reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 25 stycznia. Imieniny Tatiany, Miłosza, Pawła.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dotacje dla przedszkoli a czesne

10.01.2019 o 12:30Komentarzy: 62Kategoria: Aktualności
Jak zmiany w dotacjach dla przedszkoli niepublicznych wpłyną na czesne płacone przez rodziców? Rozmawialiśmy w tej sprawie z przedstawicielką jednej z placówek.


Radni przyjęli procentową obniżkę dotacji dla przedszkoli niepublicznych

Nowa uchwała

Oleśniccy radni przyjęli uchwałę (trzynaście głosów za, osiem przeciw) w sprawie zmiany wysokości dotacji dla niepublicznych przedszkoli, czego efektem ma być - jak zapewniają władze miasta - zmniejszenie dotacji na dziecko w kwocie 10,46 zł miesięcznie.

Przeciwko przyjęciu uchwały protestowała opozycja. - Uchwałę przyjmujemy w ciągu roku szkolnego. Właściciele przedszkoli wiedząc, że mogą być obniżki dotacji, powiedzieliby we wrześniu rodzicom, że czesne może wzrosnąć. Poza tym, jeżeli mamy w przedszkolach 500 dzieci i raptem o 10 złotych obniży się dotację, to mamy tutaj 5000 złotych miesięcznie. Po co robić tego typu burzę, narażać rodziców na niepokój i stres? To nie jest tego warte. Trzeba było zostawić uchwałę chociażby do końca roku szkolnego - podnosił Michał Kołaciński były burmistrz, aktualnie miejski radny z Oleśnicy Razem.

W prezentacji wygłoszonej przez burmistrza Jana Bronsia wyliczono, że w 2014 dotacje dla niepublicznych przedszkoli pochłonęły 1,6 mln złotych, natomiast w tym roku ma to być kwota 5,6 mln złotych. - Należy podkreślić, że w przedszkolach tych (w mieście - przyp. red.) uczy się 168 dzieci z innych gmin, które zwracają koszty zgodnie z własnymi uchwałami o dotacjach, a więc w kwocie niższej o 5% lub 10%. Różnica pokrywana jest z budżetu miasta i za lata 2015-2018 wyniesie 499 tysięcy złotych - poinformowano. To właśnie tymi różnicami motywowane miało być przyjęcie uchwały.

Czy czesne wzrośnie?

Podczas sesji Rady Miasta Oleśnicy rozmawialiśmy z Izabelą Jankiewicz, która prowadzi w Oleśnicy m.in. przedszkole niepubliczne. - Z pewnością w tym roku nie będziemy aneksować żadnych umów z rodzicami, wobec czego czesne nie wzrośnie - mówi nam Izabela Jankiewicz.

- Rosną jednak koszty, między innymi ze względu na wzrost płac. Wobec tego będziemy wprowadzali podwyżkę czesnego w następnym roku szkolnym. Gdyby dotacja została na poziomie 85%, nie wprowadzalibyśmy jej. A tak jest ona nieunikniona - podsumowuje I. Jankiewicz.

Przedszkola dostaną raz mniej, raz więcej

Ustalona na 31 października podstawowa kwota dotacji to 756,81 złotych dla niepublicznych przedszkoli i 489,70 złotych dla niepublicznych, innych form wychowania przedszkolnego.

Z kolei w 2019 roku kwota dotacji, już po przyjęciu planowanych zmian, ma wynieść kolejno 746,35 złotych (spadek o 10,46 złotych) i 497,57 złotych (wzrost o 7,87 złotych).

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (62)

m10.01.2019 o 13:55

A skąd Burmistrz Bronś miał wiedzieć, że jak obniży dotacje - to wzrosną opłaty za przedszkole. Wszak jest budowlańcem, a nie ekonomistą. Chyba go Sowa wprowadził na pole minowe.

Zgłoś
o co chodzi ?10.01.2019 o 13:06

"Gdyby dotacja została na poziomie 85%, nie wprowadzalibyśmy jej. A tak jest ona nieunikniona " czyli będą podwyżki . A Bronś zapewniał, że nie będzie ?

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Lekcje z tabletami w Siódemce
dzisiaj o 06:25/ Aktualności
Defibrylator dla OSP w Gorzesławiu
wczoraj/ Aktualności
Okolicznościowa pieczęć w urzędzie gminy
wczoraj/ Aktualności
Zuchwała kradzież. Policja zatrzymała podejrzanego
wczoraj/ Aktualności
Szpital zachowa ciągłość
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube