów. Do 39 i 45 roku. Moja rodzina pochodząca z Polski centralnej była zachwycona tymi terenami a więc zwycięstwa nad Niemcami. Mojej babci a wraz z nią mojej mamie i rodzeństwu w czasie II światowej Niemcy zniszczyli dom. Dziadek był kowalem. Resztę wojny spędzili w ziemiance. Siostra mojej babci osiedliła się w Jenkowicach. Cała rodzina "piała" z zachwytu jakie super gospodarstwa były tu w 45 w stosunku do tych polskich na wschodzie. Oni tego nie mówili wprost ale tereny te uzyskaliśmy lub uzyskaliście dzięki Rosjanom. Cokolwiek by obecni historycy z PiS nie twierdzili. Pojęcie zwycięstwa jest przeogromne. Dla mnie ta nazwa kojarzy się od lat ze zwycięstwem nad faszyzmem. Podobne pojęcia mają Francuzi i Anglicy. I nie mają z tym problemu.

Zgłoś
XD12.05 o 13:35

co to za firma krzak 5 w kieszenie i spadam XDXD

Zgłoś
koszmarek12.05 o 13:03

Raczej nic nie znajdą ciekawego, bo teren bagna i małego zbiornika był bliżej wieżowca, a więc został przeryty na wskroś w trakcie budowy. Kilka lat pompowano wodę w kanalizę, aby wysuszyć plac budowy. Były też działki i chaszcze na tyle "wysokie", że zabawa w chowanego i strzelanki dzieciaków stanowiły niezłą frajdę w tych szaro-burych czasach :-)

Zgłoś
Klorel12.05 o 12:44

do Motyka.Mieszkam poza Oleśnicą mam neta z Oxylionu (radio),nie mam problemów z internetem.

Zgłoś
MM12.05 o 12:32

do Motyka. Odszedłem z Oxylionu bo w każdy weekend był brak dostępu. Radzę zrobić tak samo.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Zawody strzeleckie o puchar wójta
dzisiaj o 13:09/ Sport
Rozstrzygnięcie konkursu Europejski Latawiec
dzisiaj o 13:05/ Aktualności
APO pokonuje Pioruna
dzisiaj o 13:02/ Sport
Oleśnica jedzie dla Ryszarda Szurkowskiego
dzisiaj o 11:54/ Sport
Europejski Latawiec w Oleśnicy
dzisiaj o 10:42/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube