reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest sobota, 29 lutego. Imieniny Romana, Oswalda, Cyryla.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Stracili prawa jazdy za prędkość

20.03.2019 o 14:29Komentarzy: 23Kategoria: Aktualności
W pierwszych miesiącach tego roku dolnośląscy policjanci zatrzymali niemal 500 praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. W powiecie oleśnickim odnotowano dziewięć takich przypadków.


Komunikat policji

Od chwili wprowadzenia nowelizacji przepisów daje się zauważyć, że wielu kierowców dostosowało się do nich, zmieniając swój styl jazdy. Niestety jak się okazuje nie wszyscy. Policjanci nadal ujawniają tych, którzy w sposób rażący ignorują zapisy dotyczące ograniczeń prędkości w obszarach zabudowanych i zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach 2019 r. dolnośląscy policjanci zatrzymali już 499 kierujących, którzy w obszarze zabudowanym przekroczyli dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h. W samym powiecie oleśnickim odnotowano dziewięć takich przypadków. Wszystkim zgodnie z obowiązującymi przepisami zatrzymano prawo jazdy.

Przypomnijmy, że w ustawie o kierujących pojazdami obowiązują nowe przesłanki administracyjnego zatrzymania prawa jazdy. Jedną z przesłanek jest rażące przekroczenie prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h). W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu prawa jazdy w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument - za pierwszym razem na 3 miesiące.

Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, oznacza jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem jest cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie zostało obwarowane koniecznością spełnienia wszystkich wymagań stawianych osobie po raz pierwszy ubiegającej się o uprawnienie do kierowania pojazdami.

sierż. szt. Aleksandra Pieprzycka, oficer prasowa KPP w Oleśnicy / źródło: KWP we Wrocławiu

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (23)

Rafi21.03.2019 o 13:01

Jak sie Yanosika nie chce komuś ściągnąć to tak jest

Zgłoś
Devil21.03.2019 o 11:57

A najlepsze prawko to z dokumencika, takie teraz beda mogli kupic :D

Zgłoś
Darek m21.03.2019 o 10:29

LGBT twoja te usługi świadczy za piwo. Zupę tak mają.

Zgłoś
LGBT21.03.2019 o 08:43

Darek m. To Twoja korzysta usług prawdziwych mężczyzna ponieważ twierdzi o twojej głębokiej dysfunkcji.

Zgłoś
mieszkanka Bocianiej21.03.2019 o 08:02

dzisiaj mąż zgłosił 2 policjantom którzy byli na patrolu że na chodniku już kilka dni parkuje samochód a ludzie muszą schodzić z chodnika żeby samochód ominąć i co z tego byli kawałek dalej odwrócili się w 2 stronę i poszli w diabły ,mają gdzieś wszystko i co za każdym razem z takim zdarzeniem dzwonić pod 112 bo nasi maja takie przypadki w nosie po co chodzą jak nie chcą interweniować..Póżniej chcą żeby obywatele mieli do nich zaufanie ,jak oni wolą sobie pochodzić posiedzieć na ławce żeby nikt im nie przeszkadzać

Zgłoś
www20.03.2019 o 23:58

ciekawe czy kontrolują na Wojska Polskiego koło szkoły.Bo by tam może stanęli gdzie ciężko przejść

Zgłoś
Darek m20.03.2019 o 23:18

LGBT twoja stara robiła i się chwalila

Zgłoś
LGBT20.03.2019 o 22:55

Derek m. A co ty robiłeś laskę mu, że o tym wiesz

Zgłoś
MojaOlesnica.pl20.03.2019 o 22:48

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
NIE aktualny nr20.03.2019 o 21:56

Wspomniane pole na odległości większej niż 200 m obejmuje więcej niż jeden pojazd. W konsekwencji nie tylko nie było wiadomo, czy mierzony samochód jechał z prędkością ponad 70 km/h, ale również nie było wiadomo, o który dokładnie pojazd chodzi. Na tej podstawie sąd uniewinnił kierowcę. Sprawa była tak oczywista, że policja nawet nie wniosła apelacji. Ale policjanci z krakowskiej drogówki dalej zasadzają się na kierowców w tym samym miejscu, zatrzymują na chybił trafił (co teraz już dzięki wyrokowi krakowskiego sądu wiedzą) i wypisują mandaty za przekroczenia prędkości. Używają tego samego urządzenia. Sprawa kolejnego kierowcy trafiła do sądu i w aktach podany jest ten sam seryjny numer produkcyjny lasera. Za drugim razem uniewinniony w Krakowie kierowca niewiele tygodni po wyroku jechał przez Jaworzno. Z krzaków miejscowa drogówka zmierzyła mu prędkość takim samym Ultra Lytem. I znowu na odcinku, gdzie wolno jechać nie szybciej niż 50 km/h, miał on rzekomo jechać 70 km/h. Tym razem kierowca dysponował żelaznym argumentem w postaci odczytów zamontowanego w samochodzie urządzenia GPS. GPS twierdził, że laser łże, a samochód poruszał się z prędkością 52 km/h. Policjanci nie dali się przekonać i koniecznie chcieli wypisać mandat. Ponieważ kierowca upierał się, że GPS pokazał prawidłową prędkość, sprawa trafiła do sądu. Sędzia nie znał się ani na satelitach krążących po orbicie i wysyłających sygnał GPS, ani na gwiezdnych wojnach, ani na strzelających laserach. Znał się natomiast doskonale na tym, jak się gromadzi dowody, wysłał więc dokumentację sprawy biegłemu z zakresu optoelektroniki. Biegły napisał, że sposób używania laserów przez policjantów (w tym funkcjonariuszy z Jaworzna) jest skrajnie amatorski. Szczegółowo wyjaśnił, jak powinni obsługiwać laser, a jaka jest praktyka. Powtórzył opinię z poprzedniej sprawy, że nie wiadomo, co zmierzyło urządzenie, gdyż policjanci nie potrafią go prawidłowo obsługiwać. Biegły stwierdził, że laser policji z Jaworzna ma uszkodzony celownik i w zasadzie nie wiadomo, w co celuje. Taką opinię wysłał do sądu. Wyrok jeszcze nie zapadł.

Zgłoś
NIE aktualny nr20.03.2019 o 21:53

Radar łże jak PiS numer 11/2019 ?Star Wars? na polskim asfalcie. Ten sam kierowca, mieszkaniec Krakowa, 3 razy w ostatnim czasie nadział się na policyjne lasery. Za pierwszym razem jechał przez Kraków. W okolicach wodociągów został zmierzony przez patrol drogówki. Policjanci strzelali do niego z odległości pół kilometra. Jednak urządzenie podało inny dystans. Na wyświetlaczu były 273 m. Ten sam cudowny wyświetlacz napisał, że auto poruszało się z prędkością ponad 70 km/h. Policjanci zatrzymali kierowcę, ale odmówił przyjęcia mandatu. Upierał się, że jechał nie szybciej niż 50 km/h. Z tą samą prędkością, co pozostałe samochody w kolumnie, w której się poruszał. Policjanci skierowali sprawę do sądu. Sądowi Rejonowemu w Krakowie nic nie pasowało. Na mapach geodezyjnych sędzia ustalił, że odległość od miejsca pomiaru do miejsca, gdzie był samochód, wynosi ponad 500 m. Sędzia zwrócił się więc do biegłego, żeby stwierdził, skąd błędne dane w informacji przekazanej sądowi. Biegły zbadał urządzenie i okazało się, że popełnia ono mnóstwo błędów. Dodajmy, że chodzi o słynny, nabyty niedawno przez polską policję amerykański laser Ultra Lyte (poprawnie należy to urządzenie nazywać nie laserem, lecz lidarem). Niektóre błędy wynikają z tego, że laser zachowuje w pamięci wyniki poprzednich pomiarów i czasami to, co wyświetla jako wynik bieżącego pomiaru, to średnia z poprzednich wyników. Urządzenie można też porównać do staroświeckiej flinty strzelającej śrutem. Wynika to z fatalnej konstrukcji celownika. Z odległości powyżej 100 m nie sposób ustalić, w co naprawdę wycelował policjant. Urządzenie ma też kolejną wadę, polegającą na rozszerzaniu się pola pomiarowego. Wspomniane pole na odległości większej niż 200 m obejmuje więcej niż jeden pojazd.

Zgłoś
:-) zw-kowalski20.03.2019 o 21:51

Poczytajcie ostatni numer NIE. Tam dokładnie opisują, że radary są źle obsługiwane przez policję. Jak się postawisz i sprawa idzie do sądu to biegły sądowy na policji nie zostawia suchej nitki.

Zgłoś
:-) zw-kowalski20.03.2019 o 21:48

Mizia."Finlandia jest najszczęśliwszym krajem świata. Znalazła się na pierwszym miejscu już drugi raz z rzędu, a tuż za nią uplasowały się Dania i Norwegia. Kraje nordyckie od lat zajmują miejsca na samym szczycie listy najszczęśliwszych państw świata. Dokument opracowała Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Kraje nordyckie są dobre w przekształcaniu bogactwa w dobrobyt. Potrafią znaleźć złoty środek między wolnością osobistą, a bezpieczeństwem i wsparciem socjalnym. To sprawia, że obywatele są zadowoleni, mimo jednych z najwyższych podatków na świecie - powiedział Meik Wiking, dyrektor generalny kopenhaskiego Instytutu Badań nad Szczęściem." Polska jest na 40 miejscu. Czyli w czarnej d....

Zgłoś
20.03.2019 o 21:41

Oooo! Psy szczekają ...

Zgłoś
S.R.20.03.2019 o 21:39

Gdyby przekroczyli prędkość tylko o 48 km/h było by pouczenie

Zgłoś
:-) zw-kowalski20.03.2019 o 21:39

Mizia. Poczytaj komentarze do braku karetek pogotowia. Tych piszących te komentarze też "nikt nie kocha". Igora Stachowiaka też zabito z miłości? Z jakiego powodu policjant z Brodnicy gwałcił na komisariacie. Poszkodowanych jest 5 kobiet. Gdzie byli przełożeni w tym czasie? czy oddawali się miłości?

Zgłoś
igrek20.03.2019 o 21:32

Mizia. Ten zwalikoniowalski mieszka na jakiejś pipidówie w Polsce i tak się podbudowuje :)

Zgłoś
mlody alkusek20.03.2019 o 21:24

Myslalem, ze to psu zabrali to prawko ;-/

Zgłoś
:-) zw-kowalski20.03.2019 o 21:13

Mizia. Jestem cudownie pogodny i radosny. W marcu i lutym pracowałem dwa razy po 3 dni plus dojazdy. Do 27 kwietnia mam wolne. Moim obecnym "zmartwieniem " jest czy lecieć przed świętami do Tajlandii czy do Izraela (szlakiem narodzin religii). To nie ja biłem niewinnych ludzi w trakcie przesłuchania na Policji. To nie ja 4 rok jestem pod zarzutem i oskarżeniem a były policjant któremu płacicie bogatą emeryturę. Poza tym wpis z 15:28 nie jest moim wpisem a wpisem wolnej Szwecji. Tu jest ponad 100 tys Polaków. Popatrz na Boże narodzenie jakie tablice rejestracyjne mają auta i skumasz co nieco.

Zgłoś
Joachim Brudziński20.03.2019 o 20:33

powinni dostać pouczenie !

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Co z rozbudową oleśnickiego szpitala?
wczoraj/ Aktualności
Nie będzie wody w Nieciszowie
wczoraj/ Aktualności
Sztab Zarządzania Kryzysowego na temat koronawirusa
wczoraj/ Aktualności
Kapeluszowy Dzień Kobiet w Dobrzeniu
wczoraj/ Aktualności
Duże utrudnienia i objazd na ul. Wojska Polskiego
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube