reklama
reklama
Dziś jest czwartek, 22 sierpnia. Imieniny Cezarego, Zygfryda, Marii.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Radny o smogu na Koszarowej

10.02 o 13:11Komentarzy: 34Kategoria: Aktualności
Radny Paweł Bielański kontynuuje temat dymu na ul. Koszarowej w Oleśnicy. Miasto z kolei przekazało sprawę do starostwa, które ma zająć się problemem.


Radny odnosi się do problemu smogu / zdj. ilustr.

Radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem) otrzymał sygnał na temat problemów z dymem z jednej z posesji przy ulicy Koszarowej w Oleśnicy, o czym informowaliśmy w styczniu.

Niedawno P. Bielański otrzymał odpowiedź od władz Oleśnicy, z której wynika, że problemem powinno zająć się Starostwo Powiatowe w Oleśnicy. Poniżej komunikat radnego.

***

Walka ze smogiem czy wiatrakami?

Dokładnie miesiąc temu informowałem o problemie z którym zgłosili się do mnie mieszkańcy ulicy Koszarowej. Mieszkańcy alarmują, że są regularnie podtruwani dymem z pobliskiej kotłowni. Ponieważ ochrona zdrowia oraz ochrona środowiska i przyrody to w myśl art. 7 ustawy o samorządzie gminnym zagadnienia, które należą do zadań własnych gminy. Na prośbę mieszkańców złożyłem interpelację do burmistrza Oleśnicy o wszczęcie działań w celu rozwiązanie tego problemu.

Burmistrz odsyła problem do Starosty

Burmistrz Jan Bronś w odpowiedzi (w zał.) na interpelację poinformował, że jako organ odpowiedzialny za kontrolę przepisów o ochronie środowiska posiada kompetencje jedynie w przypadku kontroli przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami. W odniesieniu do przedsiębiorców i innych podmiotów organem właściwym do przeprowadzenia kontroli jest Starosta Powiatu.
Czyli mówiąc w skrócie: gdy śmierdzący dym podtruwa mieszkańców Oleśnicy, ale wydobywa się z komina należącego do przedsiębiorcy rozwiązaniem problemu zainteresowany winien być starosta, gdyż ma ku temu ustawowe kompetencje. Burmistrz i podległa mu administracja w takiej sytuacji problemem się nie zajmuje.

Co na to radni?

Od nowej kadencji powstała przy Radzie Miasta Komisja Budżetu i Infrastruktury, która merytorycznie powinna się zajmować m.in. problemem stanu powietrza na terenie miasta. Powinna, ale... rządzący uznali, że stan jakości powietrza w Oleśnicy nie jest szczególnie pilnym problem. W planie pracy komisji Budżetu i Infrastruktury na I-sze półrocze 2019 tematyka tzw. smogu nie będzie podejmowana. Co prawda, na pierwszym posiedzeniu komisji sugestię o podjęciu tej tematyki zgłosił radny Kazimierz Karpienko, ale pozostawiono ten temat do ewentualnego rozważenia na kolejne półrocze. Zatem problem smogu zgłaszany przez wielu mieszkańców Oleśnicy dla komisji na tą chwile znikł - można powiedzieć "poszedł z dymem".

Taka sytuacja dziwi i nasuwa pytania: Czy rządzący uznają, że problemu nie ma? Czy może nie mając żadnego pomysłu uznają, że i tak niewiele mogą zrobić (na co wskazuje pośrednio odpowiedź burmistrza na interpelacje)?

Taki stan rzeczy dziwi tam bardziej, że może się okazać, że jedyną realną decyzją w bieżącym roku, która pośrednio dotyczy ograniczenia niskiej emisji, a którą odczują bezpośrednio mieszkańcy to będzie decyzja o... podwyżce opłat za energię cieplną z miejskiej ciepłowni. MGK sp. z o.o. z dniem 1 lutego br. drastycznie podniosło stawki cen i opłat za energię cieplną. Wysoka podwyżka z pewnością nie zachęci potencjalnych odbiorców do likwidacji lokalnych przydomowych kotłowni i podłączeń do miejskiej magistrali ciepłowniczej. Przypomnę, że likwidacja starych kotłowni i tzw. "kopciuchów" to jedno z kluczowym założeń systemowej walki ze smogiem.

PS.
W odpowiedzi na interpelację burmistrz Jan Bronś informuje, że sprawa i problem mieszkańców ul. Koszarowej została przekazana do Starosty, który ma podjęć EWENTUALNE działania. Zatem czekamy.
O działaniach podjętych przez Starostę niezwłocznie Państwa poinformuję.

Paweł Bielański

***

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (34)

Jarek12.02 o 16:41

http://czysteogrzewanie.pl/2017/10/ministerstwo-srodowiska-zaleca-rozpalanie-od-gory/

Zgłoś
Oleśniczanin11.02 o 16:09

Panie Bielański głosowałem na P. Bronsia i na jego ugrupowanie ale jak widzę to " chłopcy i dziewczęta" z ferajny Bronsia zapomnieli po co zostali wybrani. nie wnikam dla czego sprawą ma się zająć starosta a nie burmistrz. Niech tak zostanie ale zadymianie Oleśnicy przez osoby fizyczne jest nagminne n.p. kominy przy Ul. Spacerowej po zmierzchu zatruwają cały park nad stawami. I sprawa druga to wysokość bonifikat przy zamianie użytkowania wieczystego we własność. Dla czego w Oleśnicy jest tylko 60% skoro w Warszawie i wielu innych miastach powyżej 90%.

Zgłoś
piotr11.02 o 11:05

Bielański już po wyborach przegraliście czas się z tym pogodzić.

Zgłoś
as11.02 o 11:03

ale się Bielński lansuje to jeszcze ktoś się łapie na jego szczere intęcje

Zgłoś
Lab11.02 o 10:40

Do hd niech kazdy robi to co do niego nalezy i leży w jego kompetecjach odpowiedz sobie sam czy ty byś robił to co do Ciebie nie należy zanim coś napiszesz to się zastanów

Zgłoś
.11.02 o 10:11

Straż Miejska zrobiłaby porządek :)

Zgłoś
...11.02 o 09:06

Bicie piany ... ja mam slabe wifi niech paweł interwencje robi

Zgłoś
:((10.02 o 22:05

Na Podkowie kopcą okropnie i zatruwają całą okolicę już od wielu lat.

Zgłoś
:((10.02 o 22:05

Na Podkowie kopcą okropnie i zatruwają całą okolicę już od wielu lat.

Zgłoś
HD10.02 o 22:04

Burmistrz klasycznie odbija piłkę . Radny Bielański niech im nie odpuszcza, obiecywali walkę ze smogiem, to niech w końcu biorą się do pracy!

Zgłoś
:-) zw-kowalski10.02 o 21:56

do abc. Samochody mają w smogu najmniejszy udział. Ale do kieszeni kierowcy łatwo się trafia. A do komina ani burmistrz ani starosta nie mają dostępu. Przez komin w Oleśnicy wchodzi jedynie święty Mikołaj rodem z Laponii

Zgłoś
Azo10.02 o 21:51

A ile razy Bielański interpelował jeszcze trzy miesiące temu? Kiedy pogodzi się z porażką?

Zgłoś
Aa10.02 o 21:49

W kampanii obiecał walke ze smogiem. Wygrał i cisza

Zgłoś
haha10.02 o 20:04

Radni nie są od tego żeby się tym przejmowac ważne ze diety biorą i o to im glownie chodzi no i żeby ich prywatny biznes lepiej się krecil czyli rozpijanie w okolicznych sklepach żuli czy strzyżenie owiec hehe

Zgłoś
m10.02 o 19:41

Na koszarowej niedawno się wybudowali i dym im leci prosto w okna. Przyszli mieszkańcy bloku, który teraz budują, będą mieć chyba najgorzej. Czy istnieje możliwość działań społecznych - grupa ludzi idzie do właściciela i z nim rozmawia? Koło burmistrza nikt nie kopci i dlatego się tym nie przejmuje.

Zgłoś
Ar10.02 o 18:53

Wszyscy smog smog a co wczesniej nie bylo ??? Taki temat medialny wszyscy lapia teraz.Wczesniej bylo jeszcze gorzej gdzie kazdy mial wszystko gdzies firmy palily ile wlezie czym popadnie Teraz problemem co prawda moga byc domy jednorodzinne bo ich wiecej i gesciej palac smieciami.Palac samym weglem to bylo wczesniej jest i teraz a jakos o smogu nikt tak nie trabil.Niech jeszcze wylansuje sie kolejna firma od czujnikow smogu biznes jak trzeba - jedna ta najpopulajniejsza to smiech na sali te ich zabaweczki - laserowym czujniczkiem to sobie mozna zbadac... o metodyce pomiarowej i legalizacji to nik nie wspomina o kalibracji to nawet juz nie mowie...

Zgłoś
abc10.02 o 18:36

A politycy mówią, że smog to od samochodów.Ciekawa sprawa - w Hamburgu zrobiono badania i nie wpuszczano samochodów tzw. diesli w niektóre rejony miasta. Okazało się, że wynik zanieczyszczeń był taki sam, gdy w tych rejonach jeździły diesle. Teraz na niektórych wsiach większy smog i śmierdzi niż w miastach, bo na tych wsiach pala śmieciami.

Zgłoś
Qwa10.02 o 18:08

A od czego jest burmistrz!? Od spycholandii!?

Zgłoś
Karol10.02 o 18:06

To coś róbcie w tym kierunku! a nie co jakiś czas któryś z radnych tylko gada o tym...w całej Oleśnicy jest trujący i zabijający SMOG!!!!!

Zgłoś
Morszkaniec10.02 o 17:34

Zapraszam na spacer na ul. Na Podkowie po godz. 16. Sam czad i nikogo to nie rusza.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Otworzą centrum opiekuńczo-mieszkalne
dzisiaj o 10:42/ Aktualności
Remont ulicy Jagiełły w Twardogórze
dzisiaj o 10:36/ Aktualności
Granty dla sołectw z gminy Bierutów
dzisiaj o 09:13/ Aktualności
Wędrujący Teatrzyk Podwórkowy
dzisiaj o 08:37/ Kultura
Przeniosą byłego księdza-pedofila?
dzisiaj o 08:29/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube