reklama
reklamareklamareklamareklama
Dziś jest poniedziałek, 30 marca. Imieniny Amelii, Kwiryna, Dobromira.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy [ZDJĘCIA]

1.03.2019 o 17:48Komentarzy: 161Kategoria: Aktualności
1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z tej okazji uroczystości odbyły się również w Oleśnicy, gdzie szczególną uwagę poświęcono Ludwikowi Marszałkowi.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia


Oleśnickie uroczystości na rondzie Żołnierzy Wyklętych

Rys historyczny

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" został ustanowiony w 2011 roku w hołdzie tym, którzy po latach okupacji niemieckiej, po wkroczeniu na ziemie polskie sowieckich i rodzimych komunistów, mieli odwagę wytrwać w walce o niepodległą Polskę.

Po wojnie z bronią w ręku zginęło ponad 20 tys. Żołnierzy Wyklętych. W latach 1944-1955 komunistyczne sądy orzekły ponad 8 tys. wyroków śmierci, z których ok. 4,5 tys. zostało wykonanych.

Ponad 250 tys. działaczy trafiło do więzień i obozów pracy. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji, kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej.

Oleśniczanie pamiętają

Dzisiaj na rondzie Żołnierzy Wyklętych w Oleśnicy odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Wzięli w nich udział mieszkańcy, wojsko, policja, samorządowcy oraz grupa Oleśniccy Patrioci i FC Oleśnica.

Na samym początku uroczystości wciągnięto flagę Polski na maszt i odtworzono hymn państwowy. Delegacje składały kwiaty pod obeliskiem poświęconym żołnierzom wyklętym.

- Na fundamentach ich poświęcenia możliwe stało się odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny, którą możemy cieszyć się do dziś - powiedział burmistrz Jan Bronś i dziękował wszystkim za przybycie.

W tym roku upamiętniano postać majora Ludwika Marszałka ps. "Zbroja" - prezesa zrzeszenia WiN. W grudniu 1947 r. został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i umieszczony we wrocławskim więzieniu, gdzie poddano go brutalnym przesłuchaniom. 10 sierpnia 1948 r., w procesie działaczy Zarządu Okręgu Wrocław WiN, skazano go na karę śmierci.

Zobacz galerię zdjęć z tego wydarzenia

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (161)

mad3.03.2019 o 23:48

PKWN to stalinowski reżim, Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej również, więc jaki udział w rządzie? w stalinowskim rządzie?

Zgłoś
mad3.03.2019 o 23:06

zw-kowalski: "Stalin w rozmowach z Mikołajczykiem proponował polskiemu rządowi na emigracji udział w rządzie. Znał braki kadrowe po stronie Polski". Stalin proponował ..., braki kadrowe ... !! No jak można tak pisać. Polacy nie rządzili we własnym kraju, rozkazy aż do śmierci wydawał Stalin !! Później Bierut był niewiele lepszy od Stalina, taki to był "polski" rząd.

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 22:42

Mad. Co ty piłeś pisząc poniższy komentarz. najpierw cytujesz moje słowa o propozycji Stalina aby rząd w Londynie miał udział w rządzie a później ironizujesz, że proponował POLSCE udział w rządzie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 22:39

mad. Ty jesteś demagog i do tego nie jesteś reformowalny. Stalin był draniem ale wolał mieć rząd pod "kontrola" niż wolnych nie zadowolonych polityków. Takie propozycje padły przed powstaniem jak i w jego trakcie. Przecież Mikołajczyk w końcu wszedł w skład rządu. Ale po pewnym czasie uciekł. Wywieziono go ciężarówką. Jestem poza domem. Nie mam dostępu do tej książki o powstaniu. Ale jak w necie wpiszesz Przegląd Tygodniowy i podstawowe słowa kluczowe to ci wyjdzie prawda , która cię wyzwoli. Publikacje oparto na opracowaniach prof Cichomskiego lub Cichockiego. Jak sprawdzę to ci wskażę przypisy. Dotrzyj do notatek polskiego rządu w Londynie o rozmowach ze Stalinem w sprawie powstania w tym spotkania chyba 7/8 1944 roku . Prawda cię wyzwoli. Stalin na długo przed powstaniem mówił NIE.

Zgłoś
Pinochet3.03.2019 o 18:20

To nie byli zadni rodzimi komuniści tylko sowieccy źydzi.

Zgłoś
Perturabo3.03.2019 o 15:28

@mad, no ale tak się własnie stalo, Niemcy zrównali z ziemią Warszawę, tysiące mieszkańców zgnęło bez sensu i tyle. Zapał do walki młodych Warszawiaków jest zrozumiały, wielu z nich to były jeszcze dzieci- bardzo odważne zresztą ale dowództwa nic nie usprawiedliwia moim zdaniem, oni wiedzieli jak to się skończy. Tak czy siak było minęło, historia osądzi.

Zgłoś
mad3.03.2019 o 15:16

@Perturabo, wyobrażasz sobie propagandę sowiecką, gdyby jednak Warszawiacy nie zareagowali ??!! Niemcy zrównaliby Warszawę z powierzchni ziemi, bo faktycznie takie były plany Hitlera. Armia Czerwona by spokojnie czekała, aż Niemcy dokończą plan zniszczenia Warszawy. Armia Czerwona oczywiście wyzwoliłaby po wszystkim Warszawę, zostaliby bohaterami, a Warszawiacy tchórzami, którzy pomimo apeli i zachęt do walki, nawet palcem nie ruszyli, by bronić swojej ukochanej stolicy !!

Zgłoś
Perturabo3.03.2019 o 14:05

@mad, chcesz powioedzieć, że powstańcy zdecydowali się na powstanie bo uwierzyli w rosyjską propagandę : ?

Zgłoś
mad3.03.2019 o 09:52

Stalin w rozmowach z Mikołajczykiem proponował polskiemu rządowi na emigracji udział w rządzie. Znał braki kadrowe po stronie Polski". CO TYPISZESZ???? STALIN ZNAL NASZE "BRAKI KADROWE" I ZAPROPONOWAL POLSCE UDZIAL W RZADZIE ???!!!!

Zgłoś
:-) zw-kowalski3.03.2019 o 08:27

Mad. O tym wiedział Mikołajczyk i cały rząd na emigracji. Stalin w rozmowach z Mikołajczykiem proponował polskiemu rządowi na emigracji udział w rządzie. Znał braki kadrowe po stronie Polski. Niemcy mieli kontakty z AK jeszcze przed wybuchem powstania. Niemcy z czystej prakseologii chcieli mieć spokój aby skupić się na walkach z Rosjanami. Powstańcy dostawali od Niemców kilka razy korzystne warunki kapitulacji. Rosjanie nie mogli wejść do Warszawy z biegu. Byli wykrwawieni po swoim szlaku bojowym . Potrzebowali odpoczynku. Gdyby mieli siły to mogli na spoko wejść do Warszawy już po upadku powstania w październiku a nie dopiero w styczniu następnego roku. Rząd w Londynie nie wyraził zgody na wybuch powstania w Warszawie. Chciano dowództwo powstania postawić przed sądem. Nie szukaj info w necie a w IPN.

Zgłoś
mad3.03.2019 o 00:12

Zapomniałem o jeszcze jednej ważnej rzeczy, sowieckiej propagandzie nadawanej z Moskwy: "Warszawa drży w posadach od ryku dział. Wojska radzieckie nacierają gwałtownie i zbliżają się do Pragi. Nadchodzą, aby przynieść nam wolność. Niemcy wyparci z Pragi będą usiłowali bronić się w Warszawie. Zechcą zniszczyć wszystko. W Białymstoku burzyli wszystko przez sześć dni. Wymordowali tysiące naszych braci. Uczyńmy, co tylko w naszej mocy, by nie zdołali powtórzyć tego samego w Warszawie. Ludu Warszawy! Do broni! Niech cała ludność stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej, wokół warszawskiej Armii Podziemnej. Uderzcie na Niemców! Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych. Pomóżcie Czerwonej Armii w przeprawie przez Wisłę. Przysyłajcie wiadomości, pokazujcie drogi. Milion ludności Warszawy niech stanie się milionem żołnierzy, którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność" !!

Zgłoś
MojaOlesnica.pl2.03.2019 o 22:54

Treści usunięte z powodu naruszenia regulaminu.

Zgłoś
Perturabo2.03.2019 o 22:42

@mad, to był własnie ten brak wyobraźni dowództwa i naiwność za, którą śmiercią zapłaciły tysiące cywilów.

Zgłoś
tyle2.03.2019 o 22:40

mad, z całym szacunkiem dla twojej aktywności na tym portalu, ale nie znasz jednak motywacji ludzi tamtego czasu, to znaczy wydaje mi się że nie do końca rozumiesz że AK nie miała innego wyjścia jak sprokurowanie Powstania Warszawskiego.

Zgłoś
mad2.03.2019 o 22:09

A kto wtedy mógł przewidzieć, że Niemcy najpierw wymordują Warszawiaków całymi ulicami, a później pustą Warszawę zrównają z ziemią. Kto wtedy wiedział, że Armia Czerwona, nie dość, że nie ruszy z pomocą, to jeszcze będzie Powstańcom przeszkadzać. Powstańcy chcieli wywalczyć sobie wolność, nie chcieli stać bezczynnie, aż przyjdzie Armia Czerwona. Chcieli pokazać, że zasługują na wolną Warszawę !!

Zgłoś
Jan2.03.2019 o 22:06

Skoro wykleci byli takimi bohaterami to dlaczego nie walczyli o zmiane ustroju z ruskimi którzy narzucili za zgodą aliantów ten ustrój tylko mordowali polaków czy ten leśny co wyszedł z lasu w okolicach zalasowej i zastrzelił na polu przy sześcioletnim dziecku w 46 r jej ojca to też bohater wyklety ojciec mojej teściowej należał do psl

Zgłoś
Perturabo2.03.2019 o 21:18

@mad, to były niepotrzebne ofiary, przywódcy powstania są za to odpowiedzialni. Powstanie nie miało szans od początku a konsekwencje były proste do przewidzenia - to było bardzo nierozsądne. Nie ujmuję powstańcom bohaterstwa ale tylko tym zwykłym żołnierzom, za to ich dowódcy byli skrajnie nieodpowiedzialni i pozbawieni wyobrażni. Wojny, bitwy, wygrywa się przelewając krew wroga, nie własną a w szczególności cywilów.

Zgłoś
mad2.03.2019 o 21:08

zw-kowalski: "Dzięki AK zginęło ok 20 tys. powstańców i ok 200 tys Warszawiaków" - NIE, Warszawiaków MASOWO WYMORDOWALI NIEMCY !! To były egzekucje całych rodzin, kobiet i dzieci !!

Zgłoś
mad2.03.2019 o 20:52

zw-kowalski: "Ba przywódcy AK spotykali się z Niemcami aby wspólnie wystąpić przeciw Rosjanom" - Pierwszy raz słyszę, możesz mi podesłać link do jakiegoś źródła?

Zgłoś
Perturabo2.03.2019 o 20:37

https://wiadomosci.wp.pl/tajemnice-pani-basi-sekretarki-kaczynskiego-miala-dostep-do-tajnych-akt-w-prl-6355090020804225a

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Najnowsze statystyki dot. koronawirusa w województwie
dzisiaj o 20:08/ Aktualności
Wyborczy bunt samorządowców. PiS zastąpi ich komisarzami?
dzisiaj o 18:16/ Aktualności
Koronawirus. Starostwo o sytuacji w powiecie
dzisiaj o 17:58/ Aktualności
Starostwo zawiesza bezpośrednią obsługę klientów
dzisiaj o 17:30/ Aktualności
SPR zostaje na parkietach drugiej ligi
dzisiaj o 17:15/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube