reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 26 maja. Imieniny Filipa, Pauliny, Eweliny.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Sprawdź, czym oddychasz w Oleśnicy

15.03 o 09:44Komentarzy: 25Kategoria: Aktualności
Tomasz Kłodnicki i Jakub Górecki z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy stworzyli aparaturę do pomiaru jakości powietrza w ramach projektu "Sprawdź czym oddychasz w Oleśnicy".


Smogomierz został stworzony przez uczniów ZSP

"Sprawdź czym oddychasz w Oleśnicy" to uczniowski projekt naukowy, dzięki któremu każdy zainteresowany przez stronę http://zsp.olesnica.pl/smog może sprawdzić jakość powietrza w naszym mieście.

- Przez ostatnie kilka miesięcy w lokalnych oleśnickich mediach pojawiał się wielokrotnie temat smogu w Oleśnicy. Zanieczyszczenie powietrza to jedna z najczęstszych nienaturalnych przyczyn śmierci ludzi. Uczniowie Tomasz Kłodnicki oraz Jakub Górecki zbudowali smogomierz wyposażony w czujniki zanieczyszczeń powietrza PM1,PM2.5 oraz PM10 oraz czujniki temperatury, ciśnienia oraz wilgotności powietrza. Dodatkowo Tomasz Kłodnicki stworzył dedykowaną stronę internetową. Opiekunem projektu jest nauczyciel mgr inż. Stanisław Lota - czytamy w komunikacie.

Smogomierz zlokalizowany jest za oknem, w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Oleśnicy, na trzecim piętrze w sali 313 od strony placu apelowego i na bieżąco przesyła dane do serwerów i strony internetowych. Narzędzie jest w fazie testowej, więc mogą wystąpić przestoje w pomiarach z przyczyn technicznych.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (25)

...16.03 o 13:29

Smogomierz ZSP pokazuje dane dotyczące powietrza spomiędzy centrum miasta i Osiedla nad Stawami. To także interesujące dane.

Zgłoś
...16.03 o 13:27

Nie bierzmy na siebie budowy państwowego systemu monitoringu powietrza. Zbudujmy własny, taki, który pokaże jakość powietrza, którym faktycznie oddychamy na ulicach miasta i będą to dane aktualne. Projekt ZSP jest niezły, bo pokazuje dane bieżące ale na wysokości 3 piętra.

Zgłoś
do op16.03 o 11:44

poproszę o wytyczne ministerstwa w pdf... shejtuje dzieciaki

Zgłoś
WJC16.03 o 03:17

ja oddycham dobrymi geesami, jak cos to jeszcze mi troche zostalo, pisac priv 531094997

Zgłoś
.15.03 o 23:13

Co z systemem pomiarowym tworzonym przez Mariusza Czarnasiaka i Grzegorza Żyłę w oparciu o niemiecką stronę Luftdaten? Czy to był tylko przedwyborczy zabieg?

Zgłoś
Tata15.03 o 22:56

Brawo Jakub oczywiście kolega Tomasz również, tak trzymać chłopaki.

Zgłoś
:-) zw-kowalski15.03 o 22:41

do JJ. Miejska sieć ciepłownicza też nie do końca jest dobrym rozwiązaniem. Emituje podobna ilość pyłów. Tylko komin ma bardzo wysoko i pył rozkłada się po powiecie. Po prostu należałoby odejść od węgla. Duńczycy mają w miastach chodniki po których chodząc mieszkańcy wytwarzają prąd. Jak w Szwecji dostaję fakturę z energetyki to udział jadra i wody jest prawie po połowie i około 2 % energii z wiatru. Wczoraj będąc za kołem podbiegunowym mijałem dwie elektrownie między Jokkmokk a Porus. Robią wrażenie. Polska i samorząd w Oleśnicy w tym zakresie jest na etapie kamienia łupanego.

Zgłoś
:-) zw-kowalski15.03 o 22:34

Hejter. Duży plus dla chłopaków i opiekuna. Już dawno pisałem, ze gdyby dać do zaprogramowania uczniom niejedne światła w Oleśnicy to korki miałyby szansę zniknąć. Każda inicjatywa w tym kierunku jest dobra. Oczywiście, że pomiary będą nieci nie precyzyjne ze względu na lokalizacje. Ale urządzenie jest cały czas pod ręką wykonawców i ich opiekuna.

Zgłoś
Ciekawski dżordż15.03 o 21:57

A co na to dyrektor szkoły? Co na to burmistrz? Co na to starosta?

Zgłoś
...15.03 o 21:14

Brawo dla inicjatorów i wykonawców!

Zgłoś
...15.03 o 21:13

@hejter - Przedstawiłeś stanowisko oleśnickiego magistratu a nie ekologów. Zdaniem ekologów dobra jest każda forma pomiaru, która pozwoli na dostosowanie aktywności mieszkańców miasta do stanu powietrza w danej okolicy oraz uświadomi okolicznym mieszkańcom, że to oni mają wpływ na jakość powietrza, jakim oddychają.

Zgłoś
++15.03 o 20:48

Brawo. Świetny projekt i bardzo ładna prezentacja danych.

Zgłoś
mieszkaniec15.03 o 20:41

super, świetna robota

Zgłoś
Op15.03 o 19:44

Hejter2 proponuje sie zapiznac z metodyka referencyjna i lokalizacja punktow pomiarowych jak i samej aparatury wiesz jak funkcjonuje ten projekt to zabawa i blad rzedu dziesiatek % nie neguje projektu ale to nic nie wnosi do problemu

Zgłoś
Hejter 215.03 o 18:50

Hejter to jest projekt . Chłopaki się uczą robią aparaturę a nie siedzą i piszą jałowe komentarze. Ty sobie prykomierz zrób bo siedzisz i pierdzisz w stołek

Zgłoś
hejter15.03 o 16:39

Przypominam,że ekolodzy zaznaczają, że amatorskie pyłomierze nigdy nie zastąpią profesjonalnych stacji pomiarowych, które powinny być podstawowym źródłem informacji o jakości powietrza w mieście.

Zgłoś
,15.03 o 16:20

Biedny Rejmont jak na swojej ulicy w Oleśnicy smrodu się nawącha to by "Chłopów" nie popełnił.

Zgłoś
Aa15.03 o 16:06

Domki jednorodzinne przy Tołstoja to obrzydliwi trucicile. Jak tak k... można ?

Zgłoś
Op15.03 o 15:04

Za oknem totalny blad lokalizacyjny opiekun projwktu powinien poczytac dokladne wytyczne ministestwa co do lokalizacji urzadzen pomiarowych normalnie czy wszyscy chca zaistniec medialnie dot takich projektow ? Przeciez lokalizacja powoduje zaburzony przeplyw powietrza ile razy mozna pisac i o tym wspominac

Zgłoś
JJ15.03 o 13:17

Gratulacje Tomek i Jakub. Badamy powietrze lecz władze słabo się starają aby było lepsze. Zwłaszcza w obrębie rynku w okresie zimowym nie idzie oddychać, dlaczego miasto nie zakaże stosowania opału stałego? Wręcz miasto powinno dofinansować 100% kosztów obowiązkowego podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Niedzielny festyn dla mam
dzisiaj o 15:42/ Aktualności
Areszt dla pijanego kierowcy
dzisiaj o 15:11/ Aktualności
Przegrana APO w Długołęce
dzisiaj o 14:44/ Sport
Mężczyzna topił się w stawie!
dzisiaj o 13:02/ Aktualności
Dąb pokonuje Olimpię
dzisiaj o 13:00/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube