reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 26 maja. Imieniny Filipa, Pauliny, Eweliny.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wojewoda nie zapewni dodatkowej karetki

14.03 o 18:20Komentarzy: 227Kategoria: Aktualności
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, kierowany przez wojewodę Pawła Hreniaka z Prawa i Sprawiedliwości, nie chce zapewnić dodatkowego zespołu pogotowia w powiecie oleśnickim. Przypomnijmy, za koszt zakupu karetki gotowe są zapłacić lokalne samorządy.


Wojewoda Paweł Hreniak z PiS-u w trakcie wizyty w Centrum Usług Społecznych w Oleśnicy. Na zdjęciu znajdują się też inni politycy tej partii - minister pomocy społecznej Elżbieta Rafalska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i były burmistrz Michał Kołaciński

Niewydolny system

W ostatnim czasie nasiliły się przypadki, kiedy brakuje systemowych karetek pogotowia ratunkowego. Choć gdy w powiecie ich zabraknie, teoretycznie dyspozytor może poprosić o wsparcie karetki z sąsiednich powiatów.

Jednak i to okazuje się niewystarczające. Często do zgłoszeń wysyłane są ambulanse stowarzyszenia Służby Ratownicze, a nawet straż pożarna czy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Problem jest znany od wielu miesięcy.

Samorządy są gotowe zakupić karetkę


Jan Bronś, Dariusz Maniak, Piotr Sawicki. Samorządowcy chcą połączyć siły, aby zakupić karetkę

Pół miliona złotych może kosztować zakup nowej karetki pogotowia ratunkowego. - Ale sam zakup karetki niczego nie rozwiązuje w zakresie problemów. Wkrótce złożę propozycję w urzędzie wojewódzkim, że to my kupimy karetkę, ale musi do niej zostać zapewniona dodatkowa załoga - powiedział nam niedawno burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

W sfinansowaniu samego pojazdu chcą uczestniczyć też samorządy z Sycowa i Bierutowa. - Jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze na zbudowanie zespołu ratownictwa medycznego to Syców dołoży się do zakupu nowej karetki dla zabezpieczenia bezpieczeństwa mieszkańców - poinformował burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa. Jako warunek konieczny stawia zapewnienie dodatkowego zespołu przez wojewodę. - Jeśli będzie taka deklaracja, to nasz samorząd chciałby partycypować w kosztach zakupu karetki - oświadczył.

Znamy odpowiedź urzędu wojewódzkiego

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zapytaliśmy o możliwość zapewnienia dodatkowego zespołu pogotowia. Odpowiedź jest negatywna dla mieszkańców.

- W chwili obecnej na terenie rejonu operacyjnego Oleśnica stacjonują 4 zespoły ratownictwa medycznego: 1 zespół specjalistyczny i 3 zespoły podstawowe. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak w latach 2016 i 2017 przekazał środki finansowe w postaci dotacji na zakup dwóch nowych ambulansów do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, w wyniku, czego zostały wymienione dwa najbardziej wyeksploatowane ambulanse: Volkswagen Crafter rok produkcji 2007 z przebiegiem 500 000 kilometrów i Volkswagen Crafter rok produkcji 2008 z przebiegiem 400 000 kilometrów. Zakup karetek nie jest zadaniem Wojewody, tylko organu założycielskiego jednostki - informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa wojewody.

- Liczba, rodzaj i rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego są określone w Planie Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Dolnośląskiego przygotowywanym przez Wojewodę i zatwierdzanym przez Ministra Zdrowia. Poprzednie analizy oraz ostania przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku nie wykazały zasadności zmiany w rejonie operacyjnym Oleśnica. (analizy dotyczą m.in. danych statystycznych liczby zespołów ratownictwa medycznego skierowanych do obsługi zgłoszeń z terenu powiatu oleśnickiego, jak również czasów dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na terenie Oleśnicy działa jednostka współpracująca z systemem pod nazwą Służby Ratownicze, która również wykorzystywana jest w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wojewoda Dolnośląski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie otrzymał żadnych oficjalnych skarg w sprawie braku dostępności zespołów ratownictwa medycznego w rejonie Oleśnicy - dodaje.

Politycy od dawna znają problem

Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem funkcjonowanie pogotowia, a konkretniej - jego finansowanie - nie leży w gestii władz lokalnych, lecz wojewody, który jest przedstawicielem rządu. Właśnie tą kwestię przed wyborami samorządowymi poruszał nasz reporter.

Skończyło się na ogólnikach, a zmian na lepsze wciąż nie ma. Co więcej, przeczy to stanowisku urzędu wojewódzkiego, ponieważ wojewoda i inni politycy zostali poinformowani na oficjalnym spotkaniu o częstym braku dostępności karetek. Do tego wystarczy prześledzić dowolne oleśnickie medium, aby zauważyć problem. Poniżej przypominamy fragment z października 2018 roku.

* * *

Korzystając z obecności przedstawicieli rządu reporter portalu MojaOlesnica.pl zapytał o trwający przez dłuższy czas problem dostępności karetek na terenie powiatu oleśnickiego. Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy do przypadków medycznych wzywana jest straż pożarna lub śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Minister Elżbieta Rafalska poprosiła o udzielenie odpowiedzi wojewodę Pawła Hreniaka.

- Wszyscy ten temat znamy. Niedawno spotkaliśmy się z ratownikami, jesteśmy w kontakcie z powiatem. Ten zakup sprzętu dla pogotowia ratunkowego postępuje i postępować dalej będzie - mówił wojewoda Paweł Hreniak.

- Panie wojewodo. Ten problem trwa od paru lat w Oleśnicy - przerwał wojewodzie nasz dziennikarz. - Jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji związanych z ratownictwem medycznym. Będą zmiany systemowe - twierdzi wojewoda.

- Byłam świadkiem jak wojewodowie przesuwali środki w ramach własnych budżetów i przekazywali na karetki. Tutaj jeśli chodzi o wojewodów, to starają się realizować potrzeby, które powstały nie w ciągu roku czy dwóch, bo to jest opóźnienie wieloletnie i proszę pytać tych, którzy rządzili - mówiła z kolei minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

- Nie było takiej sytuacji, że straż pożarna tak jak teraz jeździła do przypadków - odpowiadał nasz dziennikarz.

- Straż pożarna akurat z tego co wiem, to są ludzie, którzy ratują życie i zdrowie, jak potrzeba to w każdej sytuacji dojadą - usłyszeliśmy od Beaty Kempy.

* * *

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (227)

Perturabo14.03 o 21:08

@mad, wnoszę po tym jedną rzecz - analizy wojewody są h..jowe bo nie oddają stanu faktycznego a wojewoda jako wysoki rangę urzędnik państwowy zamiast patrzeć w jakieś cyferki i zasłaniać się papierkami powinien SAM zasięgnąć rzetelnej wiedzy z terenu i zrobić co do niego należy, za co od nas dostaje kasę. A jęsli jest ślepy i głuchy to h...j z niego a nie wojewoda.

Zgłoś
Pinokio14.03 o 21:08

Zakup karetki i co? A jej obsługa i koszty załogi, niech samorząd całość policzy i zasponsoruje. Jak coś robic to wszystko, a nie po łebkach

Zgłoś
Sprawdzam14.03 o 21:06

No to pokażcie te analizy i statystyki... Straż Pożarna dostrzega problem, LPR też swoje lata bo karetki nie ma. I to wszystko przy wsparciu SR. Jest problem czy go nie ma ?

Zgłoś
?14.03 o 21:00

Jako rzeczesz mad, pytanie czy Bronś zapoznał się z tą opinią zanim naobiecywał? A może to był tylko chwyt marketingowy?

Zgłoś
ehh14.03 o 20:58

Wyszła amatorszczyzna, myśleli że postawią wojewodę po ścianą.

Zgłoś
mad14.03 o 20:57

W Powiecie oleśnickim mieszka ponad 100 000 mieszkańców, niech każda gmina wyłoży 1zł miesięcznie za każdego swojego mieszkańca i 1 mln zł rocznie się znajdzie. Od kilkunastu już lat w powiecie były i są 4 zespoły ratownictwa medycznego. Wojewoda wyraźnie powiedział, że ... "Wojewoda Dolnośląski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie otrzymał żadnych oficjalnych skarg w sprawie braku dostępności zespołów ratownictwa medycznego w rejonie Oleśnicy. Poprzednie analizy oraz ostania przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku nie wykazały zasadności zmiany w rejonie operacyjnym Oleśnica. (analizy dotyczą m.in. danych statystycznych liczby zespołów ratownictwa medycznego skierowanych do obsługi zgłoszeń z terenu powiatu oleśnickiego, jak również czasów dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia)". - Na jakiej podstawie Wojewoda ma finansować dodatkowy zespół ratownictwa? Zaraz zgłoszą się do niego kolejne powiaty, dlaczego w jednym powiecie są 4 karetki na 100 tys. mieszkańców, a w oleśnickim 5.

Zgłoś
Perturabo14.03 o 20:56

@raczej nie, ale przecież kościół nie jest od pomagania panu Bronsiowi tylko ludziom w ogóle. Tym bardziej, że ci ludzie mu za to płacą, więc w czym problem, czyżby lsięża byli głusi i śepi na krzywdę ludzką, która ich otacza ???

Zgłoś
izy14.03 o 20:55

To wypierdzielić pis-owskiego wojewode darmozjada

Zgłoś
JP14.03 o 20:52

A na nowe radiowozy dla policji to zawsze kasa jest.

Zgłoś
raczej nie14.03 o 20:52

Perturabo, wydaje mi się że po ostatniej kampanii Kościół panu Bronsiowi nie pomoże.

Zgłoś
prawo i sprawiedliwość14.03 o 20:50

"Przed budynkiem Sejmu dyżuruje karetka z zespołem ratowniczym. "SE" wyliczył, że za DZIEŃ takiego dyżuru trzeba będzie zapłacić 9 tys. złotych". [gazeta.pl] - Można? Da się?

Zgłoś
.14.03 o 20:50

Tak, wszystko pięknie, tylko problem w tym że to nie jest zadanie miasta, burmistrz może być posądzony o niegospodarność.

Zgłoś
Perturabo14.03 o 20:48

A może kościół wykarze się inicjatywą i zadba o zdrowie bliżniego, nie? To by była taka miła odmiana , takie chrześcijańskie. Dorzuciliby trochę kaski przecież ich stać - bo dostają z naszych podatków, trochę mniej złotych klamek i na obsadę się znajdzie. Trzeba się o to pomodlić, modły zawsze pomagają.

Zgłoś
Trzeba działać14.03 o 20:47

Nie ma co się ogladać na województwo, już wiemy że nie dadzą. Trzeba własnymi środkami sprawę załatwiać, damy radę. Ambulans 500 tysi załoga plus utrzymanie jakieś 800 tysi rocznie. Razem jakaś bańka dwieście, no ale było wiadomo że tanio nie będzie. Co to jest? Życie ludzkie ważniejsze.

Zgłoś
K14.03 o 20:44

Popłaczcie sobie jeszcze, że to przez nowe radiowozy :D

Zgłoś
Perturabo14.03 o 20:42

Będą zmiany systemowe? Obyśmy ich dożyli :D Ci na górze są ślepi, w d..pie mają zwykłych ludzi, do nich karetka ZAWSZE dojedzie na czas...a powinna taczka.

Zgłoś
nieładnie14.03 o 20:41

Hmmm, już kłody pod nogi nowej władzy?

Zgłoś
I już14.03 o 20:39

Pier...nie. Nie odwracajcie kota ogonem . Bronś obiecał, Bronś musi sfinansować. Każdy, nawet mało kumaty wiedział że wojewoda na ten układ nie pójdzie.

Zgłoś
:/14.03 o 20:37

Co to za tajemnicze zmiany systemowe szykują?

Zgłoś
smutna prawda14.03 o 20:36

4 ambulance i ani jednego lekarza...

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Przegrana APO w Długołęce
dzisiaj o 14:44/ Sport
Mężczyzna topił się w stawie!
dzisiaj o 13:02/ Aktualności
Dąb pokonuje Olimpię
dzisiaj o 13:00/ Sport
Międzynarodowy boks zawita do Oleśnicy!
dzisiaj o 12:55/ Sport
Wystawa owczarków w Cieślach
dzisiaj o 12:50/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube