reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 sierpnia. Imieniny Bartłomieja, Malwiny, Jerzego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Wystawa "Historia Biblii" w BiFK

25.02 o 10:16Komentarzy: 2Kategoria: Kultura
Biblioteka i Forum Kultury w Oleśnicy zaprasza do sali widowiskowej BiFK przy ul. Kochanowskiego 4 na wernisaż wystawy interaktywnej "Historia Biblii", który odbędzie się 12.03.2019 o godz. 17. Następnie o godz. 18 rozpocznie się wykład Dariusza Czyszczonia prezesa Fundacji Areopag pt. "Retoryka biblijna w przekładach".Pomysł wystawy zrodził się kilka lat temu, chodziło o to, by w jednym miejscu pokazać przejrzyście i kompleksowo historię powstania Pisma Świętego. W jaki sposób i w jakiej formie Pismo Święte dotarło do naszych czasów, zanim zostało zamknięte w okładki i wstawione na nasze półki w naszych biblioteczkach domowych.

Biblia? Ta stara książka leżąca na półce twojej babci? A może jest to coś więcej? Przyjdź, poznaj jej historię i dowiedz się czy warto po nią sięgnąć.

3500 lat historii Biblii opowiedziane w godzinę. To nietypowa wystawa i niecodzienne zwiedzanie, gdzie można dotknąć eksponatów. Trzy i pół tysiąca lat opowiedziane w godzinne i pokazane na kilkudziesięciu metrach kwadratowych. Fundacji Areopag zależy na tym, aby każdy, kto ją odwiedzi, mógł dotknąć eksponatów, wziąć do ręki kamienne tablice z dziesięciorgiem przykazań, dotknąć słów zapisanych na skórach i pergaminach i poczuć jak niezwykłe jest przetrwanie tych słów aż do dzisiaj. Znalezione w glinianych dzbanach nad morzem martwym rękopisy wprawiły uczonych w osłupienie.

Do tej pory najstarsze znane rękopisy pochodziły z X i XI wieku ne. Znalezione zwoje dowodzą jak starannie i wiernie przepisywano Biblię. Od Qumran poprzez dekalog, Septuagintę, Wulgatę i Biblię Gutenberga po Pisma Erazma z Rotterdamu i Lutra aż do Biblii Ostrogskiej. To wystawa, która umożliwia dosłowne dotknięcie słowa zapisanego na papirusach, skórach zwierzęcych, a także współczesnych reprintach starych wydań. Są także oryginalne wydanie z XVI i XVII wieku.

źródło: BiFK

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (2)

M.16.03 o 21:38

Świetna wystawa, znakomity wykład, organizacja bez zarzutu!

Zgłoś
H.Ch.Andersen28.02 o 09:19

Baśnie i legendy, które wpłynęły na oblicze świata...

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Dachowanie za Kolonią Strzelce
dzisiaj o 11:08/ Aktualności
Bieg dzieci w ramach Pogromu Wichra
dzisiaj o 10:06/ Sport
Parafia zaprasza na pielgrzymkę do Meksyku
dzisiaj o 10:02/ Aktualności
Większe bonifikaty na mieszkania?
dzisiaj o 09:31/ Aktualności
Szlachetny Bieg Pełną Piersią
dzisiaj o 09:14/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube