reklama
reklama
Dziś jest wtorek, 20 sierpnia. Imieniny Bernarda, Sobiesława, Samuela.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dlaczego ogrzewanie jest droższe? [WIDEO]

12.02 o 06:20Komentarzy: 82Kategoria: Aktualności
Mieszkańcy Oleśnicy od lutego płacą średnio 10% więcej za dostarczane przez MGK ciepło. Z czego wynikają podwyżki? Władze spółki informują, że to wina dużego wzrostu kosztów zewnętrznych.


Sławomir Wers z Miejskiej Gospodarki Komunalnej wyjaśnia, dlaczego koszty ogrzewania poszły w górę

Mieszkańcy Oleśnicy korzystający z ogrzewania zapewnianego przez Miejską Gospodarkę Komunalną od lutego płacą średnio o 10,25% więcej za dostarczane ciepło (dane uśrednione, rzeczywista wysokość podwyżki może się różnić w zależności od przyjętej taryfy).

Na temat podwyżek rozmawialiśmy z dyrektorem finansowym MGK Sławomirem Wersem, który wyjaśnia, że są one koniecznością i wynikają wyłącznie z czynników wewnętrznych. Pierwszy z nich to rosnące koszty praw do emisji dwutlenku węgla.

- Kupujemy te prawa na giełdzie. Średnia cena, którą płaciliśmy w 2017 roku to 5 euro za jedno prawo do emisji, które ucieleśnia emisję jednej tony pyłów. Tymczasem już rok później płaciliśmy 25 euro - informuje dyrektor Wers. - Wydajemy więc 2,5 mln złotych rocznie, zamiast 500 tysięcy.

Drugi z czynników to wzrost cen "paliwa technologicznego", a więc miału węglowego. - Przez ostatnie dwa lata wzrost ten był na poziomie 95% - mówi portalowi MojaOlesnica.pl Sławomir Wers.

Inne koszty spółki związane z wytwarzaniem ciepła - materiałowe, osobowe i podatkowe nie wzrosły. 10-procentowy wzrost cen za ciepło nie pokrywa jednak wszystkich kosztów ponoszonych przez MGK.

- Za rok 2018 ponieśliśmy na działalności ciepłowniczej stratę w wysokości ok. 2,5 mln. W tym roku pomimo 10% podwyżki przewidujemy, że ta strata będzie utrzymywać się na poziomie ok. 1,5 mln złotych - słyszymy od dyrektora.

Wideo: dyrektor finansowy MGK Sławomir Wers o podwyżkach


rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (82)

Ada22.07 o 13:20

Dlaczego mgk nie inwestuje w nowoczesne piece gdzie można spalać śmieci? Są bardzo eko, więcej truje przykładowo Kowalski palącbyle czym niż taka nowoczesna spalarniaktora ma specjalne filtry aby nie truc powietrza. Trzeba zainwestować ale z czasem wszyscy byliby szczęśliwi. Mniej śmieci=mniejsze rachunki. Pomyślcie o tym

Zgłoś
Do zw-kowalski31.05 o 17:31

Czym w tej "Skandynawii " ogrzewacie meczety? Pewnie metanem "produkowanym" przez schylających się przy modłach muzułmanach...

Zgłoś
:-) zw-kowalski14.02 o 12:04

do wpisu z 13/2 godz 7:54. Ja nie uciekłem z Polski. Z Polski wyrzucił mnie w przenośni lokalny samorząd i burmistrz Oleśnicy odmawiając zgody na sprzedaż alkoholu w lokalu 3 Maja 54. Będąc na emigracji też można wiele zrobić dla Polski. Ma się większy dystans.

Zgłoś
Do Tępego @ EKOLOGA14.02 o 07:31

EKOLOG ale z ciebie tępa pała !!! poczytaj ile elektrowni węglowych mają niemcy i ile jeszcze budują tych brudnych elektrowni !! Potem wejdź na gogle i wyszukaj z jakich kierunków wieje wiatr do Polski a będziesz miał obraz skąd ten syf w Polsce

Zgłoś
...13.02 o 13:08

Takie instytucje jak MGK, ciepłownia itp - powinny być instytucjami NON PROFIT - czyli mieszkańcy ponoszą koszty działalności , ale taka instytucja nie wypracowuje zysku !!! a jeśli koszt funkcjonowania będzie niższy niż zakładany - to mieszkańcy dostają zwrot. A nie premie, nagrody itp.

Zgłoś
ryś13.02 o 11:22

Ja tu wyczytałem, że tak duża podwyżka wynika ze strat poniesionych przez MGK z nie z podwyżek cen.

Zgłoś
Płać i płacz13.02 o 09:57

Dom jednorodzinny ok. 250 m2 - ogrzewanie i ciepła woda przez cały rok - koszt ok. 5000 pln. I mam w nosie wasze spółdzielnie i mgk. I temp w domku 23 - 24 stopnie zimą.

Zgłoś
Ekolog13.02 o 08:17

Tragedia: ""paliwo technologiczne", a więc miał węglowy". O czym mu dyskutujemy. To są skutki sycofania się przez PiS z ustawy o OZE i wstrzymania budowy elektrowni ekologicznych (wiatrowych, wodnych, geotermalnycbh i fotowolaicznych). Nad to należy pamiętać, że na tak drastyczne opłaty i taką jaka aktualnie jest p[olitykę emisyjną zgodził się ś.p. Lech Kaczyński. Nie bez znaczenia jest również polityka obecnego rządu dotycząca górnictwa. Rząd i samorządy udają, że coś robią i wprowadzają dopłaty do likwidacji "kopciuchów" u osób fizycznych. Myślę, że likwidacja takich kotłowni jak w Oleśnicy powinno być priorytetem ale to już zadanie dla przyszłego rządu bo obecny pała miłością do górnictwa węglowego.

Zgłoś
hihi13.02 o 08:13

hej prawaki!!! a jak tam zamach w Smoleńsku? już wszystko wyjaśnione? CBA nasłane? winni ukarani? ;-)

Zgłoś
pytam13.02 o 08:11

@ hm: chodziło o fundusz wynagrodzeń zarządu ale jak się niektórym nie napisze łopatologicznie to nigdy się nie domyślą, że komentarze dot. wynagrodzeń zarządu... ale skoro wszyscy wszystko wiedzą, to po co te komentarze, że to tajne i trzeba prześwietlić, itp.?

Zgłoś
DO :-zw-kowalski13.02 o 07:54

Uciekłeś z Polski zamiast walczyć o lepsze jutro jak wielu innych Polaków ,zdrajco teraz krytykujesz to od czego uciekłeś przed wielu laty! Nie masz MORALNEGO prawa tego robić ! zdrajco ,kolaborancie a te swoje porównania do Skandynawii możesz wsadzić sobie w du......e tu jest POLSKA a nie ciapata Skandynawia !!! Jak chcesz dalej obrażać mieszkańców OLEŚNICY to produkuj się na ciepłym dworcu w Sztokholmie

Zgłoś
UM i MGK pod lupą13.02 o 06:31

Sprawdzić księgowość skrupulatnie, jak są jakieś niejasności, to pogonić ten układ! Czemu zawsze obywatele obrywają po kieszeni, i nic z tym nikt nie robi. Jak baranki na rzeź, beczymy i płacimy :( DOŚĆ Tego KRĘTACTWA I KUMOTERSTWA!

Zgłoś
???13.02 o 00:02

Na MGK nasłać CBŚ to panowie wszystko sprawdzą.

Zgłoś
(-:12.02 o 23:58

Dla tego podrożało ogrzewanie bo Bronś spowrotem wrócił do koryta .

Zgłoś
prawda12.02 o 22:27

do @mieszkaniec, to jest prawda nie wiem czy gdzieś w jakiejś firmie oleśnickiej jest taka patologia przy zatrudnianiu ludzi do pracy.

Zgłoś
krótko12.02 o 22:25

Niestety zw ma rację. Jesteśmy w Oleśnicy co najmniej o 30 lat spóźnieni, Bronś zaczynając swoją przygodę z samorządem powinien zaryzykować i postawić na innowacyjność, teraz mamy smog z ciepłowni niespotykany od lat. I nie będzie lepiej, pokutuje brak wizji i zaściankowe myślenie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.02 o 22:06

Krzysztofie. Jak czytam to na jakim poziomie Wy jesteście a na jakim poziomie jest Skandynawia to ręce opadają. W Sztokholmie dworzec ogrzewany jest ciepłem odzyskiwanym z wydychanego przez podróżnych powietrza. W Danii są chodniki po których chodząc mieszkańcy wytwarzają energie którą miasto przeznacza na oświetlenie miasta a nadmiar sprzedaje do elektrowni. W mojej wsi kolejny mieszkaniec założył ogrzewanie geotermalne. Czyli wiercą w ziemi i montują przewody na kilkanaście metrów w głąb ziemi. I odzyskują ciepło z ziemi. Znajomi Polacy w Ovik też mają taki system ogrzewania domu. teraz płacą tylko VAT i za prąd do tłoczenia glikolu w instalacji wymienników. Pokażcie mi takie jedno cudo w Oleśnicy. Jesteście lata świetlne za Europą.

Zgłoś
mieszkaniec12.02 o 22:05

do $$$...MGK zwykłych pracowników zatrudnia tylko po koligacjach rodzinnych i układach tak już jest od lat ale wszyscy udają że to jest normalne. Ciekawe czy ktoś coś kiedyś z tym zrobi...

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.02 o 21:59

ciekawski. Podjedź do KRS i zamów akta. tam znajdziesz wszystko. telefon do czytelni akt Sr dla Wrocławia fabryczna.

Zgłoś
:-) zw-kowalski12.02 o 21:50

to mi się podoba " Kupujemy te prawa na giełdzie. Średnia cena, którą płaciliśmy w 2017 roku to 5 euro za jedno prawo do emisji, które ucieleśnia emisję jednej tony pyłów. Tymczasem już rok później płaciliśmy 25 euro - informuje dyrektor Wers. - Wydajemy więc 2,5 mln złotych rocznie, zamiast 500 tysięcy." A Szwedzi tylko sprzedają prawa do emisji. Dane z mojej ostatniej faktury w Vattenfall 52 % energii z jądra, 46 % z wody, 2 % z wiatru. Z danych dyrektora wynika, że ciepłownia emituje ok 100 000 kg pyłów. To daje mi 2,7 kg pyłu na mieszkańca Oleśnicy. Do tego dochodzą pyły z domowych pieców. Masakra.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Broni Kempę, bronił zbrodniarza z Syrii
dzisiaj o 11:21/ Aktualności
Ośrodek składa zawiadomienie na Kempę!
dzisiaj o 10:22/ Aktualności
Był problem z transportem darów do Syrii
dzisiaj o 09:50/ Aktualności
Sportowe zakończenie lata w Stradomi
dzisiaj o 09:20/ Sport
LGD Dobra Widawa zaprasza na szkolenie
dzisiaj o 09:14/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube