reklama
reklama
Dziś jest sobota, 24 sierpnia. Imieniny Bartłomieja, Malwiny, Jerzego.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Rekord zatrudnienia obcokrajowców

23.01 o 06:18Komentarzy: 67Kategoria: Aktualności
Coraz więcej obcokrajowców spoza Unii Europejskiej pracuje w powiecie oleśnickim. Tylko 2018 roku prawodawcy złożyli 6180 oświadczeń o zamiarze zatrudnienia takich osób. Największą grupę stanowią Ukraińcy.


Padł kolejny rekord zatrudnienia obcokrajowców, którzy uzupełniają luki na rynku pracy

Po wejściu Polski do Unii Europejskiej wielu Polaków w wieku produkcyjnym wyemigrowało do krajów Europy Zachodniej, gdzie można znaleźć lepiej płatną pracę, a prowadzenie własnego biznesu jest łatwiejsze i mniej obciążone podatkami.

Dlatego też rośnie liczba obcokrajowców spoza Unii Europejskiej pracujących w powiecie oleśnickim, którzy uzupełniają luki na rynku pracy. Zgodnie z prawem, Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy musi gromadzić oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom oraz wydaje zezwolenia w tym zakresie. Jednak są od tego wyjątki.

- Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 kwietnia 2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania pozwolenia o pracę, powiatowe urzędy pracy wpisują do ewidencji oświadczeń o powierzeniu wykonywania oświadczenia dla obywateli Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdawii, Federacji Rosyjskiej lub Ukrainy. W związku z powyższym Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy informuje, że nie jest w posiadaniu danych dotyczących ilości pracowników spoza UE pracujących w powiecie oleśnickim oraz danych dotyczących zatrudnionych w powiecie osób z Azji - informuje Waldemar Grzędziak, dyrektor PUP w Oleśnicy.

Z przekazanych przez niego danych wynika, ze w 2016 roku pracodawcy zgłosili 3951 oświadczeń o zamiarze powierzenia wykonywania pracy przez obcokrajowców. Rok później było to 5361 oświadczeń. Po zmianie przepisów w 2018 roku było to już 6180 oświadczeń oraz 311 wniosków o wydanie zezwolenia na pracę sezonową dla obcokrajowców.

Najwięcej, bo 5885 dokumentów dotyczyło Ukraińców, 108 Białorusinów, 90 Gruzinów, 53 Mołdawian, 37 Rosjan, a 7 oświadczeń miało związek z pracą Ormian. - Oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy składane są najczęściej do prac prostych, przy obsłudze maszyn na produkcji, dla pracy w transporcie, budownictwie, gastronomii - dodaje W. Grzędziak.

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklamareklamareklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (67)

:-) zw-kowalski24.01 o 23:37

MAD. Prezydent Kaczyński też nie wiedział, że za jego czasów były afery z kamienicami itp itd. Nie Polacy są przedsiębiorczy tylko część. Odejmij pracowników LOT, w tym pilotów, mających swoje formy świadczące pracę na rzecz LOT. To samo kierowcy w wielu spedycjach są przedsiębiorcami a nie pracownikami. Jako były przedsiębiorca mam takie powiedzenie. Niech kolejne rządy nie pomagają przedsiębiorcom. Wystarczy, że nie będą przedsiębiorcom przeszkadzały.

Zgłoś
partnerka24.01 o 15:26

do ?(zdziwiony,-a). A co ty jestes naszym materacem, ze lepiej wiesz co i jak robi Zbyszek. Zbyszek prawie zawsze byl w jakims zwiazku. Na brak kobiet nie narzekal. Dzieci ma juz dorosle. Zyje praktycznie jak rentier. Gdyby jego dzialalnosc przelozyc na etat to jest to 1/3 etatu. Z malymi wyjatkami ma czas na wszystko. jak lubisz sobie poogladac co jak robi Zbyszek to przyjedz i zobacz.

Zgłoś
Tylko PO24.01 o 11:41

Oleśnica powinna przyjąć i dać pracę wszystkim uchodźcom i obcokrajowcom

Zgłoś
mad24.01 o 10:33

@karbowy, nie przypisuj rozwoju Polski poszczególnym rządom, sam napisałem - "Polacy są przedsiębiorczy i pracowici", podobniej jak to Polacy odbudowali powojenną Warszawę, niemal w czynie społecznym, a nie komunistyczny rząd. Opozycja ciągle powtarza, że dzisiejszy rekordowy sukces gospodarczy nie jest zasługą działań PiS, tylko dobrej koniunktury w kraju i na świecie i gdyby nie PiS, to byłoby jeszcze lepiej. Premier Donald Tusk nawet nie wiedział, podobnie jak Pani Prezydent Warszawy, że są jakieś afery za ich rządów i że z budżetu uciekają miliardy złotych. Ja im naiwnie wierzę ;)), ale nie głosuję na nich, bo powinni byli wiedzieć i nie chciałbym, żeby ci ludzie rządzili dalej. 27/1 ?? Problemy ze strony UE z przekopem Mierzi Wiślanej, tylko mnie upewniają, że mój wybór był dobry.

Zgłoś
wyborca24.01 o 10:20

Tych Ukraińców to jest stanowczo za dużo! Może przyjmować z innych krajów...

Zgłoś
:-) zw-kowalski24.01 o 09:38

Anilana. Tu masz rację. Polacy jako jedyny chyba na świecie narów nie uczą się na swoich błędach. Była afera z Grobelnym nie naprawiono systemu. Następnie był FOZ to samo. Amber Gold. Też nic nie zaradzono na przyszłość. Później SKOKI. Teraz jakaś firma windykacyjna a raczej jej akcje. Obserwuję Szwedów. W 2008 lub coś koło mieli problem ze znalezieniem winnego nie wypłacenia kilku tysięcy Tajom wynagrodzenia za zbierane jagody. Wprowadzili ustawę nakazującą kaucję jaka musi wpłacić pracodawca jeśli chce aby jego pracownik dostał wizę na zbieranie jagód. Ta kaucja to wynagrodzenie za dwa miesiące po kilkadziesiesiąt tysięcy koron. I tak jest ze wszystkim.

Zgłoś
:-) zw-kowalski24.01 o 09:32

Mad. A jaka Polska była w 1939 roku. Jaka Polska była w 1945 roku. Warszawa to kamień na kamieniu. Tylko w czasie powstania warszawskiego zginęło 200 tys. cywilów. Ilu analfabetów Polska miała w 1945 roku? Ile osób było z wyższym wykształceniem w 1945 roku? Ile wsi nie miało prądu i kanalizacji w 1945 roku? Jaki był analfabetyzm w 1989 roku? Ile wsi było zelektryfikowanych? Ile sama Oleśnica do 89 roku wybudowała mieszkań komunalnych, szkół i szpitali? Mad. Polska przypomina mocno schorowaną kobietę po 50 z masą makijażu na wierzchu. A przy badaniach lekarskich wychodzi to co jest pod spodem. Rozwój jest. Ale porównywalny do rozwoju między 45 a 89? Wiesz jak się dziwili Niemcy jak byli w Polsce w latach 70 i 80? Nie mogli się nadziwić , że zburzyli co się dało, zdziesiątkowali inteligencję a Polska tak ładnie się odbudowała.

Zgłoś
adi24.01 o 09:20

prawodawcy czy pracodawcy ,przeczytaj najpierw co piszesz moze od karbowego sie uczysz bo mu sie Tusk podoba

Zgłoś
karbowy24.01 o 08:41

&mad dobrze piszesz Ta Polska o ktorej piszesz to zmienila sie za panowania premiera D.Tuska czy za "zbawce"kaczynskiego alez to dróg autostrad wybudowali prawi i nie sprawiedliwi? przypominasz sobie?Jedynym sukcesem kaczynskiego wygrana w Brukseli27/1 i wbicie łopaty w Mierzeje Wislana!

Zgłoś
grazyna24.01 o 06:54

@cv - piszesz do mnie "@grazyna - czemu udowadniasz że jesteś po podstawówce? ". Skonczylam Politechnike Wroclawska. Ty moze tez po studiach ale jestes prymityw ktory sie wywyzsza i szydzi z ludzi ktorzy nie maja szkol.

Zgłoś
mad24.01 o 01:42

@Anilana, Ty chyba nie pamiętasz jak wyglądała Polska przed rokiem 1989, gdy zarabialiśmy kilkadziesiąt niemieckich marek miesięcznie, na ulicach królował maluch fiat 126p. , a w całym kraju było tylko kilka autostrad o długości kilkudziesięciu kilometrów. Wszyscy są zaskoczeni ja bardzo zmieniła się Polska, Polacy są przedsiębiorczy i pracowici, jeszcze, a społeczeństwa zachodnie już takie nie są. Zasady wolnego rynku, kapitalizm, a gdzie w Europie jest coś takiego??? Demokracja? Czy ktoś na zachodzie Europy liczy się jeszcze z wolą społeczeństw? Nacjonalizm rośnie w siłę, więc chyba raczej nie.

Zgłoś
Anilana 24.01 o 00:30

Jeszcze musicie się dużo nauczyć. Bardzo dużo. I nie jestem tego pewien czy zrozumiecie kiedykolwiek proste zasady wolnego rynku, proste zasady demokracji i proste zasady kapitalizmu. Zawsze będziecie widzieć i wywlekać, że ktoś kogoś przekręcił, że ktoś ma więcej niż jakiś nieudacznik, że kogoś z pracy zwolnili, że nie ma pracy, że jest praca i tak dalej. Zachodnia Europa już dawno to przerobiła. Po upadkach trzeba umieć się podnieść. Wy tego poprostu nie umiecie i nie rozumiecie. W tym naszym biednym kraju jak pisze niżej Kowalski, powinni być jeszcze większe bezrobocie i powinniście jeszcze niżej spaść..... Ale co to da? Nic. Bo nic się nie nauczycie, nikt nie wyciągnie odpowiednich wniosków. Płacz i Sapanie. To tylko umiecie.

Zgłoś
?23.01 o 23:34

:-)zw samotny, obłąkany, ale zadowolony z życia, ty musisz takie monologi, smuty klepać? dla radości swojej czy to psychiatrzy jakoś nazwali?

Zgłoś
:-) zw-kowalski23.01 o 23:21

Ryś. Masz wiedzę spod budki z piwem. Tak twierdzicie w Polsce ponieważ nie uważacie ZUS za podatek a w Szwecji ZUS masz już w podatku. Zacznę od twoich kłamstw. Podaje za info z Polski. 18% płacicie do 85 528 zł a powyżej 32 %. Czyli powyżej 7 127 zł miesięcznie płacicie już 32 % plus ZUS czyli razem ok 53 %. W Szwecji do wynagrodzenia brutto ok 430 200 SEK ( czyli 180 684 zł w zależności od kursu) razem z ZUS płacimy ok 34 %. Wy do zarobków 85 528 % płacicie ok 39 % z ZUS czyli 6 %więcej a powyżej 85 528 z ZUS płacicie ok 53 % czyli ok.19% więcej jak my przy tych samych zarobkach. Natomiast prawdą jest, że od pewnego dochodu progi podatkowe są wyższe niż gdzie indziej. My mamy VAT na art przemysłowe 25% a wy 23% różnica 2 %. Wy macie VAT na art spożywcze ok 8 % a my mamy 12% różnica 4 %. U nas jest jeszcze podatek VAT 8 % na usługi hotelarskie i być może gastronomiczne. U nas prywatny lekarz wystawia fakturę na chyba 25%. Pisałem o tym madowi. Tylko, że w Szwecji jest uczciwie. Wszyscy są podatnikami VAT. Księgowanie jest tak proste, ze nie stanowi problemu. Sumujesz wszystkie faktury netto plus VAT oddzielnie i wpisujesz to jedną pozycją. Nie księgujesz każdej faktury czy paragonu zakupu oddzielnie.

Zgłoś
:-) zw-kowalski23.01 o 23:12

Anilana. Wyjazdy do Niemiec, Anglii czy Szwecji nie skończą się. Najwyżej wyhamują. I nie chodzi tylko o same zarobki. W Szwecji jak masz pracę w zakładzie typu wasza Aida (teraz ROM), GKM i inne to masz gwarancję wynajmu mieszkania od miasta o super komforcie. Chcesz pracować na drugą zmianę. Nie ma problemu. jest żłobek i przedszkole na drugą zmianę. Pracujesz jako lekarz czy pielęgniarka w soboty czy niedziela NO PROBLEM . Jest miejsce w przedszkolu i żłobku. O innych udogodnieniach nawet nie wspomnę.

Zgłoś
:-) zw-kowalski23.01 o 23:05

Anilana. Euro to zguba dla tak biednego kraju jak Polska. Byłem księgowym spółki z kapitałem niemieckim. To co kiedyś kosztowało markę teraz kosztuje więcej jak Euro. A pensje wcale tak nie podskoczyły. Szwedzi w 2003 roku odrzucili w referendum euro. Spełniają warunki i nie chcą euro. Nie myśl, że sklepy uznają przelicznik od 4:1. Przy pewnych cenach zrobi się 2: 1 lub nawet 1:1 a pensje zostaną 4:1. Ale mogę się mylić. Dopóki sądy są jakie są to nie ma szansy aby pracodawca płacił na czas i wszystkie składniki wynagrodzenia. To samo dotyczy PIP. Moja sprawa o zaległe wynagrodzenie trwała 5 lat. Ponad 20 posiedzeń. Sąd sam się gubił w czynnościach. Źle wzywał pozwaną spółkę. horror.

Zgłoś
:-) zw-kowalski23.01 o 22:57

Koziołek. Nie masz pojęcia o tych zasiłkach w Szwecji. Twoja wiedza jest taka sama jak rysia. czyli spod budki z piwem. Socjal powoli w Szwecji siada. Są kolejne utrudnienia. Super socjal to był kilkadziesiąt lat temu. Ale Polska nie ma szansy na dojście przynajmniej do części socjalu w Szwecji. Tu jest dyskusja typu czy osoba mająca problemy w poruszaniu się może ryczałem jechać na zakupy lub do lekarza taxi 4 razy w miesiącu czy tylko 2 razy. Osoby samotne nie mogą już korzystać z mieszkań 80 czy 120 mkw z pełną dopłatą socjalu. Powoli muszą zmieniać na mniejsze. Kiedyś osobie korzystającej z socjalu wierzono bezgranicznie. Polacy i inni nauczyli Szwedów, że trzeba stosować zasadę ograniczonego zaufania. Ale nie mamy takiego stresu jak wy. Bo gdy opłacam indywidualną składkę od bezrobocia to mam gwarantowany zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. Więc tu nie ma argumentu, że na twoje miejsce czeka inny. Po prostu bez pracy dostaniesz 80% wynagrodzenia przez 300 dni roboczych lub 450 dni roboczych jak masz dzieci do 15 czy 16 lat. W Polsce gdy osoba zarabiająca 3 czy 4 tysiące traci pracę i dostanie 700 zł zasiłku to tragedia. Poprzez takich bankowców jak Morawiecki i inni w bogatej Szwecji też robi się mniej przyjaźnie dla mniej uposażonych.

Zgłoś
...23.01 o 22:47

@Anilana.Jak się ma w głowie anilanę zamiast mózgu to się tak rozumuje.Weż Anilano kup sobie podręcznik ekonomii i poczytaj instrukcję jak to działa,a może póżniej dawaj dobre rady mądrzejszym od siebie.W ogóle te wasze komentarze są pozbawione sensu,bo nie macie wiedzy o gospodarce i tak chlapiecie jak kolesie po piątym piwku- wieczne parobki na usługach cwaniaczków.Sorki nie chciałem urazić klasy robotniczej.Cieszcie się,że macie za premiera Morawieckiego,a nie Balcerowicza.

Zgłoś
mieszkaniec23.01 o 21:15

Wyjazdy do Reichu się nie skończą bo sporo Oleśniczan już tam mieszka. Głowo!

Zgłoś
Anilana 23.01 o 21:03

Brak słów normalnie. Chcieliście kapitalizmu? To teraz przestańcie płakać. Czas najwyższy aby w tym kraju zostało Euro wprowadzone. Zrownaja się ceny jak i w całej normalnej Europie. Skończy się przeliczanie 1do 4 albo nawet i do 5. Skończą się i wyjazdy do Reichu. Się lepiej tu w kraju do roboty weźcie barany. Płakać i Sapać potraficie tylko. Brak słów na was.....

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Większe bonifikaty na mieszkania?
dzisiaj o 09:31/ Aktualności
Szlachetny Bieg Pełną Piersią
dzisiaj o 09:14/ Sport
Nadchodzi festiwal teatrów lalkowych
dzisiaj o 08:32/ Kultura
Bezpieczne wyjazdy i powroty z wakacji
dzisiaj o 08:11/ Aktualności
Pogoń gotowa na mecz z Energetykiem
dzisiaj o 07:15/ Sport
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube