reklama
reklamareklamareklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 20 kwietnia. Imieniny Agnieszki, Czesława, Amalii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Spotkanie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą [ZDJĘCIA]

11.04 o 18:59Komentarzy: 0Kategoria: Kultura
BiFK zaprosił oleśniczan na spotkanie autorskie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą wokół książki o pograniczu polsko-niemieckim.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Autorka spotkała się z oleśniczanami

Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprosiła dziś do sali konferencyjnej przy ulicy Reja na spotkanie z Aleksandrą Hołubecką-Zielnicą, współautorką książki „Był taki czas... Pogranicze polsko-niemieckie (Syców-Kępno-Ostrzeszów). Wspomnienia i relacje z lat 1918-1958”.

- Opracowanie, które prezentowane będzie podczas wydarzenia, jest wynikiem licznych rozmów i wywiadów z najstarszymi mieszkańcami ziemi sycowskiej. Zawiera wspomnienia Polaków z pogranicza polsko-niemieckiego – od odzyskania suwerenności i ukształtowania się granicy, przez międzywojnie, okres II wojny światowej oraz początki nowej polskiej władzy ludowej. Książka stanowi poprawioną i uzupełnioną wersję wydawnictwa z 2011 roku. A. Hołubecka-Zielnica wraz z mężem, Krzysztofem Zielnicą pracowali nad tą książką przez kilkanaście lat. Aleksandra Hołubecka-Zielnica, absolwentka etnografii, nauczycielka, regionalistka. W 2014 r. Kapituła Nagrody i Medalu Zygmunta Glogera oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowały ją wyróżnieniem i medalem za zasługi w dokumentowaniu historii i kultury ziem pogranicza śląsko-wielkopolskiego - podaje BiFK.

- - Polacy modlili się żeby Rosją i Niemcy stanęli po przeciwnych stronach. I to w końcu się stało - mówiła w trakcie spotkania autorka.

- Ojcowie naszej demokracji - Dmowski i Piłsudski - myśleli jak ograniczyć rusycyzację i germanizację. Były już takie miasteczka, że dwadzieścia procent mieszkańców mówiło tylko po polsku. Proces germanizacji był niesamowity. Na przykład w Poznaniu mówiono po niemiecku - przytaczała.

Książkę w cenie 52 zł można kupić w Oleśnickim Domu Spotkań z Historią przy ul. Bocianiej 11 i w czytelni przy ul. Reja 10.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama
reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (0)

Brak komentarzy
reklama
reklama
Ostatnio dodane
Wygrana trampkarzy Pogoni
dzisiaj o 13:53/ Sport
Wielkanocne śniadanie dla potrzebujących
dzisiaj o 13:31/ Aktualności
Święcenie pokarmów w Oleśnicy
dzisiaj o 11:15/ Aktualności
Festyn charytatywny dla Nicol
dzisiaj o 10:07/ Aktualności
Trener Pogoni ukończył kurs PZPN-u
dzisiaj o 09:38/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube