reklama
reklamareklama
Dziś jest wtorek, 22 października. Imieniny Halki, Kordiana, Kordelii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dbajmy o drzewa w mieście

14.04 o 19:18Komentarzy: 13Kategoria: Ciekawostki
Nadleśnictwo Oleśnica Śląska apeluje o dbanie o drzewa w mieście i nie tylko. Publikujemy komunikat leśników.Jakim powietrzem oddychamy w lesie? Atmosferycznym ;)

Tak samo, jak i w mieście. Jednak miejskie powietrze, z racji różnych ludzkich aktywności, jest jednak trochę inne. Zasadniczym elementem w polepszaniu jakości powietrza są drzewa.

Otóż w chwilach, gdy się nudzą, produkują tlen i kilka innych substancji, takich jak olejki eteryczne, fitoncydy, koliny czy blastokoliny i różne inne. Tlenem oddychamy, a reszta z tych substancji, zupełnie zresztą samolubnie ze strony drzew, oczyszcza powietrze z bakterii, wirusów czy innej dla nich konkurencji.

Drzewa w mieście robią zupełnie to samo - pomimo umieszczenia ich w tak wrogim środowisku, i to za darmo! Mało tego, poprzez transpirację nawilżają miejskie powietrze i niwelują różnice temperatur, które dają się we znaki miejskim mieszkańcom zwłaszcza w lecie. I oczywiście pochłaniają również pyły - z dwutlenkiem węgla sprawa jest niejednoznaczna, bo go i pochłaniają i produkują, a proporcje tych dwóch procesów zmieniają się wraz z wiekiem drzew i są różne dla różnych gatunków.

Dbajmy o drzewa w mieście! A jakość powietrza w Oleśnicy możemy sprawdzić tutaj: LINK.

Nadleśnictwo Oleśnica Śląska

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (13)

O18.04 o 10:05

Drzewa to tlen dbajmy o nie

Zgłoś
dowoloper15.04 o 23:37

A czemu nadlesnictwo Polskie nie zajelo stanowiska jak dojna zmiana wycinała drzewa na chory projekt przekopu Mierzeji Wislanej?

Zgłoś
Spacerowicz 15.04 o 19:15

Co na pozostało co parki i wodociągi gdzie można iść na spacer ale trochę przydałoby się zasadzeń nowych na wodociągach czy to tak wiele kosztuje ??? Bo jak narazie to nic nowego tam nie ma !!!

Zgłoś
...15.04 o 19:05

Miasto się "zwija", coraz mniej ludzie chce mieszkać w Oleśnicy a tymczasem nadal nowe tereny przewiduje się pod zabudowę kosztem zieleni. Gdzie tu sens, gdzie logika?

Zgłoś
...15.04 o 19:02

Drzewa w mieście w ogóle nie mają łatwego życia a mimo to stale ułatwiają życie nam. Tylko dla samochodów stanowią zagrożenie...

Zgłoś
othalism15.04 o 15:22

Z pewnością te "baloniki" co sadzą nak nagminnie niewiele pomagają, a sadzą ich w chol*rę. To nie są drzewa. Jak nie baloniki, to znowu drzewa przycięte zupełnie do samego pnia. Albo sadzą jakieś zaszczepione rosnące koroną w dół. Nie sadzi się w ogóle nowych średnich drzew. Ciekawe czy coś posadzą na niedługo remontowanym Placu Zwycięstwa. Drzewom tez nie pomaga "okrajanie" trawników na których rosną do metra kwadratowego...woda nie ma jak wsiąkać w grunt.

Zgłoś
Motyka15.04 o 14:41

@Q Przecież obecnie panujący gburmistrz wydawał takie pozwolenia. Paderewskiego, Słoneczna, Wojska Polskiego przy cmentarzu ..... Wymieniać dalej ?

Zgłoś
Pro15.04 o 13:45

Aa, popieram. Warto udostępniać dane o aktualnym stanie powietrza ze stacji pomiarowych - więcej na stronie _____ https://www.facebook.com/Monitoring-powietrza-w-Ole%C5%9Bnicy-838017833057095/?modal=admin_todo_tour

Zgłoś
Eko15.04 o 13:42

@q, oby wszyscy to rozumieli... Wszystkich podobnie myślących zapraszam na stronę ProEko - https://www.facebook.com/ProEkoOlesnica

Zgłoś
Marianek15.04 o 01:38

Popieram!!!

Zgłoś
q14.04 o 22:02

Administratorzy, na wniosek mieszkańców, starają się o wydanie zezwoleń na wycinkę drzew, bo nie chcą mieć opadających liści i odchodów ptasich w pobliżu tworzonych coraz to nowych osiedlowych parkingów. A przecież można tak projektować zatoki postojowe, żeby drzewa zostały, ale czego się nie robi dla świętego spokoju. Zabieramy dzieciom miejsca do zabaw, odbieramy sobie prawo do oddychania powietrzem lepszej jakości. Dla zachowania pozorów sadzimy mikre drzewka i krzaczki, które nie rekompensują wyciętych drzew. Nie sadzimy roślin rodzimych, które kwitnąc i owocując zapewniają pożywienie dla owadów i ptaków. Firma dbająca o zieleń tnie bez umiaru, np. forsycje przed kwitnięciem i dlatego u nas nie jest tak żółto jak np. we Wrocławiu. Trzeba zająć się planem nasadzeń i zachęcać mieszkańców do upamiętniania ważnych wydarzeń rodzinnych posadzeniem drzewa. Edukacja i jeszcze raz edukacja.

Zgłoś
Aa14.04 o 20:41

Przyłączam się do apelu. Ludzie jeśli wasza postawa się nie zmieni. Jeśli bedziecie produkować tony śmieci, palić plastik to za 50 lat nie bedziemy mieli prawa żyć. To nas już zabija i zwierzęta też w zastraszającym tempie.

Zgłoś
bm14.04 o 20:27

W Oleśnicy nikt o te płuca miasta nie dba co się daje sprzedać wycina się wszystko , a nikt nie myśli o tym jaki to dobrobyt , ale wszystkim przeszkadzają bo zbyt blisko drogi , a że kierowcy jeżdżą jak piraci to drzewa trzeba wyciąć. Popieram apel nadleśnictwa.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Gdzie dzisiaj nie będzie wody?
dzisiaj o 08:35/ Aktualności
ITD chce ukarać Polbusa!
dzisiaj o 08:25/ Aktualności
Nocne pływanie w OKR Atol
dzisiaj o 07:29/ Sport
Zasadzili w Niemczech drzewa przyjaźni
dzisiaj o 07:13/ Aktualności
Wypnij pierś, wyprzedź raka!
dzisiaj o 06:18/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube