reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 sierpnia. Imieniny Bartłomieja, Malwiny, Jerzego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Ciekawostki o lasach w Polsce

9.05 o 09:49Komentarzy: 3Kategoria: Ciekawostki
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska podzieliło się kolejnymi ciekawostkami dotyczącymi lasów. Dlaczego dominują sosny i co znajduje się na dawnych terenach leśnych?


fot. Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

W trakcie podróży weekendowych możemy zauważyć różne rzeczy, np. zatrzymujemy się na odpoczynek, rozglądamy się dookoła i co? Wszędzie pola, czegoś nam brakuje. Oczywiście, nie ma lasu. Na 2/3 powierzchni Polski lasu nie ma, a kiedyś na większości tych terenów rosły liściaste lasy zwane grądami. Zajmowały one z reguły żyzne gleby brunatne i z tego powodu zostały wycięte pod uprawy rolne. To tłumaczy również wysoki udział drzewostanów sosnowych w strukturze dzisiejszych lasów - sosna jest gatunkiem tolerującym słabą jakość gleb, a takie uniknęły zajęcia przez rolnictwo.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (3)

mieszkaniec20.05 o 11:15

Niech lepiej się wypowiedzą dlaczego setki sztuk sosen tną w Zbytowej ? Już pół lasu wycieli i to od środka tak aby nikt nie widział, że tyle się tnie. Zachęcam zainteresowanych do odwiedzenia i sprawdzenia naocznie (nawet drogę przez las sobie utwardzają aby nie utopić sprzętu). Co najśmieszniejsze tnie się rosnące, a suche pozostawia. Panie nadleśniczy może w tym temacie coś tu napiszecie, gdzie i i za jakie pieniądze idą te drzewa od dwóch lat i na podstawie jakiego rozporządzenia?

Zgłoś
Geograf>nadleśnictwo.xD12.05 o 17:46

Moim zdaniem błędne jest porównywanie prastarych grądów i obecnych lasów sosnowych. Większość Europy Środkowej na początku średniowiecza było puszczą. Od Poznania po Paryż ciągnął się niemal nieustanny las. Wtedy faktycznie grądy dominowały i pokłosie tego było widocznie do czasów nie aż tak odległych i to chyba miał autor na myśli. Przyrównanie jednak obecnych lasów sosnowych w tej sytuacji jest nie na miejscu. W Polsce dominują sosny nie dlatego, że same z siebie wygrały walkę z drzewami liściastymi, a dlatego, że człowiek i to głównie ten powojenny ich nasadził ile się da. Mogą rosnąć na bielicach czy innych słabych, nieprzydatnych rolniczo terenach i dają sporo względnie "łatwego" drewna. Dlatego mamy ich tak dużo i dlatego zdecydowanie zbyt spora ich część jest posadzona od linijki w równym rzędzie.

Zgłoś
mnb10.05 o 23:51

Szkoda, że tak giną drzewa dla sterty pól nawożonych jakimiś śmieciami.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Na mecie Pogromu Wichra
dzisiaj o 19:10/ Sport
Dożynki w Solnikach Wielkich
dzisiaj o 18:58/ Aktualności
Dożynki gminy Oleśnica
dzisiaj o 16:35/ Aktualności
Dożynki na Dniach Dobroszyc
dzisiaj o 16:03/ Aktualności
Dziewiąty Pogrom Wichra!
dzisiaj o 13:12/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube