reklama
reklamareklama
Dziś jest środa, 3 czerwca. Imieniny Klotyldy, Leszka, Tamary.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Pamiątki z przeszłości na placu Zwycięstwa

Aktualności12.05.2019 o 07:52Komentarzy: 33
Portal MojaOlesnica.pl otrzymał zdjęcia z prac archeologów na placu Zwycięstwa w Oleśnicy. W trakcie przebudowy obiektu natknięto się na pamiątki z przeszłości.


Archeolodzy zainteresowali się pracami na przebudowywanym pl. Zwycięstwa / fot. Tomasz Popowicz

W kwietniu rozpoczęła się przebudowa placu Zwycięstwa w Oleśnicy. Przypomnijmy, w wyniku rozstrzygniętego w poprzedniej kadencji przetargu prace wykonuje firma Tom Trans Tomasza Walczaka za kwotę 5,89 mln złotych. Inwestycja ma zostać zakończona nie później niż do końca października roku.

Jak poinformował nas czytelnik Tomasz Popowicz, w trakcie prac natknięto się na pamiątki z przeszłości. - Napisałem w tej sprawie do pana Marka Nienałtowskiego - mówi T. Popowicz, który na zdjęciach uchwycił wezwanych na miejsce archeologów. Pasjonat lokalnej historii Marek Nienałtowski na fotografii rozpoznał archeologa Edwarda Drużyłowskiego, z którym współpracuje od kilkunastu lat.

- Z map wynika, że w pokazanym miejscu raczej nie należy się spodziewać ważnych odkryć, dlatego znaleziono tylko zwałowiska cegieł, w których pojawiały się jakieś elementy techniczne z końca XIX w. do 1945 r. Natomiast archeologowie z zespołu E. Drużyłowskiego są przy wszystkich miejscach usuwania płyt betonowych i w pobliżu ul. Marii Skłodowskiej-Curie odkryto naczynie gliniane z okresu średniowiecza. Również znaleziono złotówkę polską z 1994 r. Co wskazuje, że na placu, już po jego wykonaniu realizowano jakieś prace. Na podstawie wiadomości historycznych teren na rogu ul. Lwowskiej i M. Skłodowskie-Curie jest ciekawy archeologicznie, gdyż tam znajdowała się kaplica i cmentarz w XVII w. Na nim chowano także skazanych na karę śmierci poprzez ścięcie. Ale tak daleko wykopki nie będą sięgać. Zdarzało się jednak, że kogoś chowano poza cmentarzem i dlatego w rogu po przeciwnej stronie tego wykopu - należałoby być bardziej uważnym - napisał M. Nienałtowski na swojej stronie.

- Archeologowie jeszcze przez pewien czas będą towarzyszyć pracom przy remoncie placu i może coś ciekawego jeszcze wykryją, bo był to teren bagnisty i często do niego wrzucano różne niepotrzebne przedmioty - dodał.

pp

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (33)

ajax15.05.2019 o 10:01

jak pamietam w południwej części placu były domki a reszta obecnego placu było bagienko na którym w zimie jeżdziliśmy na łyżwach,działki a reszta wysypisko gruzu i ziemi,dlatego teren ten był zwany "górkami"

Zgłoś
Czemu nie13.05.2019 o 13:30

Kuźwa zasypcie ten basen otwarty jak za 100lat odkopiom to powiedzom że na taki duże miasto takim sadzawkę mieli a to za brasia z triwalem pewnie stworcy minimalizmu

Zgłoś
Ciułacz12.05.2019 o 22:35

25 lat temu zgubiłem nie 1, a 2 złote.Ktoś już sobie potrącił "znaleźne".

Zgłoś
spisowiec12.05.2019 o 22:23

Ciekawe, że znalazł to pan Popowicz, a nie przewidzieli w dokumentacji poprzedniej kadencji władcy, a tak się to robi. Dzisiaj siedzą w radzie i pewno będą pytać się obecnego burmistrza co zrobi. Juz widzę najbliższą sesję jak będą pytać się o guziki armii czerwonej, która szła z tamtej strony. Może jeszcze ich uwzględnią jak żołnierzy wyklętych.

Zgłoś
tomek12.05.2019 o 20:07

Ja mam neta radiowego z edial. Sokolowice. Nie mam na co narzekać.

Zgłoś
mak12.05.2019 o 19:34

zw- kowalski co Europa zawdzięcza Stalinowi? Czyżby postęp cywilizacyjny?

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05.2019 o 16:54

Haman. Jestem wolnym człowiekiem i robię to na co mam ochotę. Przynajmniej jeszcze. Od czasu do czasu na temat polskich sądów i prokuratur drukuję teksty w tygodnikach. Oczywiście nie pod swoim nazwiskiem. Mnie to wystarcza.

Zgłoś
HAMAN12.05.2019 o 16:50

To w.kowalski jeśliś jewriej to miej odrobinę przyzwoitości i przenieś się na jewriejskie fora.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.05.2019 o 16:42

ak. Miesiąc temu byłem w Izraelu. Po raz kolejny dotarło do mnie, że Polska to taka mała wieś. Odwiedziłem większość miejsc związanych z Chrystusem. Archeolodzy spod gruzów po trzęsieniu ziemi odkryli całe miasta i pałace. To samo dotyczy nieaktywnych już wulkanów. Na długo przed narodzinami Chrystusa w Cezarei była kanalizacja, sieć wodociągów, łaźnie publiczne. Ba nawet toalety publiczne. Polska przyjęła chrzest ok 1050 lat temu. Ludzie mieszkali w szałasach. Cały gród Mieszka to kilka drewnianych budyneczków. W Jerozolimie zachowała się praktycznie cała droga krzyżowa. Czyli ulice, budynki i świątynie. Wszystko z kamienia zwanego chyba piaskowcem. 3 tys lat temu potrafili ściągać marmur na kolumny z Iranu i chyba Syrii. Więc więcej pokory synu czy córka. Wbrew temu co podaje teraz PiS Polska i Europa wiele zawdzięcza Stalinowi. To co zrobił źle nikt przy zdrowych zmysłach nie kwestionuje. Takie to były czasy synu. Teraz każdy jest mądry. Wtedy nie było tej wiedzy co teraz.

Zgłoś
ak12.05.2019 o 14:50

kowalski dokonuje analiz historycznych z pozycji sowieckiego raba.Stalin w swej nieskończonej miłości do Polski podarował nam ziemie zachodnie.Komiczne.

Zgłoś
Ostatnio dodane
Zobacz więcej
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2020. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube