reklama
reklamareklama
Dziś jest sobota, 25 stycznia. Imieniny Tatiany, Miłosza, Pawła.
MojaOlesnica.pl na Facebooku

Dotacje dla przedszkoli a czesne

10.01.2019 o 12:30Komentarzy: 62Kategoria: Aktualności
Jak zmiany w dotacjach dla przedszkoli niepublicznych wpłyną na czesne płacone przez rodziców? Rozmawialiśmy w tej sprawie z przedstawicielką jednej z placówek.


Radni przyjęli procentową obniżkę dotacji dla przedszkoli niepublicznych

Nowa uchwała

Oleśniccy radni przyjęli uchwałę (trzynaście głosów za, osiem przeciw) w sprawie zmiany wysokości dotacji dla niepublicznych przedszkoli, czego efektem ma być - jak zapewniają władze miasta - zmniejszenie dotacji na dziecko w kwocie 10,46 zł miesięcznie.

Przeciwko przyjęciu uchwały protestowała opozycja. - Uchwałę przyjmujemy w ciągu roku szkolnego. Właściciele przedszkoli wiedząc, że mogą być obniżki dotacji, powiedzieliby we wrześniu rodzicom, że czesne może wzrosnąć. Poza tym, jeżeli mamy w przedszkolach 500 dzieci i raptem o 10 złotych obniży się dotację, to mamy tutaj 5000 złotych miesięcznie. Po co robić tego typu burzę, narażać rodziców na niepokój i stres? To nie jest tego warte. Trzeba było zostawić uchwałę chociażby do końca roku szkolnego - podnosił Michał Kołaciński były burmistrz, aktualnie miejski radny z Oleśnicy Razem.

W prezentacji wygłoszonej przez burmistrza Jana Bronsia wyliczono, że w 2014 dotacje dla niepublicznych przedszkoli pochłonęły 1,6 mln złotych, natomiast w tym roku ma to być kwota 5,6 mln złotych. - Należy podkreślić, że w przedszkolach tych (w mieście - przyp. red.) uczy się 168 dzieci z innych gmin, które zwracają koszty zgodnie z własnymi uchwałami o dotacjach, a więc w kwocie niższej o 5% lub 10%. Różnica pokrywana jest z budżetu miasta i za lata 2015-2018 wyniesie 499 tysięcy złotych - poinformowano. To właśnie tymi różnicami motywowane miało być przyjęcie uchwały.

Czy czesne wzrośnie?

Podczas sesji Rady Miasta Oleśnicy rozmawialiśmy z Izabelą Jankiewicz, która prowadzi w Oleśnicy m.in. przedszkole niepubliczne. - Z pewnością w tym roku nie będziemy aneksować żadnych umów z rodzicami, wobec czego czesne nie wzrośnie - mówi nam Izabela Jankiewicz.

- Rosną jednak koszty, między innymi ze względu na wzrost płac. Wobec tego będziemy wprowadzali podwyżkę czesnego w następnym roku szkolnym. Gdyby dotacja została na poziomie 85%, nie wprowadzalibyśmy jej. A tak jest ona nieunikniona - podsumowuje I. Jankiewicz.

Przedszkola dostaną raz mniej, raz więcej

Ustalona na 31 października podstawowa kwota dotacji to 756,81 złotych dla niepublicznych przedszkoli i 489,70 złotych dla niepublicznych, innych form wychowania przedszkolnego.

Z kolei w 2019 roku kwota dotacji, już po przyjęciu planowanych zmian, ma wynieść kolejno 746,35 złotych (spadek o 10,46 złotych) i 497,57 złotych (wzrost o 7,87 złotych).

rd

reklama

Podziel się tym artykułem na Facebooku

reklama
reklama

Skomentuj

Osoba komentująca oświadcza, że nie będzie publikować treści o charakterze bezprawnym i tym samym akceptuje regulamin. Komentarze internautów nie muszą być zgodne z poglądami redakcji.
Podpis:

Komentarze (62)

Edyta Lausch11.01.2019 o 10:49

teraz wychodza zdradzieckie poczynania pisowskiej wladzy w miescie! a beda jeszcze wieksze!

Zgłoś
marek11.01.2019 o 09:43

@Kapuśniaki - jeśli 10 zł to jest bardzo mało to po co Bronś wprowadzał. Ludzie którzy znają Bronsia wiedzą, że na drugi rok będzie to kolejne 10 zł, a potem zacznie zamykać przedszkola, jak to już robił. Głównie chodzi o to,aby wykazać, że Kołaciński był rozrzutny i zamiast budować MOKiS 2 myślał o przedszkolakach i ludziach starych, bo to jest w mentalności lekarza.

Zgłoś
mimi11.01.2019 o 09:04

Takie cuda tylko w Polsce, zamiast lepiej jest coraz gorzej....

Zgłoś
Krzysiek11.01.2019 o 07:02

Szanowne bełkocze i inne płaczki. Kwota 10.46 to nawet nie jest paczka fajek lub inny przelicznik kilka piw. Może tak ostawić 6 piwerek w miesiącu paczkę fajek, albo kupić tańszy kosmetyk i pokryć te 10,46. To jest inwestycja w Wasze dzieci.

Zgłoś
Dość zdradzieckiej po11.01.2019 o 06:44

"Tylko po"- takich zdrajców Państwa Polskiego to się powinno wydawać z Polski!

Zgłoś
Kowal11.01.2019 o 01:11

Uczciwie znaczy jak? Przedtem kradli? Koryto +,wiesz co piszesz? Sendek, Bielański , Skrzypek, jak miał nasz wiceburmistrz? Nie pamiętam bo spadochroniarz z innego miasta i żadnych osiągnięć przez 4 lata.

Zgłoś
przykre10.01.2019 o 23:36

@zawiodłem się- niestety teraz to 5 lat gwoli ścisłości. Można powiedzieć że takim wolontariuszem był Kołaciński, jedyny prawdziwy samorządowiec i burmistrz z prawdziwego zdarzenia, który zrezygnował z co najmniej połowy swoich dochodów aby uczciwie wykonywać swoją posługę. Teraz to szkoda gadać, KORYTO + aż szczypie w oczy.

Zgłoś
Tylko PO10.01.2019 o 23:30

Państwa w obecnej formie należy zlikwidować a co za tym idzie podatki znieść, a każda jednostka bądź korporacja powininy mieć prawo założyć sobie prywatne państwo na swoim prywatnym terenie ze swoim prywatnym prawem

Zgłoś
zawiodłem się10.01.2019 o 23:13

czym różni się dziecko w publicznym od dziecka w niepublicznym (bo się nie dostało bo ojciec nie pije i matki nie bije? ) ??????? Dotacja / subwencja powinna być RÓWNA dla każdego dziecka, a to czy rodzic dopłaci i da do prywatnego to jego wybór. P. Bronś zawiódł mnie na całej linii. Mój radny też. ehhh kolejne 4 lata i znowu poszli tylko po kasę,... Nic się nie zmieni jeśli radny będzie otrzymywał pieniądze - chce być radnym to niech będzie to wolontariat - ciekawe ilu było by chętnych...

Zgłoś
:-) zw-kowalski10.01.2019 o 23:10

Tylko PO. Starsi Szwedzi mają emerytury co najmniej 20 tys. SEK. Wszyscy moi znajomi nie maja mniej jak ok 18 tys na rękę. Trochę wcześniej niż w PL wprowadzono tzw kapitałowe i nie jest ciekawie. To wyjdzie za jakieś 10-20 lat. Emeryt w Szwecji nie będzie już taki bogaty jak teraz. Mnie cieszy, że minimalna szwedzka emerytura pozwoli mi godnie żyć w Szwecji i na bogacko w ciepłych krajach.

Zgłoś
:-) zw-kowalski10.01.2019 o 23:04

Mad. A pamiętasz jak krytykowałem dotację 180 tys zł na stworzenie przez Niemca jednego miejsca w Jaworze? I kto tam będzie pracował? Ukraińcy? Niemcy, Francja musi w Polsce stawiać fabryki. Tu sądy nie działają więc pracownik nie będzie się z nimi sądził latami. to samo podwykonawcy. podwykonawca jak ma iść do polskiego sadu to czasami woli odpuścić. Popatrz jak sekretarka zarabia z NBP? jej zasługi to reklamowanie rajstop. Kumasz to . Premier , prezydent zarabiają trzy razy mniej jak asystentka prezesa NBP

Zgłoś
mad10.01.2019 o 23:00

zw-kowalski: "Mad co was czeka za 20 lat?" - no co, takie "kapuśniaki" !

Zgłoś
:-) zw-kowalski10.01.2019 o 22:57

tylko PO. UE i korporacje robią spustoszenie. Szwecja była super silnym państwem. UE powoli ze Szwecji kraj inny niż Skandynawia. UE nakazała im prywatyzację. Miało być taniej, lepiej i większe podatki. Jest drożej, zamiast płacić podatki w Szwecji korporacje płacą ułamki w Luksemburgu. Kilka lat temu sprywatyzowano pocztę w Szwecji ( teraz DPD udziałowiec). Usługi poszły w górę (dla mnie 50%) ograniczyli zatrudnienie. Zysk zjadają opłaty licencyjne na rzecz Niemiec. Ja się rozwijam ale widzę jak rdzenne szwedzkie firmy wychodzą z obiegu. Co Niemcy mogą wiedzieć o potrzebie Szweda za kołem podbiegunowym czy Włocha z Sycylii. A Niemcy ein, zwei, drei.

Zgłoś
:-) zw-kowalski10.01.2019 o 22:49

Mad. Podoba mi się twój pierwszy wpis. O tym samym pisałem dużo wcześniej nieco innym językiem. Przy dzietności 1,6 dziecka na kobietę w Polsce za jakiś czas będzie to o czym ty piszesz. Popatrz na to co mówi i pisze Bronś. Miasto ma swoje lokale i mu się nie opłaca prowadzić przedszkoli. Niepubliczne przedszkole musi zapłacić miastu za lokal lub mieć własne i jeszcze na tym zarabia. ktoś tu pisał jakimi autami jeżdżą właściciele niepublicznych przedszkoli. Mad co was czeka za 20 lat?

Zgłoś
kapuśniak10.01.2019 o 22:28

jak cie nie stac na przedszkole dla waszego malęstwa to inwestuj w kondomy. i zapytaj starszego koelgi jak sie tego uzywa.

Zgłoś
a10.01.2019 o 21:43

e

Zgłoś
mad10.01.2019 o 20:25

w sensie, że się wp... jakby zapomnieli, że zabory już się skończyły. Bardzo podobają mi się programy wyborcze tych niby "faszystów" europejskich. Mam nadzieję, że PiS stworzy jakąś dużą koalicję z tymi "nacjonalistami" i zastopuje tą chorą integrację państw UE.

Zgłoś
ryś10.01.2019 o 20:19

@mad - w sensie "gmerają" ?

Zgłoś
mad10.01.2019 o 20:11

"Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk poinformował PAP, że kierowany przez niego resort przygotowuje odpowiedź na pismo, które ws. przekopu Mierzei Wiślanej skierowała do Polski Komisja Europejska. Urzędnicy z Brukseli zaapelowali bowiem o wstrzymanie prac do czasu, aż przyjrzą się decyzji środowiskowej wydanej dla projektu. Gróbarczyk przypomniał, że w dokumencie stwierdzono, iż przekop nie wpłynie negatywnie na środowisko" - ryś, Niemcy myślą, że już nami rządzą ;))

Zgłoś
mad10.01.2019 o 20:03

@Tylko PO, chciałbym tylko, żeby to Polacy w wyborach decydowali o tym, jak te rządy w Polsce mają wyglądać.

Zgłoś
reklama
Ostatnio dodane
Lekcje z tabletami w Siódemce
dzisiaj o 06:25/ Aktualności
Defibrylator dla OSP w Gorzesławiu
wczoraj/ Aktualności
Okolicznościowa pieczęć w urzędzie gminy
wczoraj/ Aktualności
Zuchwała kradzież. Policja zatrzymała podejrzanego
wczoraj/ Aktualności
Szpital zachowa ciągłość
wczoraj/ Aktualności
Zobacz więcej
reklama
Obserwuj nas
reklama
Wersja strony: stacjonarna / mobilna
PW Media © 2009-2019. @:
Nawigacja: Kontakt z redakcją i reklama / Regulamin / Polityka prywatności
MojaOlesnica.pl w mediach społecznościowych: Facebook / Instagram / YouTube