reklama
reklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 15 września. Imieniny Albina, Nikodema, Marii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wojewoda nie zapewni dodatkowej karetki

14.03 o 18:20Komentarzy: 227Kategoria: Aktualności
Dolnośląski Urząd Wojewódzki, kierowany przez wojewodę Pawła Hreniaka z Prawa i Sprawiedliwości, nie chce zapewnić dodatkowego zespołu pogotowia w powiecie oleśnickim. Przypomnijmy, za koszt zakupu karetki gotowe są zapłacić lokalne samorządy.


Wojewoda Paweł Hreniak z PiS-u w trakcie wizyty w Centrum Usług Społecznych w Oleśnicy. Na zdjęciu znajdują się też inni politycy tej partii - minister pomocy społecznej Elżbieta Rafalska, minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa i były burmistrz Michał Kołaciński

Niewydolny system

W ostatnim czasie nasiliły się przypadki, kiedy brakuje systemowych karetek pogotowia ratunkowego. Choć gdy w powiecie ich zabraknie, teoretycznie dyspozytor może poprosić o wsparcie karetki z sąsiednich powiatów.

Jednak i to okazuje się niewystarczające. Często do zgłoszeń wysyłane są ambulanse stowarzyszenia Służby Ratownicze, a nawet straż pożarna czy Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Problem jest znany od wielu miesięcy.

Samorządy są gotowe zakupić karetkę


Jan Bronś, Dariusz Maniak, Piotr Sawicki. Samorządowcy chcą połączyć siły, aby zakupić karetkę

Pół miliona złotych może kosztować zakup nowej karetki pogotowia ratunkowego. - Ale sam zakup karetki niczego nie rozwiązuje w zakresie problemów. Wkrótce złożę propozycję w urzędzie wojewódzkim, że to my kupimy karetkę, ale musi do niej zostać zapewniona dodatkowa załoga - powiedział nam niedawno burmistrz Oleśnicy Jan Bronś.

W sfinansowaniu samego pojazdu chcą uczestniczyć też samorządy z Sycowa i Bierutowa. - Jeśli znajdą się dodatkowe pieniądze na zbudowanie zespołu ratownictwa medycznego to Syców dołoży się do zakupu nowej karetki dla zabezpieczenia bezpieczeństwa mieszkańców - poinformował burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Sawicki, burmistrz Bierutowa. Jako warunek konieczny stawia zapewnienie dodatkowego zespołu przez wojewodę. - Jeśli będzie taka deklaracja, to nasz samorząd chciałby partycypować w kosztach zakupu karetki - oświadczył.

Znamy odpowiedź urzędu wojewódzkiego

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim zapytaliśmy o możliwość zapewnienia dodatkowego zespołu pogotowia. Odpowiedź jest negatywna dla mieszkańców.

- W chwili obecnej na terenie rejonu operacyjnego Oleśnica stacjonują 4 zespoły ratownictwa medycznego: 1 zespół specjalistyczny i 3 zespoły podstawowe. Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak w latach 2016 i 2017 przekazał środki finansowe w postaci dotacji na zakup dwóch nowych ambulansów do Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, w wyniku, czego zostały wymienione dwa najbardziej wyeksploatowane ambulanse: Volkswagen Crafter rok produkcji 2007 z przebiegiem 500 000 kilometrów i Volkswagen Crafter rok produkcji 2008 z przebiegiem 400 000 kilometrów. Zakup karetek nie jest zadaniem Wojewody, tylko organu założycielskiego jednostki - informuje Sylwia Jurgiel, rzeczniczka prasowa wojewody.

- Liczba, rodzaj i rozmieszczenie zespołów ratownictwa medycznego są określone w Planie Systemu Ratownictwa Medycznego dla Województwa Dolnośląskiego przygotowywanym przez Wojewodę i zatwierdzanym przez Ministra Zdrowia. Poprzednie analizy oraz ostania przeprowadzona pod koniec ubiegłego roku nie wykazały zasadności zmiany w rejonie operacyjnym Oleśnica. (analizy dotyczą m.in. danych statystycznych liczby zespołów ratownictwa medycznego skierowanych do obsługi zgłoszeń z terenu powiatu oleśnickiego, jak również czasów dotarcia zespołów na miejsce zdarzenia). Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że na terenie Oleśnicy działa jednostka współpracująca z systemem pod nazwą Służby Ratownicze, która również wykorzystywana jest w ramach systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Wojewoda Dolnośląski oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego nie otrzymał żadnych oficjalnych skarg w sprawie braku dostępności zespołów ratownictwa medycznego w rejonie Oleśnicy - dodaje.

Politycy od dawna znają problem

Warto przypomnieć, że zgodnie z prawem funkcjonowanie pogotowia, a konkretniej - jego finansowanie - nie leży w gestii władz lokalnych, lecz wojewody, który jest przedstawicielem rządu. Właśnie tą kwestię przed wyborami samorządowymi poruszał nasz reporter.

Skończyło się na ogólnikach, a zmian na lepsze wciąż nie ma. Co więcej, przeczy to stanowisku urzędu wojewódzkiego, ponieważ wojewoda i inni politycy zostali poinformowani na oficjalnym spotkaniu o częstym braku dostępności karetek. Do tego wystarczy prześledzić dowolne oleśnickie medium, aby zauważyć problem. Poniżej przypominamy fragment z października 2018 roku.

* * *

Korzystając z obecności przedstawicieli rządu reporter portalu MojaOlesnica.pl zapytał o trwający przez dłuższy czas problem dostępności karetek na terenie powiatu oleśnickiego. Dość często dochodzi do sytuacji, kiedy do przypadków medycznych wzywana jest straż pożarna lub śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Minister Elżbieta Rafalska poprosiła o udzielenie odpowiedzi wojewodę Pawła Hreniaka.

- Wszyscy ten temat znamy. Niedawno spotkaliśmy się z ratownikami, jesteśmy w kontakcie z powiatem. Ten zakup sprzętu dla pogotowia ratunkowego postępuje i postępować dalej będzie - mówił wojewoda Paweł Hreniak.

- Panie wojewodo. Ten problem trwa od paru lat w Oleśnicy - przerwał wojewodzie nasz dziennikarz. - Jesteśmy w trakcie realizacji inwestycji związanych z ratownictwem medycznym. Będą zmiany systemowe - twierdzi wojewoda.

- Byłam świadkiem jak wojewodowie przesuwali środki w ramach własnych budżetów i przekazywali na karetki. Tutaj jeśli chodzi o wojewodów, to starają się realizować potrzeby, które powstały nie w ciągu roku czy dwóch, bo to jest opóźnienie wieloletnie i proszę pytać tych, którzy rządzili - mówiła z kolei minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa.

- Nie było takiej sytuacji, że straż pożarna tak jak teraz jeździła do przypadków - odpowiadał nasz dziennikarz.

- Straż pożarna akurat z tego co wiem, to są ludzie, którzy ratują życie i zdrowie, jak potrzeba to w każdej sytuacji dojadą - usłyszeliśmy od Beaty Kempy.

* * *

pp

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (227)

ryś18.03 o 11:45

Do załatwiania karetek wybraliście sobie "jeszcze lepszą zmianę", która ledwo zaczęła rządzić a już wszystkiemu winne jest PiS. Brawo wy.

Zgłoś
Perturabo17.03 o 20:04

ciebie się wstydzę ? w sumie, trochę tak ale co zrobić natura potrafi być okrutna, to nie twoja wina, że taki jesteś ryś .

Zgłoś
ryś17.03 o 19:59

Wstydzisz się. To zrozumiałe.

Zgłoś
Perturabo17.03 o 18:48

jak ze zwierzyńca to na ciebie ryś XD

Zgłoś
ryś17.03 o 18:24

A ty wiesz na kogo chcesz głosować z tego zwierzyńca Koalicji? Zdradzisz nam swój wybór czy się wstydzisz?

Zgłoś
Perturabo17.03 o 17:27

Taką karetkę załatwi nam pani Kempa - minister do spraw humanitarnych: https://i.ebayimg.com/images/g/xiUAAOSwv3lbguX4/s-l1600.jpg

Zgłoś
Perturabo17.03 o 14:05

Ryś ciebie wystarczy nazwać raz...ale robię to częściej z czystej przyjemności :D Nie martw się o Koalicję, lepiej obserwuj rozwój wypadków lub ich brak w sprawie pedofilli w kościele, wszystkich afer PISu, karier tych wszystkich byłych SBeków i ich pociotków, którzy obsiedli Polskę i ją r..chają we wszystkie dziury na raz w imię Boga i honoru i ojczyzny. To bardzo ciekawy spektakl, taka tragikomedia.

Zgłoś
ryś17.03 o 13:56

Gratuluje upartości - w byciu debilem. Czy jak jeszcze raz nazwę cię debilem to będziesz dwa razy większym debilem? A jak trzeci raz nazwę cię debilem to będziesz trzy razy większym debilem? A jak cztery razy to ......... I to z poparciem takich niedorozwojów Koalicja wybiera się do Europy? Litości.

Zgłoś
krótko16.03 o 23:32

Ja nie chcę rozmawiać w taki sposób.

Zgłoś
Perturabo16.03 o 23:28

hahahahahahahah zjebie genetyczny z plastikowego wiaderka, oblicz 1850 razy dwa i wracaj do łózka do mamy, to znaczy do lochy bo ty nie masz mamy i ngdy nie miałeś bo spierdoliłeś z wiaderka podczas nieudanej aborcji XD XD XD

Zgłoś
ryś16.03 o 23:13

Debil zorientował się, że jak zwykle narobił w gacie i probuje odwrócić kota ogonem. MINIMALNE PENSJE ZOSTAŁ PODNIESIONE DWUKROTNIE - CZYLI RAZ A POTEM DRUGI RAZ - ZROZUMIAŁEŚ GAMONIU?

Zgłoś
Perturabo16.03 o 17:16

Do tego chciałbym dodać, że pensje rosną same bo infalcja również rośnie, to jest naturalne zjawisko i pis akurat tutaj żadnego szału nie spowodował.

Zgłoś
Perturabo16.03 o 17:14

@krótko hahahah teraz będziesz bronił jełopa, który albo nie potrafi wykonać wyliczeń na poziomie klasy podst. albo świadomie zaklamuje rzeczywistość - taka jest cała propaganda PISU, tu skłamiemy, tam przekręcimy, tu wymażemy serduszka WOŚPu a "ciemny lud" i tak się nie połapie albo za póżno - połapie, połapie i da po łapie XD "Niebotyczny wzrost" ???? z 1850 na 2200 brutto ? ?? hahahah no kużwa, teraz to sami milionerzy w Polsce są za pisu XD XD XD

Zgłoś
krótko16.03 o 17:02

Perturabo, nie pozostało ci nic innego jak czepiać się szczegółów, faktycznie był to wzrost znaczny, w porównaniu do ośmioletnich rządów PO-PSL wzrost wynagrodzenia minimalnego jest niebotyczny.

Zgłoś
Perturabo16.03 o 14:32

@ryś, fałszywe to są twoje bzdyry jak to, że pensja minimalna wzrosła 2 krotnie za pisu, tak jak reszta propagandowych bełkotów, za które pan premier pinokio musiał odzczekiwać publicznie bo skłamał.

Zgłoś
ryś16.03 o 14:21

Ale dla ciebie to pewnie fałszywa definicja.

Zgłoś
ryś16.03 o 14:18

Jak zwykle nie potrafisz się wznieść poza własne ograniczenia: dwukrotny 1. ?powtarzający się dwa razy? 2. ?taki, który osiągnął coś dwa razy? 3. ?dwa razy większy od czegoś?

Zgłoś
Perturabo16.03 o 12:38

@.. ja ci wyjaśnię "kto za tym stoi" - MY, mieszkańcy Oleśnicy, którym brakuje karetek a jak pan wojewoda dopiero wczoraj się o tym dowiedział to bardzo żle o nim świadczy.

Zgłoś
..16.03 o 12:35

Pachnie to jakąś manipulacją, w która wciągnięto wojewodę. Pan Hreniak prawdopodobnie stosownie zareaguje kiedy wyjaśni kto za tym stoi. Bójcie się wtedy, bo prawda nie będzie przyjemna, no i Oleśniczanom otworzą się oczy.

Zgłoś
Perturabo16.03 o 12:31

@rys, płaca minimalna zwiększona dwukrotnie, to co teraz ze 3 koła chyba wynosi XD co ty za bzdury wypisujesz, typowa propaganda sukcesu jak za PRLu, no wymieniaj dalej, co jeszcze pis dla Polski zrobił; wprowadził do Unii, Nato, zbudował mosty, drogi, szkoły hahahahahaha :D

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Zawody strzeleckie o puchar wójta
dzisiaj o 13:09/ Sport
Rozstrzygnięcie konkursu Europejski Latawiec
dzisiaj o 13:05/ Aktualności
APO pokonuje Pioruna
dzisiaj o 13:02/ Sport
Oleśnica jedzie dla Ryszarda Szurkowskiego
dzisiaj o 11:54/ Sport
Europejski Latawiec w Oleśnicy
dzisiaj o 10:42/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube