reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 26 maja. Imieniny Filipa, Pauliny, Eweliny.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wojewoda nie zapewni dodatkowej karetki

14.03 o 18:20Komentarzy: 227Kategoria: Aktualności
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, kierowany przez wojewodę Pawła Hreniaka z Prawa i Sprawiedliwości, nie chce zapewnić dodatkowego zespołu pogotowia w powiecie oleśnickim. Przypomnijmy, za koszt zakupu karetki gotowe są zapłacić lokalne samorządy.


Wojewoda Paweł Hreniak z PiS-u w trakcie wizyty w Centrum Usług Społecznych w Oleśnicy. Na zdjęciu znajdują się też inni politycy tej partii - minister pomocy społecznej Elżbieta Rafalska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i były burmistrz Michał Kołaciński

Niewydolny system

W ostatnim czasie nasiliły się przypadki, kiedy brakuje systemowych karetek pogotowia ratunkowego. Choć gdy w powiecie ich zabraknie, teoretycznie dyspozytor może poprosić o wsparcie karetki z sąsiednich powiatów.

Jednak i to okazuje się niewystarczające. Często do zgłoszeń wysyłane są ambulanse stowarzyszenia Służby Ratownicze, a nawet straż pożarna czy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Problem jest znany od wielu miesięcy.

Samorządy są gotowe zakupić karetkę


Jan Bronś, Dariusz Maniak, Piotr Sawicki. Samorządowcy chcą połączyć siły, aby zakupić karetkę

Pół miliona złotych może kosztować zakup nowej karetki pogotowia ratunkowego. - Ale sam zakup karetki niczego nie rozwiązuje w zakresie problemów. Wkrótce złożę propozycję w urzędzie wojewódzkim, że to my kupimy karetkę, ale musi do niej zostać zapewniona dodatkowa załoga - powiedział nam niedawno burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

W sfinansowaniu samego pojazdu chcą uczestniczyć też samorządy z Sycowa i Bierutowa. - Jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze na zbudowanie zespołu ratownictwa medycznego to Syców dołoży się do zakupu nowej karetki dla zabezpieczenia bezpieczeństwa mieszkańców - poinformował burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa. Jako warunek konieczny stawia zapewnienie dodatkowego zespołu przez wojewodę. - Jeśli będzie taka deklaracja, to nasz samorząd chciałby partycypować w kosztach zakupu karetki - oświadczył.

Znamy odpowiedź urzędu wojewódzkiego

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zapytaliśmy o możliwość zapewnienia dodatkowego zespołu pogotowia. Odpowiedź jest negatywna dla mieszkańców.

- W chwili obecnej na terenie rejonu operacyjnego Oleśnica stacjonują 4 zespoły ratownictwa medycznego: 1 zespół specjalistyczny i 3 zespoły podstawowe. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak w latach 2016 i 2017 przekazał środki finansowe w postaci dotacji na zakup dwóch nowych ambulansów do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, w wyniku, czego zostały wymienione dwa najbardziej wyeksploatowane ambulanse: Volkswagen Crafter rok produkcji 2007 z przebiegiem 500 000 kilometrów i Volkswagen Crafter rok produkcji 2008 z przebiegiem 400 000 kilometrów. Zakup karetek nie jest zadaniem Wojewody, tylko organu założycielskiego jednostki - informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa wojewody.

- Liczba, rodzaj i rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego są określone w Planie Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Dolnośląskiego przygotowywanym przez Wojewodę i zatwierdzanym przez Ministra Zdrowia. Poprzednie analizy oraz ostania przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku nie wykazały zasadności zmiany w rejonie operacyjnym Oleśnica. (analizy dotyczą m.in. danych statystycznych liczby zespołów ratownictwa medycznego skierowanych do obsługi zgłoszeń z terenu powiatu oleśnickiego, jak również czasów dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na terenie Oleśnicy działa jednostka współpracująca z systemem pod nazwą Służby Ratownicze, która również wykorzystywana jest w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wojewoda Dolnośląski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie otrzymał żadnych oficjalnych skarg w sprawie braku dostępności zespołów ratownictwa medycznego w rejonie Oleśnicy - dodaje.

Politycy od dawna znają problem

Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem funkcjonowanie pogotowia, a konkretniej - jego finansowanie - nie leży w gestii władz lokalnych, lecz wojewody, który jest przedstawicielem rządu. Właśnie tą kwestię przed wyborami samorządowymi poruszał nasz reporter.

Skończyło się na ogólnikach, a zmian na lepsze wciąż nie ma. Co więcej, przeczy to stanowisku urzędu wojewódzkiego, ponieważ wojewoda i inni politycy zostali poinformowani na oficjalnym spotkaniu o częstym braku dostępności karetek. Do tego wystarczy prześledzić dowolne oleśnickie medium, aby zauważyć problem. Poniżej przypominamy fragment z października 2018 roku.

* * *

Korzystając z obecności przedstawicieli rządu reporter portalu MojaOlesnica.pl zapytał o trwający przez dłuższy czas problem dostępności karetek na terenie powiatu oleśnickiego. Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy do przypadków medycznych wzywana jest straż pożarna lub śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Minister Elżbieta Rafalska poprosiła o udzielenie odpowiedzi wojewodę Pawła Hreniaka.

- Wszyscy ten temat znamy. Niedawno spotkaliśmy się z ratownikami, jesteśmy w kontakcie z powiatem. Ten zakup sprzętu dla pogotowia ratunkowego postępuje i postępować dalej będzie - mówił wojewoda Paweł Hreniak.

- Panie wojewodo. Ten problem trwa od paru lat w Oleśnicy - przerwał wojewodzie nasz dziennikarz. - Jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji związanych z ratownictwem medycznym. Będą zmiany systemowe - twierdzi wojewoda.

- Byłam świadkiem jak wojewodowie przesuwali środki w ramach własnych budżetów i przekazywali na karetki. Tutaj jeśli chodzi o wojewodów, to starają się realizować potrzeby, które powstały nie w ciągu roku czy dwóch, bo to jest opóźnienie wieloletnie i proszę pytać tych, którzy rządzili - mówiła z kolei minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

- Nie było takiej sytuacji, że straż pożarna tak jak teraz jeździła do przypadków - odpowiadał nasz dziennikarz.

- Straż pożarna akurat z tego co wiem, to są ludzie, którzy ratują życie i zdrowie, jak potrzeba to w każdej sytuacji dojadą - usłyszeliśmy od Beaty Kempy.

* * *

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (227)

Perturabo16.03 o 12:28

@ryś, niepelnosprawnym PIS już zabrał wystarczająco, nie pamiętasz ich framatycznego strajku w sejmie i jak przez kacyków pisowskich zostali potraktowani - jak śmieci. Jak już przesuwać fundusze czy zabierać to może ze Srebrnej coś przesuniemy albo od ojca dyrektora Rydzyka z torunia - chyba by starczyło kaski, bez problemu ?

Zgłoś
22b16.03 o 12:12

to wymieniaj...i tak nikogo ten bełkot nie interesuje, no może tego drugiego skrajnego prawicowca z tego forum :))

Zgłoś
ryś16.03 o 12:05

Jestem zawiedziony postawą władz centralnych. Uważam, że na życzenie pana Bronsia powinny poprzesuwać miliony i zapewnić w powiecie oleśnickim dodatkowy Zespół Ratownictwa Medycznego. Można by zabrać niepełnosprawnym albo nauczycielom. PiS działa zdecydowanie za wolno. Rządzi już trzy lata - od tego czasu bieda i głód wśród dzieci zostały zmniejszone kilkukrotnie, płaca minimalna wzrosła dwukrotnie można by tak wymieniać bez końca. Lepiej było kiedyś. Osiem lat rządów PO-PSL - podniesienie wieku emerytalnego, Vat-u z 22 na 23%, zamrożenie płac nauczycieli i całej budżetówki, propozycje karmienia dzieci szczawiem , można by tak wymieniać bez końca.

Zgłoś
ryś16.03 o 11:56

Kowalski jak Polska miała by możliwość złupić Szwecję 300 lat temu, nie dać się rozebrać 200 lat temu, zachować neutralność 80 lat temu, nie być przez następne 50 lat republiką ZSRR, i w końcu przez ostatnie 25 lat za kolorowe telewizory, używane samochody sprzedawać swój majątek byli byśmy o wiele dalej niż Szwecja, której nikt w średniowieczu nie chciał łupić bo nie było z czego. Myśmy jedli orzechy a oni szyszki sosnowe.

Zgłoś
mad16.03 o 09:26

Jak ja napisałem, że szara strefa w Polsce jest 2x większa niż w Szwecji, to odpisałeś, że chyba z 10x. Nie pytaj mnie więc, skąd wy macie pieniądze na szkoły.

Zgłoś
:-) zw-kowalski16.03 o 07:44

mad.ryś. Widzicie jaki totalny syf macie u siebie. Mieszkańcy Oleśnicy i ich przedstawiciele sprawiają wrażenie niedorozwiniętych. Bijecie piane na tym portalu i na innych pewnie też a wojewoda jak zwykle nic nie wiedział. I tak jest w każdym innym przypadku. Starosta, burmistrz zwyczajowo tłumaczą się, że nic nie wiedza o zanieczyszczeniu środowiska, bałaganem na ogólnie dostępnych posesjach itp itd . Mad. Wyobraź sobie, że te wasze komentarze czytają emigranci z Polski. Czy to jest ta zachęta dla nas abyśmy wracali do Polski. Obciążenie ala podatkowe macie większe niż gdzie indziej a nic nie macie kasy. Nic prawie nie działa a miasto buduje, remontuje płacąc jakby robotnicy zarabiali jak w Szwecji po kilkaset koron za godzinę. Mad. Jestem w Gallivare. Miasto mniejsze lub zbliżone do Oleśnicy. W samym centrum budują potężny obiekt na szkołę i biura. Widok normalnie powala. Rozmach niesamowity. A ja często zadaję sobie pytanie przy takich inwestycjach. Skąd oni biorą na to kasę.

Zgłoś
ala16.03 o 00:03

oj podpadł Brons wojewodzie.... i wychodzi na to ze te oszolomy z SR są mądrzejsze . szok.

Zgłoś
Klemens15.03 o 23:26

#200 łooooooo

Zgłoś
Perturabo15.03 o 22:41

@mad, nie mieszaj do tego ministersw, rozmawiamy teraz na pozionie województw, i wojewody ma natyle prerogatyw i środków, że mógłby coś zaradzic tylko nie chce bo to własnie jest cantralistyczny beton - beton, beton, beton, w dupie mam ludzi bo moje dzieci leczą sie prywatnie i przy ich domu karetka czuwa 24 godz. na dobę!!! ale nie przy moim ku..rwa.. a całe.. jebane.. życie płace na NFZ i co z tego mam??? - wojewodę, który NIE CHCE - to na chu..j mi taki wojewoada???? równie dobrze mogłpby go w ogóle nie być, jaka różnica hahahahahahah :D ????

Zgłoś
mad15.03 o 22:40

@Perturabo, w 2016 i w 1017 wymienione były 2 najstarsze karetki pogotowia, na liczniku 400-500 tys. km. Cieszę się, że włodarze mogą zakupić nową karetkę, może któraś z pozostałych 2 karetek jest już wysłużona i powinna być wymieniona. Mam jednak nadzieję, że włodarze ze wszystkich gmin w powiecie spotkają się i ustalą, jak podzielić koszty nie zakupu, a utrzymania dodatkowej karetki w powiecie.

Zgłoś
mad15.03 o 22:31

@Perturabo, wyobrażasz sobie sytuację w której Pan Michał Kołaciński obiecuje nauczycielom w Oleśnicy podnieść pensje o 1000zł, jeśli ministerstwo wyłoży 800zł. Po wyborach, jak napisałeś, "burmistrz się dwoi i troi żeby coś zrobić i oferuję kasę miasta, wychodzi z inicjatywą a jaki jest odzew z centrali? - "walcie sie !". Tak się tłumaczyć nie można i dobrze, że Pan Jan Bronś tak się nie tłumaczy, tylko tacy jak ty. Rozumiem obietnicę Pana Jana Bronsia, że doprowadzi do wyremontowania dworca kolejowego. Jeśli nie PKP, to miasto postara się o przejęcie i wyremontowanie budynku dworca. To jest uczciwe podejście do sprawy, można się z tą decyzją nie zgadzać, ale nie można zaprzeczyć, że Pan Jan Bronś robi wszystko, by realizować obietnice wyborcze. Podobnie powinno być z karetką.

Zgłoś
Perturabo15.03 o 22:25

@mad, burmistrz itak już poszedł dalej niz powinien, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, załatwił kasę, prosi o dodatkową pomoc oferując coś w zamian - a tu mamy rekację centralnego betonu - NIEEE BO NIEEE, NIE JESTEŚCIE Z PISUUU, SZCZEKAJĄCY SAMORZĄDDD!!! - tak to niestey wygląda w praktyce, ty i ja płacimy całe życie składki na NFZ i co z tego mamy, - strażaków ratujących przypadki medyczne, nie, że miałbym coś do strażaków bo to zajebiści goście ale kuuur..wa, ktoś inny to powinien robić chyba takk? widzisz to czy nie????

Zgłoś
krótko15.03 o 22:21

Prawdopodobnie wojewoda nie może dać dodatkowych środków na Oleśnicę w w/w kwestii bo zabraknie ich na inne pilne zadania na Dolnym Śląsku!!!! To tak jak z bonifikatą za użytkowanie wieczyste w Oleśnicy, burmistrz nie mógł dać ponad 90% bo zabrakło by środków w kasie miejskiej na inne zadania gminy które jest zobowiązana wypełniać. Bronś świadomie nie zgodził się na uszczuplenie zasobów miejskich w trosce o dobro naszego miasta. Myślę że podobny dylemat ma wojewoda.

Zgłoś
mad15.03 o 22:18

@Perturabo, żale do Pani Kempy? A co, to ona zlikwidowała szpital? Przyczyniła się do zadłużenia szpitala? Podobne żale teraz do Wojewody. W całym kraju jest podobna liczba karetek na 100 tys. mieszkańców. Mieszkańcy chcą więcej karetek, Burmistrz obiecał, to w czym problem?

Zgłoś
Perturabo15.03 o 22:07

@krótko, skupiasz się na bzdetach a ja na kontretach, w d..pie mam co kto obiecał, ja, jak wielu Oleśniczan widzę jedno, jest syf, burmistrz się dwoi i troi żeby coś zrobić i oferuję kasę miasta, wychodzi z inicjatywą a jaki jest odzew z centrali? - "walcie sie !", my mamy swoje procedury i papierki i nimi sie obudujemy i zbudujemy mur dzielący nas od ludzi - powodzenia.

Zgłoś
krótko 15.03 o 22:03

Perturabo, to już mamy dwóch winnych tej sytuacji, wojewodę i burmistrza. Pierwszy bo nie chce dać na dodatkowy zespół, drugi bo obiecał niemożliwe. Czyli obu można obciążyć tym zdychaniem na ulicy? Chociaż nie do końca, wojewoda zapewnił już trzy bądź cztery zespoły medyczne w powiecie ratujące życie. Czas na burmistrza, nie chcemy chyba aby przez niego jak to mówisz zdychali ludzie na ulicy. Tym bardziej że to nie wojewoda składał deklaracje wyborcze w Oleśnicy.

Zgłoś
dasdas15.03 o 21:44

tak naprawdę cały widz i problem braku karetek leży tam gdzie nieświadomi ludzie, którzy nie wiedzą do czego tak naprawdę wzywa się karetkę. Wzywają do bólu dupy---->ból dupy czeka w kolejce aa sor bo oleśnicki szpital może odbić pacjenta jak im nie podpasuje/lub czeka w kolejce na izbie----> i taka karetka czeka z boleścią dupną kilka godzin... a w tym samym czasie w Oleśnicy dżungla :)

Zgłoś
Perturabo15.03 o 21:43

bo tak wygląda rzeczywistość, z Sycowem to żale do pani Kempy. A jak widzisz, system sie osrał teraz i trzeba rozwiązań "outside the box" - wojewoda nie daje rady, niestey i ludzie ślepi nie są.

Zgłoś
mad15.03 o 21:34

@Perturabo: "czy dodatkowa karetka lub karetki i obsada pomogłyby w obecenej trudnej sytuacji?" - Co za pytanie? A drugi szpital w Sycowie z oddziałem wewnętrznym i blokiem operacyjnym oraz pogotowie ratunkowe z własną karetką w każdej gminie, nie poprawiłoby obecnej sytuacji, oczywiście, że tak ! A denerwuje mnie twój język - "Teraz pan wojewoda ukaże mieszkańców i nie dorzuci się do karetek, niech zdychają na ulicy" !!

Zgłoś
Pan15.03 o 21:21

Będzie im Bardzo łatwo zarządzać karetkami bo największe sory się zamykają wiec po co karetki

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Niedzielny festyn dla mam
dzisiaj o 15:42/ Aktualności
Areszt dla pijanego kierowcy
dzisiaj o 15:11/ Aktualności
Przegrana APO w Długołęce
dzisiaj o 14:44/ Sport
Mężczyzna topił się w stawie!
dzisiaj o 13:02/ Aktualności
Dąb pokonuje Olimpię
dzisiaj o 13:00/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube