reklama
reklama
Dziś jest środa, 24 lipca. Imieniny Kingi, Krystyny, Antoniego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Podwyżka opłat za śmieci w Oleśnicy [WIDEO]

18.03 o 19:07Komentarzy: 126Kategoria: Aktualności
Opłata za gospodarowanie odpadami w Oleśnicy już wkrótce wzrośnie z 12 do 17 złotych. Władze MGK tłumaczą konieczność podwyżek wzrostem kosztów i liczby odpadów.


Dyrektor techniczny Miejskiej Gospodarki Komunalnej wyjaśnia, dlaczego konieczne są podwyżki

Wzrosną opłaty za śmieci

Na marcowej sesji Rady Miasta Oleśnicy miejscy radni podejmą uchwałę w sprawie podwyżek cen za wywóz odpadów w Oleśnicy.

Jak udało się dowiedzieć portalowi MojaOlesnica.pl, opłata za gospodarowanie odpadami zbieranymi selektywnie ma wzrosnąć z 12 do 17 złotych (wzrost o blisko 42%).

System nie bilansuje się. Miasto nie może dłużej dokładać

- Od roku 2015 system gospodarki odpadami nie bilansuje się, co oznacza, że dochody z opłaty za gospodarowanie odpadami nie pokrywają wydatków na ten cel. Do końca ubiegłego roku deficyt wyniósł narastająco - 1 422 726,37 zł. W 2019 deficyt ten wyniósłby 1 506 706 zł, jeśli stawka pozostałaby bez zmian. Coroczne dopłacanie do gospodarki odpadami około 1,5 mln zł nie znajduje uzasadnienia w przepisach i jest znaczącym obciążeniem dla budżetu miasta - tłumaczy konieczność podwyżek w rozmowie z portalem MojaOlesnica.pl miejska skarbnik Joanna Jarosiewicz.

- Koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi obejmują koszty: odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych, tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obsługi administracyjnej systemu oraz edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi - dodaje J. Jarosiewicz.

MGK informuje o wzroście kosztów

O planowanych podwyżkach rozmawialiśmy również z Grzegorzem Odelskim, dyrektorem technicznym Miejskiej Gospodarki Komunalnej w Oleśnicy.

Przedstawiciel MGK informuje, że miejski system gospodarki odpadami komunalnymi oparty jest o wpływy z opłat od mieszkańców, które powinny w całości pokrywać koszty funkcjonowania systemu, który - dodajmy - generuje coraz większe koszty.

- Na wzrost kosztów miejskiego systemu gospodarki odpadami ma wpływ wzrost ilości wytwarzanych odpadów i tym samym kosztów ich odbioru i transportu oraz dalszego zagospodarowania - mówi nam G. Odelski. - Podniesiono cenę za przyjęcie odpadów do zakładu w Olszowej o ok. 25%, czyli z kwoty 255 brutto za każdą tonę odpadów zmieszanych do kwoty ok. 319 złotych brutto - słyszymy. Co ciekawe, od kilku lat w tempie od 3 do 7 procent rocznie rośnie liczba odpadów odbieranych od mieszkańców.

Dodatkowo, zauważalny jest trend nadpodaży surowców wtórnych na rynku, co skutkuje problemami z ich zbyciem. Rosną też ceny utylizacji odpadów wielkogabarytowych oraz biodegradowalnych.

Dyrektor wymienia koszty, które ponosi MGK z tytułu utrzymania systemu gospodarowania odpadami. To dwanaście tysięcy pojemników, które trzeba opróżniać i wymieniać, siedem śmieciarek oraz pięć pojazdów pomocniczych, zakup paliwa do nich, wynagrodzenia dla pracowników oraz inne koszty.

- Wymagania prawne wymuszają na gminach prowadzenie segregacji "u źródła" w celu osiągnięcia ustawowych poziomów recyklingu odpadów. Oleśnicki system od samego początku funkcjonuje w oparciu o 5 rodzajów zbieranych odpadów. Taki rozbudowany system niestety generuje koszty, ale przede wszystkim pozwala osiągać nakładane na gminy cele środowiskowe - mówi Grzegorz Odelski.

Wideo: Grzegorz Odelski, dyrektor techniczny MGK


rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (126)

gt29.03 o 16:51

Brons dał etat Sarnie to trzeba na wypłatę

Zgłoś
Jas19.03 o 22:11

Co zrobi Nowoczesny w Twardogórze.

Zgłoś
Pawel19.03 o 20:55

Dziczyzna jest teraz w cenie. Sarna kosztuje duuuużo...

Zgłoś
a może19.03 o 20:05

cały MGK to elektorat bronsiakowy zwłaszcza ten łysy co to oznajmia o podwyżkach a może zmienisz pracę i weźmiesz kredyt bo jedynie to potrafisz fundować mieszkańcom horendalne podwyżki ze swoim guru z ratusza

Zgłoś
ZIMNY LECH WAWEL19.03 o 19:45

Jeszcze ma za niska pensję za mało się nakradł

Zgłoś
gustaw jeleń19.03 o 19:03

A co na to Sarna?

Zgłoś
oleśniczanin19.03 o 18:20

Bronś przyszedł i już śmieci w górę ! w razie W szykuje sobie gniazdko?

Zgłoś
:-) zw-kowalski19.03 o 17:49

Tak przy okazji pokażę wam wyższość MGK w moim powiecie Ovik w stosunku do wsi Oleśnica. Nie było mnie w domu 3 dni. Była śnieżyca. jakieś 30-40 cm śniegu a raczej takiego puszku śnieżnego. Dziś podjechało auto osobowe z przyczepką na której mieli maszynę do odśnieżania. Zjechali nią i po około 15 minutach obejście wokół 7 pojemników na segregowane odpady były odśnieżone a później wysypane grysem. A pamiętam czasy gdy burmistrzował marszałek Burmistrza a my mieliśmy sklep. Po każdym deszczu przed śmietnikiem była kałuża. Marszałek burmistrza był obrażony jak wysłałem mu pismo z prośbą aby przeszedł , stanął w tej kałuży a pracownice podadzą mu kartony. Lub aby dostarczyli kalosze naszym pracownicom bo inaczej nie ma szansy na dojście do śmietnika. I podobnie jest do tej pory.

Zgłoś
:-) zw-kowalski19.03 o 17:43

do @ręce. K.A.Kowalski w przeciwieństwie do burmistrzów ma wykształcenie ekonomiczne. Kim z zawodu jest Bronś, Małys, Marszałek, Pawłowski, Kołaciński, Rybak, Jarosiewicz czy Sarna? według ciebie to są specjaliści od ekonomii śmieciowej a K.A. Kowalski na niczym się nie zna. kuriozum.

Zgłoś
:-) zw-kowalski19.03 o 17:37

ryś. ty chyba nie czytasz polskiej prasy i internetu. A może cechuje cię analfabetyzm wtórny. Prasa dokładnie opisywała jak działaja te firmy wygrywające przetargi ponizej ceny przyjęcia odpadów przez oczyszczalnie. Takie odpady lądują na nielegalnych wysypiskach, starych żwirowniach lasach. Był wysyp pożarów takich właśnie składów odpadów. sprawcy podpalenia nie ma. Jest zatrucie środowiska i miejsce na kolejne odpady. te spółki robią dokładnie to co mogą zrobić mieszkańcy we własnych domach czyli spalić trując otoczenie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski19.03 o 17:31

ryś. Demagogu. Dokładnie w numerze 37/2018 tygodnika NIE jest artykuł redaktora Michała Marszała "Ziobro chroni pedofilów". Dokładnie opisał proceder. W rejestrze tym był niewinny Tomasz Komeda a nie było duchownych. tak było według stanu z 14 września. Ani Marszałowi ani Urbanowi włos nie spadł z głowy z tego powodu. tak było. Może coś się zmieniło i GW nie nadążyła za tym.

Zgłoś
:-) zw-kowalski19.03 o 17:23

Chcecie się pośmiać z policji to proszę. Po kolejnym komunikacie bohaterskiej oficer prasowej policji o odśnieżaniu aut wystąpiłem do UM SPO o wskazanie ramp na terenie miasta i powiatu gdzie kierowca może to uczynić aby sprostać tym komunikatom. Mądry urzędnik Jakub Jeżyna napisał nie wskazał mi takich parkingów a pismo przekazał KPP. Komendant KPP napisał , "że nie posiada wiedzy w zakresie usytuowania w mieście Oleśnica ramp do odśnieżania śniegu" . Oczywiście przypomniał o obowiązkach kierowcy art.66 ust 1 pkt. 1 i art. 60 ust. 1 pkt. 1 ustawy. Czy to nie cyrk ?

Zgłoś
mad19.03 o 17:19

Ryś: "Dlaczego tylko jedna firma odbierająca (monopol ??) ogłosić przetarg na odbiór odpadów i zobaczymy co się stanie" - MGK to miejska spółka, co da przetarg? Będzie taniej? Wzrost kosztów uzasadniony. Już w wielu miastach sprywatyzowano takie spółki komunalne i na dobre to nikomu nie wyszło, a do tego może doprowadzić walka z miejskim "monopolem"

Zgłoś
jowket19.03 o 16:34

Niestety Oleśniczanie nie segregują śmieci i nikt tego nie sprawdza - po co podwyżki ? wystarczy mandaty za nierzetelną selekcję odpadów i sprawa załatwiona. Kiedy sprawdzanie ???

Zgłoś
Obywatel19.03 o 14:32

I strona "władzy" nie ma tutaj znaczenia. Każda władza dba o swoich jest tylko różnica czy robi to z klasą czy ordynarnie kradnie, bo może , podpierając się legitymacją wyborczą. Ktoś z PIS popiera złodziejstwo? A z PO ktoś popiera? Może Kukiz albo innego ugrupowania?

Zgłoś
Obywatel19.03 o 14:28

Ktoś to doczytał dokładnie? MGK podaje dane o wzroście opłaty za tonę odpadów zmieszanych, nadpodaży surowców wtórnych na rynku, 12 tyś mytych pojemników, tworzenie punktów selektywnego odbioru odpadów... Mieszkam tu niedługo, ale nie zauważyłem żeby śmieciarka była częściej, żeby Panowie nowymi jeździli, kontenery myli mi dwa razy w zeszłym roku i to tylko bio- a mam 4. To nie jest 12 tyś tylko 3 tyś. Liczba wizyt zgodnie z harmonogramem rocznym spadła w porównaniu z rokiem poprzednim. Nowego Pszok w Oleśnicy nie widziałem, ale też nie szukałem. Rozumiem wzrost produkcji odpadów bo to jest sensowny argument ale skoro nie wymusiło to częstszych wizyt to co - pojemność śmieciarek się zwiększyła? No nie rozumiem tych argumentów użytych do uzasadnienia aż takiego wzrostu ceny. Koszty pracy rosną, ok, więcej śmieci- niech odbiorca poda dane szczegółowe, ok. Zaległości z lat poprzednich- też można podać dane za poprzednie lata, żeby to miało jakieś poparcie. Takie gadanie tylko mnie drażni, zwłaszcza, że konfrontacja z rzeczywistością wypada niekorzystnie dla miejskiej spółki.

Zgłoś
do eksperta19.03 o 14:13

@Expert - kto ponosi odpowiedzialność za ten deficyt? Miasto, MGK, czy ty? Kto zarządza tą spółką i po co? No i za ile $ to też zasadne pytanie. I jeszcze jedno. Kto to będzie spłacał?

Zgłoś
Nocny puchacz atakuje 19.03 o 13:32

BRONŚ = PODWYŻKI

Zgłoś
Expert19.03 o 13:26

Podwyżka 42% to bardzo dużo, ale popatrzcie Państwo na Łódź, Tarnów - 100%, Wołomin -200%, 40-tysięczne Marki pod Warszawą 300%. Są to wieloletnie zaniedbania i asekuracja władz, która utrzymywała sztucznie niskie ceny.. 6 lat temu w Oleśnicy obowiązywała cena 13 zł na mieszkańca t.j. 7% wyższa niż obecnie. W tym czasie koszty pracy (minimalne wynagrodzenie) wzrosło 36%, paliwo 20%, zagospodarowanie odpadów zmieszanych ok. 50%, zagospodarowanie gabarytów 200%, bio - 400%, a tworzyw sztucznych 1000%. Do tego produkujemy ok. 25% więcej śmieci na 1 mieszkańca. Nie wińcie za to wszystko władze lokalne, czy MGK, bo to są trendy powszechne.. Tak się dzieje w całym kraju wskutek fatalnej polityki śmieciowej państwa i braku rozwiązań systemowych. Kolejne rozdawnictwo poprzez transfery socjalne będzie tylko potęgowało ten problem.

Zgłoś
rys19.03 o 13:06

1.Dlaczego tylko jedna firma odbierająca (monopol ??) ogłosić przetarg na odbiór odpadów i zobaczymy co się stanie.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Wakacyjne remonty i prace w szkołach
wczoraj/ Aktualności
Rzeka Oleśnica odsłoniła pamiątkę z przeszłości
wczoraj/ Ciekawostki
Ktoś okrada oleśnickich działkowców!
wczoraj/ Aktualności
Kozy spacerowały po ul. Wrocławskiej
wczoraj/ Ciekawostki
Będą kolejne miejsca w gminnym żłobku
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube