reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 30 marca. Imieniny Amelii, Kwiryna, Dobromira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Oleśnica Razem krytykuje nowe władze

3.03.2019 o 06:25Komentarzy: 230Kategoria: Aktualności
Ugrupowanie Oleśnica Razem Michała Kołacińskiego krytykuje sto dni rządów nowych władz z komitetu Jana Bronsia. Politycy mają za złe m.in. chęć przejęcia dworca kolejowego przez miasto.


Samorządowcy z Oleśnica Razem. Poniżej publikujemy ich stanowisko

* * *

Najgorsza "studniówka" w historii oleśnickiego samorządu

Niestosowanie prawa, niejasne i wysokopłatne zlecenia dla zaufanych, podwyżki dla mieszkańców, utajnianie prac samorządu, skargi oleśniczan, brak pomysłu na zarządzanie miastem, wszechobecny brud, ograniczanie roli organów samorządowych i odcinanie kuponów od pracy poprzednika – tak wygląda pierwsze 100 dni rządów Jana Bronsia w Oleśnicy. To najgorsza "studniówka" w historii miejskiego samorządu.

Kiedy Michał Kołaciński przejął odpowiedzialność za Oleśnicę po 24 latach pobytu w ratuszu Jana Bronsia, nie zastał tam niczego istotnego. Żadnych długofalowych strategii, rozgrzebany remont stadionu i rozpoczętą inwestycję budowy ronda „koło Lidla”. Mimo to właśnie w ciągu pierwszych stu dni urzędowania nakreślił plan, który przyniósł Oleśnicy nowe inwestycje, drogi, ścieżki rowerowe, parkingi, reformę kultury i sportu, istotne oszczędności i bardzo ważne projekty społeczne, jak budowę CUS, mieszkań socjalnych, wprowadzenie społeczeństwa obywatelskiego, darmową komunikację, nowe świetlice i inne.

To właśnie w tym czasie rozwiązano drogą i niewydolną Straż Miejską, wtedy rozpoczęto istotne oszczędności w zatrudnieniu w Urzędzie Miasta (co pozwoliło zachować ponad pół miliona zł), złożono wniosek o dofinansowanie termomodernizacji SP 6 (co przyniosło 832.912,31 zł), przyspieszono włączenie ponad 48 ha do WSSE, rozbudowano i zaktualizowano informacje dla potencjalnych inwestorów w językach polskim i angielskim, utworzono pierwszy raz Miejską Komisję Sportu, powołano też Miejską Radę Działalności Pożytku Publicznego, wprowadzono Oleśnicki Budżet Obywatelski, wprowadzono bezpłatne parkowanie dla posiadaczy Oleśnickiej Karty Dużej Rodziny i tańszy abonament w okolicy ul. Kochanowskiego, rozpoczęto konsultacje w sprawie utworzenia Centrum Usług Społecznych, opracowano program szczepień przeciwko rakowi szyki macicy dla dziewczynek, utworzono ogrzewalnię dla bezdomnych, rozpoczęto przygotowania do rewitalizacji Parku Kopernika i podjęto wiele, wiele innych działań. W pierwsze sto dni!

Na pierwsze sto dni Jana Bronsia Michał Kołaciński pozostawił przygotowaną budowę sali gimnastycznej przy SP4, podpisaną umowę na remont ul. Dobroszyckiej z budową ronda, ustalony przebieg obwodnicy wschodniej i terminarz prac, podpisaną umowę na remont Placu Zwycięstwa, rozstrzygnięte postępowanie na projektanta dla rewitalizacji stawu przy ul. Kruczej, zaawansowane rozmowy z inwestorami zainteresowanymi oleśnicką podstrefą WSSE i szereg innych rozpoczętych projektów.

Tymczasem studniówka J. Bronsia zatrważa. I wcale nie chodzi o to, że śmieci i brudu w mieście jest więcej, niż wcześniej. W punktach minione sto dni można streścić tak, jak poniżej:

1. Zmniejszenie dopłat dla dzieci w przedszkolach niepublicznych, a co za tym podwyżki czesnego;

2. Dotkliwe podwyżki opłat za ogrzewanie i ciepłą wodę dla mieszkańców;

3. Ograniczenie bonifikat za przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do 60 %, przy możliwości bonifikaty nawet 98%;

4. Zwiększenie zatrudnienia w UM: utworzenie etatu naczelnika Wydziału Organizacyjnego, skutkujące kosztami ok. pół mln zł w trakcie kadencji;

5. Wstęp do demontażu instytucji kultury w obecnym kształcie, co może przynieść kolejne synekury dla swoich wiernych zwolenników. Jeden konkret już znamy: miasto przestało organizować Oleśnicki Festiwal Jazzowy, będzie za to koncert disco polo;

6. Odwrót w negocjacjach z PKP, oznaczający w istocie przejęcie obciążeń finansowych związanych z remontem dworca przez miasto, mimo wcześniejszych deklaracji o planowanym remoncie przez obecnego właściciela;

Spotkanie burmistrza Oleśnicy Michała Kołacińskiego z wojewodą dolnośląskim i członkiem zarządu PKP Michałem Beimem w sprawie remontu dworca kolejowego w Oleśnicy ze środków PKP, fot. duw.pl

7. Wątpliwe transfery finansowe dla osób i mediów wspierających kampanię komitetu - skandaliczne 160 zł za każdy post na FB dla koordynatora kampanii i wspieranie interesów byłych redaktorów tygodnika „Oleśniczanin”: prawie 3.000 zł za prowadzenie miejskiego FB dla pani Katarzyny Kijakowskiej i ponad 3000 zł dla firmy pana Grzegorza Kijakowskiego za nieokreśloną „działalność promocyjną” na nowopowstałym portalu. Smaczku dodaje fakt, że – jak odkryła „Panorama Oleśnicka” - pani Kijakowska współpracowała z firmą zastępczyni burmistrza Bronsia;

8. Rzekome "uratowanie" remontu ul. Dobroszyckiej to w rzeczywistości realizacja umowy z DSDiK , która jest inwestorem: wystarczy sprawdzić ostatni aneks i przypomnieć o wyrażonej w formie uchwały decyzji poprzedniej Rady Miasta o współfinansowaniu tej niezagrożonej inwestycji;

9. Wpływ do miejskiego budżetu prawie 25 mln ze sprzedaży działki w podstrefie WSSE przy ulicy Krzywoustego na rzecz GKN to nic innego jak odcinanie kuponów od pracy poprzednich władz, które przygotowały tereny inwestycyjne, uzbroiły je w sieci wodno-kanalizacyjną i energetyczną oraz drogę z ciągiem pieszo-rowerowym i rozpoczęły negocjacje z zainteresowanymi inwestorami. Dodatkowo to właśnie w poprzedniej kadencji wynegocjowano nowy przebieg obwodnicy wschodniej miasta, który skomunikuje ten obszar z trasą S8, wynegocjowano także niższą prowizję za sprzedaż na rzecz WSSE z 15% do 10%. Rzeczywisty wkład Jana Bronsia polegał tylko na podpisaniu wniosku o włączenie tych ok. 48 ha do WSSE w 2014 r.;

10. Gorączkowe szukanie pretekstu by zrzucić z siebie odpowiedzialność za losy oleśnickiego zamku, który nie wiadomo jak długo jeszcze pozostanie w zarządzie OHP;

11. Odwrót od sportu: likwidacja Komisji Sportu, ograniczenie reprezentacji środowiska sportowego w Miejskiej Radzie Sportu do 10 osób, obcięcie dotacji dla większości klubów.

W ciągu 100 dni na burmistrza Bronsia wpłynęły już 3 skargi mieszkańców. Być może nie radzi sobie on z pełnieniem funkcji ze względu na brak kadr: aby obsadzić niektóre stanowiska z mandatów musieli rezygnować radni, w ich miejsce do Rady Miasta weszły osoby o dość nikłym poparciu społecznym.

Jeśli dodać do tego bezprawne utajnianie prac Komisji Rewizyjnej, niestosowanie się do ustaw o samorządzie gminnym i o dostępie do informacji publicznej (o konstytucji i statucie miasta nawet nie wspominając), a do tego wspomnimy jeszcze dławienie głosu opozycji w Radzie Miasta oraz ciągłe dyskredytowanie działań poprzednich władz w zakresie polityki społecznej (w tym senioralnej!), to uzyskamy prawdziwy obraz "powrotu do normalności i przywracania blasku", jaki zaserwowali nam obecnie rządzący. Tego prawdziwego obrazu nie zmienią karkołomne wysiłki "zaprzyjaźnionych" z nową władzą mediów.

Oleśniczanie, mamy nadzieję, potrafią już oddzielać fejk niusy od prawdy.

Oleśnica Razem

* * *

rd, źródło: Oleśnica Razem

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (230)

...4.03.2019 o 10:10

Ta jest galeria zdjęć, która naprawdę wiele mówi o naszych radnych: https://mojaolesnica.pl/galeria.php?id=42818

Zgłoś
...4.03.2019 o 10:05

Szczególnie podoba mi się odwołanie do "światłych ludzi". Takich właśnie wybrano do rady miasta, by nim rządzili.

Zgłoś
?4.03.2019 o 10:03

A jak Kołaciński uzasadniał wypłatę wynagrodzenia dla M. Skrzypka przez pierwsze miesiące poprzedniej kadencji, gdy ten pracował na umowę zlecenie?

Zgłoś
pytam4.03.2019 o 09:40

Jak Bronś uzasadnia wydanie tych 6 tys. dla rodziny Kijakowskich ?

Zgłoś
Kretyn4.03.2019 o 09:35

Lekarz jest wszechstronnie wykształcony i tylko tłumoki z kompleksami mają czelność kwestionować i deprecjonować Pana Burmistrza Kolacinskiego.Kompleksy??? maluczkich i niedowartościowanych ludzi, pewnie konkurencji także.

Zgłoś
m4.03.2019 o 09:24

Za cztery lata rządów M. Kołacińskiego wydano więcej książek niż za 20-letnich rządów Bronsia. To było wtedy miasto światłych ludzi. Jakim miastem będzie teraz, gdy podrzędny koncert disco-polo jest zapowiadany jako wydarzenie kulturalne.

Zgłoś
..4.03.2019 o 09:02

zw- to dla nich za trudne pytanie, oni nie rozumieją co to znaczy prywatny biznes i prosty rachunek ekonomiczny, byli zawsze na garnuszku państwa.

Zgłoś
:-) zw-kowalski4.03.2019 o 08:50

Pysio. Bal. Boli. A możecie napisać tak konkretnie gdzie OR nie ma racji pisząc o kwotach jakie otrzymują Kijakowscy? Czy mając firmę i za własną kasę płacilibyście reklamę w mediach które są kilka razy mniej poczytne jak inne. ja mając firmę chciałbym dotrzeć do jak największej ilości klientów.

Zgłoś
pysio4.03.2019 o 08:30

Oleśnica Razem ( tylko nazwa nic więcej ) brudy i większość zarzutów to pozostałości po wcześniejszych włodażach. Kołaciński miał okazję się wykazać ale niestety łatwo jest krytykować niż leczyć. Jego miejsce jest w ośrodkach zdrowia i tam powinien się skupiać.

Zgłoś
bal4.03.2019 o 07:30

Państwo z Oleśnica razem są żałośni.Wymienione w pierwszych zdaniach tak zwane zarzuty są kwintesencją pustosłowia i zaprzeczeniem zdrowego rozsądku.Panie burmistrzu Janie Bronś brawo oby tak dalej.

Zgłoś
he4.03.2019 o 06:41

I znajdź sobie jakąś pracę @.

Zgłoś
boli? 4.03.2019 o 06:26

Rozpacz po przegranej niektórym odbiera rozum. @. Ne pij tyle. Już niedługo pogidzisz się z porażką.

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 23:16

W takim razie jestem ciekaw ile zarabia osoba obsługująca FB największych korporacji czy KRM czy Prezydenta RP skoro Oleśnica rzekomo płaci 160 zł za jeden wpis na FB?

Zgłoś
do D.K3.03.2019 o 23:05

oraz Pana Kołacińskiego

Zgłoś
D. K3.03.2019 o 23:01

Ludziska Pana Bronsia proszę do lozeczek bo bajeczki dla wyborców już były. Ja też powolutku się zbieram. Dobranoc do jutra kochani. Może będzie lepszy dzień. A Moja Oleśnica opublikuje coś miłego dla Naszego ucha.

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 23:01

Do @?. Był rok chyba 99. Pierwszy rok wydawania Oleśniczanina. Byłem inicjatorem referendum w sprawie obniżenia pensji Jana Bronsia. Zebrałem wymaganą ilość podpisów. Miałem kilka zdarzeń typy podjeżdża do mnie żuk z MGK. Wysiadają pracownicy i się wpisują. I bazując na adresie mojego śp sąsiada podają swoje dane i wpisują adres Sinapiusa 6 czyli tam gdzie ja mieszkałem i gdzie mieszkała moja mama. W Ratuszu miałem kilku "kretów" lub tzw wiewiórek. Wiewiórki poinformowały mnie, że jak złożę karty do referendum to postawią mi zarzut za fałszowanie list referendalnych. Ostatecznie postawiono mi inne zarzuty. Gdy zostałem uniewinniony Bronś i 12 innych donosicieli do tej pory mnie nie przeprosili. Bronś twierdził, że nie składał doniesienia jako Bronś tylko jako funkcjonariusz państwowy. Ba część nie była przesłuchiwana w KPP ale policjanci sami przyszli do ratusza przesłuchać rzekomo pokrzywdzonych. Kijakowscy wtedy nie zachowali tajemnicy dziennikarskiej tylko mnie sypnęli przed prokuraturą. Sąd I instancji stwierdził, że przestępstwa dokonałem ja i redaktor naczelny (Kijakowski) ale nie był objęty aktem oskarżenia. Sąd II instancji mnie uniewinnił.

Zgłoś
do ?3.03.2019 o 22:59

To po co jątrzysz i szczujesz na tym forum ????

Zgłoś
?3.03.2019 o 22:58

Liczy się tylko prawda.

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 22:58

Do @?. Był rok chyba 99. Pierwszy rok wydawania Oleśniczanina. Byłem inicjatorem referendum w sprawie obniżenia pensji Jana Bronsia. Zebrałem wymaganą ilość podpisów. Miałem kilka zdarzeń typy podjeżdża do mnie żuk z MGK. Wysiadają pracownicy i się wpisują. I bazując na adresie mojego śp sąsiada podają swoje dane i wpisują adres Sinapiusa 6 czyli tam gdzie ja mieszkałem i gdzie mieszkała moja mama. W Ratuszu miałem kilku "kretów" lub tzw wiewiórek. Wiewiórki poinformowały mnie, że jak złożę karty do referendum to postawią mi zarzut za fałszowanie list referendalnych. Ostatecznie postawiono mi inne zarzuty. Gdy zostałem iniewinniony Bronś i 12 innych donosicieli do tej pory mnie nie przeprosili. Bronś twierdził, że nie składał doniesienia jako Bronś tylko jako funkcjonariusz państwowy. Ba część nie była przesłuchiwana w KPP ale policjanci sami przyszli do ratusza przesłuchać rzekomo pokrzywdzonych. Kijakowscy wtedy nie zachowali tajemnicy dziennikarskiej tylko mnie sypnęli przed prokuraturą. Sąd I instancji stwierdził, że przestępstwa dokonałem ja i redaktor naczelny (Kijakowski) ale nie był objęty aktem oskarżenia. Sąd II instancji mnie uniewinnił.

Zgłoś
?3.03.2019 o 22:57

Nie.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Wypadek na trasie S8. Są utrudnienia w ruchu
dzisiaj o 21:15/ Aktualności
Najnowsze statystyki dot. koronawirusa w województwie
dzisiaj o 20:08/ Aktualności
Wyborczy bunt samorządowców. PiS zastąpi ich komisarzami?
dzisiaj o 18:16/ Aktualności
Koronawirus. Starostwo o sytuacji w powiecie
dzisiaj o 17:58/ Aktualności
Starostwo zawiesza bezpośrednią obsługę klientów
dzisiaj o 17:30/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube