reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest niedziela, 26 maja. Imieniny Filipa, Pauliny, Eweliny.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Kary za niezdrową żywność w szkołach

12.03 o 16:57Komentarzy: 11Kategoria: Aktualności
Powiatowa Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podsumowuje kontrole w lokalnych szkołach w zakresie sprzedawanej żywności. W niektórych placówkach wystawiono mandaty.


Sanepid sprawdził sklepi i automaty vendingowe w szkołach / zdj. ilustr.

Na przełomie lutego i marca przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Oleśnicy przeprowadzili urzędowe kontrole w jednostkach systemu oświaty, w celu sprawdzenia przestrzegania przepisów w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach, wynikające z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej.

W wyniku podjętych działań przeprowadzono 28 kontroli w szkołach na terenie powiatu oleśnickiego i 3 kontrole firm, zajmujących się dystrybucją środków spożywczych w jednostkach systemu oświaty z wykorzystaniem automatów vendingowych. Podczas kontroli w automatach vendingowych oraz w dwóch sklepikach szkolnych stwierdzono sprzedaż artykułów spożywczych niezgodnych z ww. rozporządzeniem Ministra Zdrowia. Kwestionowane produkty to: batony, orzeszki ziemne, wafle, ciastka. Wymienione środki spożywcze posiadały ponadnormatywne przekroczenia dotyczące zawartości cukru i tłuszczu w 100 g/ml produktu. Za stwierdzone nieprawidłowości właściciele automatów vendingowych i właściciele sklepików zostali ukarani mandatami karnymi.

W bieżącym roku będą przeprowadzane dodatkowe kontrole pod kątem realizacji i przestrzegania rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina, iż żywienie prowadzone na terenie placówek oświatowych, zarówno w stołówkach, jak i oferowany asortyment żywności w sklepikach, bufetach, automatach vendingowych ma jeden nadrzędny cel mianowicie zapewnienie dostępu do posiłków, potraw o wysokiej jakości i wartości odżywczej. Poza tym, powinno spełniać również rolę edukacyjną, a więc powinno być spójne z wiedzą teoretyczną, jaką uzyskują dzieci i młodzież podczas edukacji przedszkolnej i szkolnej. Sytuacja w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w Polsce pod wieloma względami jest niezadowalająca. Mając na uwadze powyższe, działalność prowadzona na terenie omawianych jednostek nie może pełnić roli czysto komercyjnej. Zasadne zatem wydaje się zapewnienie w jednostkach systemu oświaty takiej oferty żywieniowej, która pozwoli na nabywanie i podawanie żywności o wysokiej jakości i wartości odżywczej.

Urszula Kozioł / Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (11)

Aa13.03 o 22:35

W sklepikach nie powinno być słodyczy i innych swinstw. Woda, owoce, pieczywo.

Zgłoś
Obserwator13.03 o 19:09

I co z tego ,że w szkolnych kioskach będzie żywność wysokiej jakości,a rodzice i tak wkładają do plecaków produkty wątpliwej jakości ,ale reklamowanej codziennie w telewizji,lub dają pieniądze i dzieci kupują co chcą w okolicznych sklepach.I kto kupi w szkole taką zdrową bułkę z wędliną bez konserwantów,polepszaczy,spulchniaczy i innych E,która zapewne będzie droższa od tej z marketu z mrożonego ciasta.

Zgłoś
ZJK13.03 o 18:32

Kiedyś w szkołach były stołówki i świetlice !Obiady były gotowane co dziennie świeże, pachniało na całą szkołę nie mogliśmy się doczekać długiej przerwy ! Tak było w szkole Nr.1 Dla tych bardziej wygłodniałych był kiosk gdzie Pani ekspedientka za 2 zł robiła dużą bułkę z czymś tam i nikt nie chodził głodny !!!! A teraz PASZA śmieciowa w sklepikach !

Zgłoś
rodzic13.03 o 10:08

A dowiemy się które szkoły "dbają" o zdrowie uczniów?

Zgłoś
Tylko PO13.03 o 06:52

To wina PiS!

Zgłoś
Pp12.03 o 20:15

W zsp 20 trzeba sprawdzić...

Zgłoś
Gej i lizbijka12.03 o 18:46

Niech postawią automaty z gender.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.03 o 18:00

lulu. To za dobre aby się przyjęło. Nauczyciele na to nie pójdą.

Zgłoś
lulu12.03 o 17:24

To może zamiast podwyżek na nauczycieli to byłoby warto zainwestować w bufet ze zdrową żywnością? Wyciskane soki, kanapki ręcznie robione?

Zgłoś
egon12.03 o 17:13

Pewnie szkola nr 6 z tą zasyfiałą stołówką

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Niedzielny festyn dla mam
dzisiaj o 15:42/ Aktualności
Areszt dla pijanego kierowcy
dzisiaj o 15:11/ Aktualności
Przegrana APO w Długołęce
dzisiaj o 14:44/ Sport
Mężczyzna topił się w stawie!
dzisiaj o 13:02/ Aktualności
Dąb pokonuje Olimpię
dzisiaj o 13:00/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube